Znanost in tehnologija

Strokovnjaki regulatorje pozivajo, naj odobrijo 'prelomni' zdravili za demenco

London, 18. 07. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Strokovnjaki v Veliki Britaniji so zdravstvene regulatorje pozvali, naj čim prej odobrijo dve "prelomni" zdravili za demenco. Nova testiranja zdravil naj bi namreč prinesla "osupljive" rezultate, zdravili pa bi lahko pomagali na milijone ljudem. Število ljudi, ki živijo z demenco, naj bi se do leta 2050 namreč skoraj potrojilo.

Končni rezultati prelomne študije so potrdili, da je Donanemab, ki ga je izdelalo ameriško farmacevtsko podjetje Eli Lilly, kognitivni upad pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo upočasnil za 35 odstotkov. Drugo zdravilo, Lekanemab, pod katerega sta podpisani podjetji Eisai in Biogen, je glede na lani objavljene podatke testiranja stopnjo kognitivnega upada znižalo za 27 odstotkov, poroča The Guardian.

Strokovnjaki zdravili smatrajo kot prelomnico v boju proti Alzheimerjevi bolezni, saj bi z njuno pomočjo bolezen lahko postala obvladljiva na podoben način, kot sta diabetes ali astma. 

Strokovnjaki regulatorje pozivajo, naj odobrijo 'prelomni' zdravili za demenco.
Strokovnjaki regulatorje pozivajo, naj odobrijo 'prelomni' zdravili za demenco. FOTO: Shutterstock

Dr. Susan Kohlhaas, izvršna direktorica za raziskave pri britanski organizaciji za raziskovanje Alzheimerjeve bolezni (Alzheimer's Research UK), meni, da je ključnega pomena prav to, da regulatorji ukrepajo takoj, saj se bodo tako bolniki lahko izognili frustrirajočemu čakanju na klinično učinkovito zdravljenje.

"Zdaj imamo na obzorju dve zdravili za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, ki bi ljudem lahko spremenili življenje, odločitve regulatorjev morajo biti hitre, da ljudje ne bodo ostajali v negotovosti," je pojasnila. Meni, da si ljudje po tem, ko na trgu že 20 let ni novih zdravil za Alzheimerjevo bolezen, ta zaslužijo čim prej.  

Lekanemab v ZDA že odobrili, Donanemab v postopku

Podjetje Eli Lilly je za odobritev Donanemaba že zaprosilo v ZDA, v prihodnjih tednih pa bodo prošnjo za odobritev vložili tudi v Združenem kraljestvu. "Prošnje bodo predložili tudi drugim svetovnih regulatorjem," je za The Guardian povedal zanesljiv vir.

Lekanemab je v začetku tega meseca v ZDA že prejel zeleno luč, vendar pa še vedno čaka na odobritev Regulativne agencije za zdravila in zdravstvene izdelke (MHRA) v Združenem kraljestvu.

Število ljudi, ki živijo z demenco, naj bi se do leta 2050 skoraj potrojilo

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejši vzrok demence, število ljudi, ki živijo z demenco, pa naj bi se do leta 2050 skoraj potrojilo na 153 milijonov. Prav zaradi tega predstavlja vse večjo grožnjo zdravstvenim in socialnim sistemom v vseh državah po svetu.  

Slika je simbolična.
Slika je simbolična. FOTO: Dreamstime

Končni rezultati testiranja Donanemaba, ki so objavljeni v Journal of the American Medical Association in so jih v ponedeljek predstavili na mednarodni konferenci v Amsterdamu, so pokazali, da je zdravilo po 76 tednih zdravljenja upočasnilo upad kognitivnih sposobnosti za 35,1 odstotka pri osebah z začetki Alzheimerjeve bolezni, katerih skeniranje možganov je pokazalo nizko ali srednjo raven beljakovine, imenovane tau.

Na koncu so združili rezultate ljudi, ki so imeli različne ravni tega proteina, in ugotovili, da se je napredovanje bolezni upočasnilo za 22,3 odstotka. To pomeni, da bi lahko ljudje s to boleznijo še vedno opravljali vsakodnevne naloge, kot je na primer nakupovanje, gospodinjstvo, upravljanje financ in jemanje zdravil.  

Pri majhnem številu ljudi, ki so bili udeleženi v študiji (skupaj je sodelovalo 1800 ljudi), je prišlo do nekaterih resnih stranskih učinkov, kot je otekanje možganov. Tri osebe, ki so jih zdravili z Donanemabom, in še ena oseba, ki je prejemala placebo tablete, so med testiranjem umrle. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mitja123123
20. 07. 2023 12.14
+1
A za zdravila za demenco za starostnike je potrebno prositi regulatorje, cepiva za covid so bila zunaj v trenutku brez opravljenih potrebnih študij, posledice uporabe pa so hude in še bodo
devote
18. 07. 2023 11.43
-1
js pa mislim da je demenca posledica nepovezanosti na Bozanski Vir. enostavno si odklopljen od "interneta" , zombi postanes. zavesten clovek ne more postati dementen.
RecMiG
18. 07. 2023 11.30
Joe je že zamudil ta vlak.
proofreader
18. 07. 2023 10.31
+1
To je pa res dobra novica.
GospodT
18. 07. 2023 09.46
+1
Ne verjamem. Alchajmer in demenca sta primarno posledica prekomerne količine toksinov v možganih, predvsem aluminija. Fiji voda in podobna lahko pomaga na dolgi rok za detoksikacijo, Še največjki učinek pa ima zadeva, ki se je ne da patentirat, in to je hiperbarična terapija, ki pa mora biti v takih stanjih konstantna, vsakodnevna. Poglejte si na spletnbi strani dr. Harcha. Imel je alchajmer pacientko, ki ni mogla več igrat klavirja, ni mogla jest z bištekom, ni se mogla več oblačit ali skrbet za higieno, po cca 60 terapijah je vse to dobila nazaj. Torej alchajmer se ni samo ustavil, ampak je prišlo do napredka, česar ne omogoča nobeno zdravilo. Žal mora imeti terapije konstantno (kar ni poceni) ali pa se stanje vrne.
mate531
18. 07. 2023 08.38
+3
Kdaj bo zdravilo na voljo pri nas?
proofreader
18. 07. 2023 10.31
+2
Dvomim, da pod trenutnim ministrom za zdravje.