Liverpoolov stroj za doseganje zadetkov Mohamed Salah je mrežo zatresel tudi na Goodison Parku, in sicer dvakrat. Njegov prvi zadetek se je na koncu izkazal za odločilnega, a predvsem z drugim je povsem razblinil upe domačega kolektiva v ugoden izid. Foto: Reuters

Šlo je za 290. derbi Merseyside v vseh tekmovanjih. Precej uspešnejša je ekipa v rdečem, ki je dobila 122 tekem, 83-krat so zmagali nogometaši Evertona, 85-krat se je derbi končal brez zmagovalca.

Statistika Mohameda Salaha v letošnji sezoni: 19 odigranih tekem, 19 zadetkov in osem podaj. Foto: Reuters

Liverpool je še na tretji zaporedni prvenstveni tekmi mrežo tekmeca zatresel štirikrat, potem ko je to v prejšnjih krogih storil proti Arsenalu (4:0) in Southamptonu (4:0).

Henderson in Salah zatresla mrežo Evertona
Rdeči so derbi začeli bliskovito, že v uvodnih petih minutah so si priigrali dve izjemni priložnosti, ki pa sta po strelih Joela Matipa in Salaha ostali neizkoriščeni. Liverpoolovi napadi niso pojenjali, pritisk se je gostom izplačal v 10. minuti, ko je lepo podajo Andrewa Robertsona izkoristil kapetan Jordan Henderson in z natančnim strelom v levi kot ukanil domačega vratarja Jordana Pickforda za 0:1. Vodstvo je slabih deset minut pozneje podvojil Salah. V ogenj ga je poslal Henderson, Egipčan je proti golu prodrl po levi strani in z natančnim diagonalnim plasiranim strelom v malo mrežico zadel za 0:2.

Gray prepolovil zaostanek gostiteljev
Everton je bil povsem razbit, varovanci Rafaela Beniteza so stežka dohajali igro tekmeca, v obrambi so storili odločno preveč napak, v napadu so si življenje grenili s kopico netočnih podaj. Vseeno se jim je proti koncu prvega dela nasmehnila sreča. Richarlison je v eni izmed akcij hitro podal do Demaraija Graya, ki je izkoristil nepozornost gostujoče obrambe in vratarja Alissona Beckerja premagal s strelom med nogama za 1:2.

Veselje Liverpoolovih nogometašev (in navijačev) po drugem zadetku Mohameda Salaha v 64. minuti. Foto: Reuters
Rafael Benitez, ki je leta 2005 z Liverpoolom osvojil naslov evropskega prvaka, skupaj z Evertonom ne najde poti iz rezultatske krize. Foto: Reuters

Salah izkoristil veliko napako Colemana; tudi Jota med strelci
Med odmorom je Benitez očitno našel recept za Liverpool, njegovi varovanci so dobro zaustavili vse nalete sosedov z druge strani Stanleyjevega parka, nekajkrat so tudi nevarno zapretili, a je bilo osrčje rdeče obrambe, na čelu z opreznim Alissonom, kos vsaki nalogi. Nato pa 64. minuta in velika napaka Seamusa Colemana, ki je na sredini igrišča izgubil žogo, do nje se je dokopal Salah, stekel v protinapad in ovirano z levico hladnokrvno premagal Pickforda za 1:3. Vrhunska poteza Egipčana za 13. gol v sezoni, s katerim je postal prvi Liverpoolov nogometaš z doseženima dvema zadetkoma na Goodison Parku po Fernandu Torresu iz sezone 2008/09. Liverpool je nato malce umiril igro, za nov vrhunec pa je v 79. minuti poskrbel Diogo Jota, ki se je po Robertsonovi podaji v kazenskem prostoru najprej lepo otresel branilca Allana, nato pa z levico silovito ob levi vratnici žogo poslal pod prečko za 1:4. Pickford bi lahko bolje posredoval.

Hakim Ziyech je odločil srečanje na Vicarage Roadu. Foto: Reuters
Takole so navijača po srčnem zastoju na nosilih odpeljali do reševalnega vozila. Po daljši prekinitvi se je tekma lahko nadaljevala. Foto: Reuters

Chelsea ostaja na vrhu
Na vrhu Premier lige ostaja Chelsea, ki je na gostovanju na Vicarage Roadu z 2:1 premagal tamkajšnji Watford. Mož odločitve je bil Hakim Ziyech, ki je v 72. minuti izkoristil lepo podajo Masona Mounta in brez večjih težav ukanil domačega vratarja Daniela Bachmanna. Tekma je bila v prvem polčasu sicer prekinjena za dalj časa, potem ko je eden izmed domačih navijačev na tribunah doživel srčni zastoj. Glavni sodnik David Coote je v 13. minuti nemudoma igralce poklical z zelenice, zdravniška služba je nesrečniku ponudila prvo pomoč, ga imobilizirala in ga na nosilih odnesla do reševalnega vozila, ki je zapeljalo proti bolnišnici.