Omikron že prevladuje

Poklukar: situacija je resna, razmišljamo tudi o zapiranju države

L.J./S.R.
5. 1. 2022, 14.00
Posodobljeno: 6. 1. 2022, 12.55
Deli članek:

Vlada bo o spremembah odlokov, povezanih z epidemijo, predvidoma odločala še ta teden.

STA
Poleg cepljenja je Poklukar izpostavil tudi pomen organizacije dela od doma in testiranje.

Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci predstavil aktualno stanje na področju okužb z novim koronavirusom. Kot je povedal, število okužb z različico omikron v Sloveniji med včeraj potrjenimi okužbami že prevladuje. Stroka se še izobražuje o novi različici, a podatki so po besedah Poklukarja zaenkrat spodbudni. Hospitalizacij pri omikronu je po do sedaj znanih študijah okoli 3-krat manj kot pri različici delta. A vendar je zaskrbljujoče dejstvo, da se omikron širi 3-krat hitreje kot delta. S tako hitrostjo bi ne glede na blažji potek bolezni novi val okužb lahko povsem izčrpal že tako obremenjeni zdravstveni sistem.

Poklukar je opozoril, da je zasedenost na enotah intenzivne terapije trenutno 83 odstotna, zasedenost na navadnih covidnih oddelkih pa 79 odstotna. Med tistimi, ki se zdravijo na intenzivni negi, je 86 odstotkov bolnikov necepljenih, med tistimi na navadnih oddelkih pa je necepljenih 78 odstotkov.

Zapiranje covidnih oddelkov

Oddelki za covidne bolnike so v vrhuncu epidemije delovali v 15 bolnišnicah. Zaradi zmanjšanih potreb so pred kratkim zaprli 3 covidne oddelke, in sicer v Sežani, Topolščici in Trbovljah. Med vodjami zdravstvenih zavodov in ministrstvom trikrat tedensko potekajo dogovarjanja. V primeru, da bi spet narasla potreba po covidnih oddelkih, bodo zaprte tri oddelke ponovno odprli.

Na mizi so vsi ukrepi

Pri visokem številu novookuženih in pri reprodukcijskem številu, ki je bilo v ponedeljek in torek 2, projekcije zasedenosti enot intenzivnih in navadnih oddelkov niso spodbudne. Minister Poklukar je zato dodal, da ostajajo na mizi vsi ukrepi. Da je stanje resno, priča dejstvo, da je svetovalna skupina tehtala tudi ukrep zapiranja države in družbe. Poklukar je dodal, da se bodo za ta ukrep odločali glede na hitrost širjenja virusa in zasedenosti enot intenzivne terapije. Kje je ta meja, ko bi se lahko odločili tudi za zapiranje družbe? Poklukar je pojasnil, da bi glede na razmišljanje svetovalne skupine kaj takega bilo možno, ko bi znova presegli 200 zasedenih postelj na enotah za intenzivno nego, a bi bilo to, kot navedeno, odvisno tudi od hitrosti širjenja virusa in hitrosti polnjenja bolniških postelj.

Poklukar je pojasnil tudi predvidene spremembe na področju odrejanja karantene na domu, ki so jih včeraj predlagali epidemiologi. Slednji namreč predlagajo, da se dolžina odrejene karantene z desetih skrajša na sedem dni ter da se med izjeme od karantene doda tudi prebolevnike, ki so bili pred okužbo že polno cepljeni, in prebolevnike, ki so covid preboleli v zadnjih 45 dneh. Dejal je, se trenutno že pripravljajo spremembe odloka, ki jih bo vlada predvidoma obravnavala še ta teden, tako bi v veljavo stopile predvidoma s ponedeljkom.

Vnovičen poziv k delu od doma

Pozval je, naj delodajalci organizirajo "kolobarjenje delavcev," če je to le mogoče. Svetuje, naj se delo od doma organizira v največji meri - delavci naj od doma delajo 4-krat tedensko, srečujejo naj se le tisti iz iste skupine, medsebojni stiki pa naj bodo karseda zamejeni. Tako obliko dela so že organizirali v zdravstvu, minister pa svetuje, naj jim sledijo v vseh gospodarskih dejavnostih.

