R. K. | 28. 9. 2022, 11:01

Kranjska stavba z bogato zgodovino, ki je pogorela: kaj vse se je v njej dogajalo

Facebook/Minka Jurman/Luigi Lojze/fotomontaža

Stavbo so imeli nekoč v lasti člani izredno podjetne družine, ki so med drugim zaslužni tudi za to, da je v mesto prišla elektrika. 

V noči na torek je središču Kranja izbruhnil požar, v katerem je pogorel Majdičev mlin, znamenita stara stavba, v kateri je bila nekoč prva tovarna v Kranju. A nekdanji mlin je kljub bogati zgodovini zadnja desetletja propadal. Stavba je nazadnje nudila le še občasno zavetje, v katerega so se zatekali brezdomci.

Nekoč je bil tu največji mlin v času Avstro-Ogrske. Moko so v mlinu pridelovali že pred 150 leti, izvažali pa so jo tudi v druge dele tedanje države. Mlin, ki ga je vodila družina Majdič, je deloval 250 dni na leto po 14 ur na dan. Podjetni člani družine so kmalu ob mlinu postavili tudi hidroelektrarno, posledično pa je v stavbi Majdičevega mlina zagorela prva žarnica v Kranju, poroča 24ur.com.

Želeli so napeljati elektriko po celotnem Kranju

Župan Kranja Matjaž Rakovec je za omenjeni medij pojasnil, da je bila družina Majdič zelo napredna, njeni člani pa so že po prvi svetovni vojni predlagali, da bi celotno mesto elektrificirali. Tega niso uresničili, je pa za njimi ostala še vedno delujoča turbina iz leta 1929. Gre za turbino znamke Škoda, ki je po besedah Rankovca "najstarejša delujoča turbina za proizvodnjo elektrike v Sloveniji".

Bobo

Po drugi svetovni vojni pa so se stvari spremenile. Stavba Majdičevega mlina je bila nacionalizirana in je postala last mesta. Po besedah etnologinje Tatjane Dolžan Eržen so jo kranjska podjetja v tistem času uporabljala kot skladišče. Ko je kasneje prišlo do denacionalizacije, pa so dediči stavbo prodali. V zadnjem času je večkrat menjala lastnike. Bila je tudi spomeniško zaščitena, zato je niso smeli podreti, je župan Rankovec še dejal za 24ur.com.  

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol