Minister za kulturo Vasko Simoniti med obiskom gradu Borl. Foto: Ministrstvo za kulturo
Minister za kulturo Vasko Simoniti med obiskom gradu Borl. Foto: Ministrstvo za kulturo

Grad, ki je v lasti države, je že nekaj let zaprt za javnost. Pred leti so na objektu že opravili najnujnejša vzdrževalna dela in med drugim popravili streho. Arheologi so v sklopu raziskav odkrili ostanke kamnitega zidu, ki bo ustrezno zavarovan.

Posnetek z grajskega dvorišča. Foto: Ministrstvo za kulturo
Posnetek z grajskega dvorišča. Foto: Ministrstvo za kulturo

Želja po občinskem prevzemu upravljanja
Medtem ko je županja občine Cirkulane Antonija Žumbar vesela, da temu srednjeveškemu gradu počasi le vračajo dušo, je občinski svet sredi tega meseca ustanovil javni zavod Bela Cirkulane, ki naj bi v prihodnje upravljal objekt. Minister za kulturo Vasko Simoniti pa je ob obisku gradu dejal, da bo treba najti dodatne vsebine in urediti upravljanje.

Županja se bo z ministrstvom za kulturo skušala dogovoriti za prevzem upravljanja gradu, čemur je naklonjeno tudi Društvo za oživitev gradu Borl, ki namerava s prireditvami, izkušnjami in operativnim delom pomagati pri oživitvi gradu, je dodala predstavnica društva Sonja Golc.

Simoniti je ob ogledu obnovljenega dela gradu in njegove zunanjosti spomnil, da so v zadnjih dveh letih naredili kar nekaj premikov na področju obnove javne kulturne infrastrukture, za kar so zagotovili dodaten denar iz proračuna in z novim kulturnim evrom, pa tudi iz evropskih virov za okrevanje in odpornost ter nove finančne perspektive.

Dosedanja obnova gradu je ocenjena na dva milijona evrov, pri čemer je glavnina denarja prišla iz Evropskega sklada za regionalni razvoj za sofinanciranje projekta s področja ohranjanja naravne in kulturne dediščine na porečju Drave. Ministrstvo za kulturo je iz svojih virov prispevalo 400.000 evrov. Ob omenjenih delih sta sicer ministrstvo za kulturo in ministrstvo za infrastrukturo še 1,4 milijona evrov namenila za sanacijo brežine, zidu in terase gradu.

Zadosti opremljen, da vsaj deloma zaživi
"Začeli smo nov naložbeni ciklus in se lotili obnove doslej zanemarjene infrastrukture po vseh državi. Upam, da ta ne bo prekinjen in da se bodo projekti v naslednjih letih dokončno izpeljali ter da bomo s tem zagotovili dovolj podlage za povečanje kulturne kot turistične ponudbe," je povedal minister.

Prirodoslovna razstava v gradu Borl. Foto: Ministrstvo za kulturo
Prirodoslovna razstava v gradu Borl. Foto: Ministrstvo za kulturo

Simoniti je ob obisku dodal še, da v kontekst povečanja kulturne in turistične ponudbe spada tudi Borl, ki še ni popolnoma opremljen, a po njegovem dovolj, da vsaj deloma znova zaživi. "Ena od vsebin je prirodoslovje, a je obnova tako obsežna, da presega zgolj ta del. Zato je treba dobro premisliti o nadaljnjih vsebinah, da bo grad res zaživel tudi v povezavi s turizmom," je še dodal minister.

Glede oblike upravljanja objekta se po Simonitijevih besedah ponuja več možnosti – upravlja ga lahko občina ali občinski zavod, mogoče pa je tudi zasebno upravljanje. Minister je na koncu poudaril, da verjame, da bodo s skupnim dogovorom našli tako obliko, ki bo v korist vsem.

Grad Borl stoji na strmem skalnem pomolu nad starodavnim prehodom čez reko Dravo. Njegovi začetki segajo v 12. ali 13. stoletje. Po vojni je bil podržavljen. Leta 1952 so ga obnovili in v njem začeli gostinsko dejavnost, ki je leta 1972 z večjo preureditvijo prerasla v sodoben hotel. Oboje so po letu 1980 zaprli, nato pa so v gradu potekale občasne prireditve.

Foto: Grad Borl je država v preteklosti večkrat skušala prodati, vendar vsakič neuspešno. Foto: Bobo
Foto: Grad Borl je država v preteklosti večkrat skušala prodati, vendar vsakič neuspešno. Foto: Bobo