Omejevanje obiskov v domovih za starejše

Na vladi so pripravili ukrep, da se zamejijo obiski v domovih za starejše. Obisk bo dovoljen eni zdravi osebi na dan v primeru, da bo izpolnjevala pogoj PCT.Ukrep bodo pripravili na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Poziv k cepljenju

Minister je še enkrat pozval k cepljenju tako tistih, ki se cepijo prvič kot tudi tistih, ki se nameravajo cepiti s poživitvenim odmerkom. Ob tem je povedal, da stroka zagovarja tudi množično testiranje in samotestiranje, sploh v primeru prehajanja mehurčkov. A hkrati je Poklukar opozoril, da testi ne bodo v nedogled financirani iz državnega proračuna, saj je končni cilj precepljenost prebivalstva.

Omikron v 67 odstotkih vzorcev

Na novinarski konferenci je spregovoril tudi predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij Miroslav Petrovec, ki je dejal, da se s situacijo, v kateri smo zdaj, v svoji karieri še ni srečal. Izpostavil je, da smo po dveh letih epidemije že vsi na robu izčrpanosti, a da se je treba zavedati, da "nam virus vsakič znova postreže z novimi izzivi," za katere v danem trenutku, ko se pojavijo, žal ni natančnih odgovorov, a je mogoče pozneje priti do odgovorov, kaj bi bilo najbolj pametno storiti.

Kar zadeva različico omikron, je bila po njegovih navedbah ta prisotna v kar 67 odstotkih včerajšnjih vzorcev, do konca tedna ali najpozneje začetka naslednjega pa bo zagotovo popolnoma prevladala. Petrovec je še dodal, da bomo v naslednjem mesecu najverjetneje izpostavljeni dodatnim izzivom. Veliko težav se bo pojavilo na področju odsotnosti zaradi karanten, kar lahko povsem ohromi državo. "To vse se nam lahko zgodi, različica omikron je absolutno bolj nalezljiva, mislim, da se v karieri še nismo srečali, tudi s svojimi kolegi, z virusom, ki lahko okuži, ne bom rekel vsakega, ampak večino populacije, ne glede na njegov cepilni status, status prebolevnosti."

Primeri okužbe z omikronom že nekaj tednih od okužbe z delto

Petrovec je razložil, da sicer oprijemljivih podatkov o ponovnih okužbah s koronavirusom ni, da pa so v laboratoriju že naleteli na primere ljudi, ki so novembra preboleli okužbo z različico delta, nato pa bili pred kratkim ponovno okuženi z različico omikron. To še dodatno priča o tem, da so predstave o doseganju tako imenovane kolektivne imunosti popolnoma zgrešene in zavajajoče, je poudaril Petrovec.

Poklukar: k razmisleku o obveznem cepljenju pozivam tudi sociologe, pravnike, filozofe

K uvedbi pogoja PC je pozvalo že več zdravniških organizacij, med drugim strokovni svet UKC Ljubljana in Slovenska zdravniška zbornica. Poklukar trdi, da pozivi zdravniške stroke niso dovolj, saj gre pri epidemiji za družbeni in ne zgolj zdravstveni problem. Zato je pozval tudi strokovnjake s področja družboslovja in humanistike, naj se vključijo o razpravo o uvedbi obveznega cepljenja. Hkrati je, nekoliko kontradiktorno, Poklukar zatrdil, da za uvedbo obveznega cepljenja pravzaprav ni odgovorna vlada, temveč epidemiološka stroka, ki naj si, po njegovih besedah, ne bi bila enotna glede pogoja PC. A epidemiologi so že večkrat poudarili, da jim Ministrstvo za zdravje še ni predstavilo načrta implementacije obveznega cepljenja, o katerem bi lahko presojali.

V primeru uvedbe pogoja PC bi uvajali pogoj PC+

"Tudi če in ko bi šli v uveljavljanje PC pogoja, bo verjetno za te dele družbe veljal PC+ pogoj, torej preboleli, cepljeni in poleg tega še testirani," je o možnosti uvedbe pogoja PC še povedal Poklukar. Taki obliki pogoja PC botrujejo ugotovitve stroke, da je za obvladovanje epidemije in omejevanje okužb testiranje izrednega pomena.