0 17.08.2022 11:08:28

Anja Osterman naše vroče železo

Anja Osterman
AKIKO FLORENCE MINOWA
Pred sprinterji na mirnih vodah je drugi vrhunec sezone – evropsko prvenstvo v Münchnu. Tekmovanja bodo na sporedu med četrtkom in nedeljo, prvo ime slovenske ekipe pa bo nedvomno Anja Osterman, srebrna z nedavnega svetovnega prvenstva v kajaku na 200 metrov. Visoka mesta bosta lovila še Jošt Zakrajšek in Rok Šmit.

Deset dni je minilo od svetovnega prvenstva v sprintu na mirnih vodah v Kanadi, pa že sprinterje na mirnih vodah čaka evropsko prvenstvo v Münchnu. To bo letos prvič potekalo v okviru evropskega prvenstva več športov v mestu, ki je pred 50 leti gostilo olimpijske igre.

Prvo ime maloštevilne slovenske ekipe je Anja Osterman. Primorka se je po koncu lanske sezone odločila za samostojno pot ter se povezala s slovaško ekipo in njihovim trenerjem ter že na prvih dveh tekmah svetovnega pokala v Račicah in Poznanju osvojila tri kolajne.

Na svetovno prvenstvo v Halifax je odpotovala kot ena izmed favoritk za najvišja mesta in pričakovanja tudi izpolnila. V finalu kajakašic na 200 metrov je zaostala le za najboljšo kajakašico na svetu v zadnjih letih Novozelandko Liso Carrington, na 500 metrov je bila v igri za kolajno do zadnjih metrov, na koncu pa je zasedla šesto mesto.

Še zdaj ne more verjeti

"Že na začetku leta, ko sem veslala na svetovnih pokalih, sem se zavedala, da sem zelo dobra. Nisem pa pričakovala, da se bo sezona tako tudi nadaljevala. Vznemirjena sem in vesela. Še zdaj ne morem verjeti, da imam kolajno v enojcu na 200 metrov. Želela sem si je sicer tudi na 500 metrov, ampak tistih zadnjih nekaj metrov je zmanjkalo, tako da je bilo dovolj le za šesto mesto," je Anja povedala po prvi posamični kolajni na svetovnih prvenstvih, medtem ko je v dvojcu s Špelo Ponomarenko Janić že osvojila tri kolajne s svetovnih prvenstev ter dve na evropskih prvenstvih.

"Da sem v vlogi favoritke, sem se zavedala že na svetovnem prvenstvu. To mi je marsikdo omenil, ampak mi ni povzročalo dodatnega pritiska. Bolj sem bila živčna, ker nisem veslala tako, kot znam. Tehnika ni bila taka, kot bi morala biti, nisem bila povezana. Če pomislim, da sem bila kljub temu v dveh finalih ter osvojila šesto in drugo mesto, je res nekaj neverjetnega. Zavedam se, da bi, če bi bilo vse super in bi veslala, kot znam, bilo še boljše. Nerada govorim o 'če' in 'kaj bi bilo', tako da sem super zadovoljna z drugim in šestim mestom," je še povedala.

Z dvignjeno glavo in visokimi cilji

Anja je na svetovnih pokalih v Poznanju in Račicah letos zmagala na 200-metrski razdalji, na Češkem pa je bila druga še na 500 metrov. Na evropskem prvenstvu bo znova med glavnimi kandidatkami za kolajno, med glavne tekmice na 200 metrov pa bi lahko uvrstili Danko Emmo Aastrand Jorgensen, trikratno dobitnico olimpijskih kolajn, Poljakinjo Marto Walczykiewicz, srebrno z OI v Riu de Janeiru, ter Madžarko Anno Lucz, bronasto z letošnjega svetovnega prvenstva v Kanadi.

"Po vseh teh rezultatih v Kanadi grem na evropsko prvenstvo z dvignjeno glavo in visokimi cilji. Lise (Carrington, op. p.) tam ne bo, kar pomeni, da lahko celo zmagam. Ampak moram iti korak za korakom. Najprej se je treba uvrstiti v finale, treba je povrniti tisti pravi občutek, da bom veslala tako, kot znam. Potem vem, da bo vse obrnjeno v mojo korist in bom lahko osvojila mesta, ki si jih želim tudi na evropskem prvenstvu," je še dodala.

Roza srček jo je čakal v Evropi

Pred prvenstvom stare celine je imela nekaj težav, saj so med potovanjem iz Kanade izgubili njeno prtljago, ki jo je dobila šele po enem tednu. Tako je ostala tudi brez vesel, nadomestnega so ji na priprave s slovaško ekipo, kamor je odpotovala neposredno s svetovnega prvenstva, pripeljali od doma. Na srečo je v Kanadi nastopila z izposojenim čolnom, tako da jo je njen "roza srček", kakor je poimenovala svoj čoln, čakal v Evropi, pripravljen na izziv prihajajočega evropskega prvenstva.

V regatnem centru na severnem obrobju Münchna bosta veslala še dva slovenska predstavnika. Jošt Zakrajšek bo nastopil na 1000 in 5000 metrov. Predvsem od daljše razdalje si po dosežkih v letošnjem letu obeta veliko. Na svetovnih pokalih je bil namreč srebrn in bronast, na svetovnem prvenstvu pa peti. "S petim mestom sem lahko zadovoljen in optimističen pred evropskim prvenstvom," je Zakrajšek dejal po nastopu v Kanadi. Dva nastopa čakata tudi Roka Šmita, ki bo tekmoval na 200 in 500 metrov.