Na evropskih borzah se je trgovalni dan začel v znamenju velikih padcev osrednjih indeksov, tečaj evra pa se je v primerjavi z dolarjem spustil na najnižjo raven v zadnjih 20 letih. Trgi so pesimistični v luči zaprtja plinovoda Severni tok 1, ki pod Baltskim morjem oskrbuje Nemčijo z ruskim plinom.

Do kdaj bo plinovod zaprt?

Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je do okoli 10. ure po srednjeevropskem času izgubil 2,34 odstotka.

Frankfurtski indeks DAX se je spustil za 2,89 odstotka, pariški CAC 40 pa za 1,96 odstotka. Londonski FTSE 100 beleži 0,79-odstotni padec.

Za en evro je bilo treba na frankfurtski borzi okoli 10. ure odšteti 0,9908 dolarja, s čimer se je skupna evropska valuta pocenila za 0,45 odstotka. Pred tem je evro sicer na tej borzi zdrsnil vse do 0,9869 dolarja in se s tem spustil na najnižjo raven od konca leta 2002. Evropska centralna banka je referenčni tečaj evra v petek postavila pri 0,9993 dolarja.

Medtem, ko je bila Amerika tik pred vojno v povsem rdečih številkah in tik pred razglasitvijo bankrota, se je zdaj bliskovito pobrala.

Razlog za pesimizem na borzah je zaprtje plinovoda Severni tok 1. Zaradi vzdrževalnih del so ga zaprli v sredo, kdaj bo plin ponovno stekel po njem, pa ni jasno.

Negativen je bil tudi današnji dan na večini azijskih borz. Hongkonški indeks Hang Seng je z 1,20-odstotnim zdrsom vodil padce, potem ko so se razširile govorice o prihajajočih novih ameriških omejitvah investicij v kitajska podjetja. Šanghajski indeks SSE Composite je na drugi strani pridobil 0,42 odstotka. Znižali so tudi indeksi v Tokiu, Seulu, Taipeiju in Manili, pridobili pa so v Sydneyju in Singapurju, še piše STA.