Nemogoče zimske razmere, v katerih živijo prebežniki. Foto: Reuters
Nemogoče zimske razmere, v katerih živijo prebežniki. Foto: Reuters

Po navedbah Varšave so v bližini vasi Bialowieza na meji z Belorusijo tudi odbili "napad" skupine, ki je štela okoli sto ljudi, "na mejo".

Tiskovni predstavnik notranjega ministrstva ter koordinator obveščevalnih služb Mariusz Kaminski je za poljske medije dejal, da so razmere na meji nemirne in občasno tudi nevarne.

Kakšno je zares stanje na meji, pa mediji ne morejo preveriti, Poljska novinarjem in človekoljubnim organizacijam ne dovoljuje dostopa do obmejnega območja.

Belorusija je medtem sporočila, da se je več sto prebežnikov iz Iraka, ki so bili več dni na beloruski-poljski meji, danes vrnilo v domovino. Letalo Boeing B747-400 iraške letalske družbe Iraqi Airways je že poletelo iz Minska v Erbil na severu Iraka. Še eno letalo naj bi v Erbil poletelo zvečer. Vsa vračanja naj bi bila prostovoljna.

Kritike Poljske na račun Merklove

Več tisoč prebežnikov že več tednov poskuša iz Belorusije prečkati zunanjo mejo EU-ja in vstopiti v Poljsko ali v baltske države. EU, ki izraža solidarnost s Poljsko, ki prebežnike ustavlja z vojsko, očita beloruskemu predsedniku Aleksandru Lukašenku, da je načrtno vabil prebežnike iz kriznih območij v državo, da bi jih nato poslal na zunanjo mejo E-ja kot povračilni ukrep za sankcije, ki jih je proti beloruskim oblastem sprejela Unija.

Je pa bil poljski premier Mateusz Morawiecki kritičen do odhajajoče nemške kanclerke Angele Merkel, ker se je pogovarjala z Lukašenkom o prebežniški krizi na meji. Morawiecki je dejal, da pozdravlja dejstvo, da je EU vključena v iskanje diplomatske rešitve krize, vendar je bil kritičen do Merklove.

"S tem, ko je kanclerka Merkel poklicala Lukašenka, je prispevala k legitimizaciji njegovega režima, medtem ko boj za svobodno Belorusijo poteka že 15 mesecev," je dejal Morawiecki.
"Lukašenko je prav tako zlorabil svoj pogovor z Angelo Merkel. Pretvarjal se je, da se je Merklova strinjala, da bo 2000 priseljencev prepeljala po koridorju v Nemčijo in druge evropske države. In to ni prav."

Merklova je bila deležna številnih domačih in tujih kritik na račun njenih dveh telefonskih pogovorov z Lukašenkom. Njena poteza je sicer sledila vse večjem obupu več tisoč ljudi na meji, je povedal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert in opozoril, da so pogovori potekali v sodelovanju z Evropsko komisijo.