Pogled na ograjo na meji med ozemljem Španije in Marokom, ki so jo poskušali prečkati prebežniki. Foto: EPA
Pogled na ograjo na meji med ozemljem Španije in Marokom, ki so jo poskušali prečkati prebežniki. Foto: EPA

Po poročilih so nekateri ljudje umrli, ko so padli z vrha ograje na meji.

Španski uslužbenci pravijo, da je v enklavo skušalo vstopiti 2000 ljudi, potem ko so prerezali ograjo. Večina jih je bila pregnana, več kot 100 pa jih je uspelo vstopiti na ozemlje Španije in jih obravnavajo v sprejemnem centru.

Španski mediji so objavili slike, ki prikazujejo izčrpane prebežnike, ki so ležali na pločniku v Melilli, nekateri s krvavimi rokami in raztrganimi oblačili. Španski premier Pedro Sánchez je v govoru v Bruslju obsodil "nasilni napad", za katerega je obtožil "mafijo, ki trguje z ljudmi".

Prebežniki skušajo pogosto priti v Evropo skozi španski enklavi na severu Afrike. Foto: EPA
Prebežniki skušajo pogosto priti v Evropo skozi španski enklavi na severu Afrike. Foto: EPA

Mohamed Amine Abidar, aktivist iz Maroškega združenja za človekove pravice, je dejal, da od maroških oblasti zahtevajo celovito, hitro in resno preiskavo, ki naj ugotovi, kdo je odgovoren za tragedijo na meji. Odgovorne je pozval, naj ne pokopljejo umrlih pred koncem te preiskave.

Iz združenja so še sporočili, da je ta "prava katastrofa" posledica novega maroško-španskega partnerstva.

Španija ima dve enklavi na severu Afrike, Melillo in Ceuto, obe pa sta v zadnjih letih postali točki, prek katerih skušajo predvsem podsaharski prebežniki priti v Evropo.

Kot poroča BBC, je šlo za prvi poskus množičnega vstopa prebežnikov v Melillo, potem ko sta Španija in Maroko marca obnovila diplomatske odnose. Do izboljšanja odnosov je prišlo, ko je Španija podprla načrt Maroka za avtonomijo ozemlja Zahodne Sahare, ki je pod njegovo zasedbo. Zahodnosaharci sicer že desetletja zahtevajo referendum o neodvisnosti Zahodne Sahare, česar Maroko, ki je ozemlje zasedel po umiku Španije kot kolonialne sile sredi sedemdesetih let, ne dovoli.