Priznani svetovni medij o Olimpiji, ki “uničuje kariere”

Nogomet 13. Mar 202420:38 1 komentar
Rui Pedro je iz Olimpije odšel v Turčijo. Foto: Jure Banfi.

O primeru NK Olimpija Ljubljana, proti kateremu je Sindikat profesionalnih nogometašev nogometa v Sloveniji (SPINS) februarja vložil kazensko ovadbo, se je na dolgo razpisal eden najbolj uglednih svetovnih športnih medijev The Athletic. Zapisali so, da gre za prvi tovrsten primer, ki poskuša zajeziti vse bolj razširjeno ustrahovanje igralcev.

Spomnimo, sindikat SPINS je preko pooblaščene odvetniške pisarne na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložil kazensko ovadbo zoper vodstvo NK Olimpija Ljubljana, športno društvo NK Olimpija Ljubljana in povezano pravno osebo FC Olimpija d.o.o. Ovadba se nanaša na sum storitve kaznivega dejanja šikaniranja nogometašev na delovnem mestu, po prvem odstavku 197. člena Kazenskega zakonika (KZ-1).

V obravnavi so štirje profesionalni nogometaši, Marko Mijailović, Rui Pedro, Pascal Estrada in Mustafa Nukić, ki jih je po navedbah Spinsa vodstvo kluba ob začetku priprav na spomladanski del prvenstva načrtno ločilo od prve ekipe, jih s tem ponižalo in oškodovalo.

Estrada, avstrijski reprezentant do 21 let, ki je bil uradno tudi član Wolverhamptona, je Olimpijo zapustil prejšnji mesec in se pridružil Rheindorf Altachu. 22-letni nekdanji član ljubljanskega kolektiva je za The Athletic povedal, da je odločen doseči “pravico” proti svojemu nekdanjemu klubu in pomagati končati prakse, za katere meni, da “uničujejo kariere”.

Pascal Estrada
Pascal Estrada. Foto: Aleš Fevžer

SPINS je v okviru kazenske ovadbe proti Olimpiji kot dokaz, kako razširjena je postala ta težava, navedel tudi primer Jadona Sancha pri Manchester Unitedu. Angleški reprezentant je bil septembra odstranjen iz prve ekipe Uniteda, potem ko se ni želel opravičiti trenerju Eriku ten Hagu po sporu glede njegove vpletenosti v septembrski poraz pri Arsenalu.

“Nogometaši so se začeli organizirati in boriti proti praksam, za katere mnogi menijo, da ustvarjajo neupravičeno neravnovesje moči v športu,” so zapisali pri The Athleticu. Da je problematika vse bolj razširjena, je poročal tudi FIFPro.

Pri Olimpiji se na vprašanja The Athletica niso odzvali

Od četverice so si trije že uspeli najti nove delodajalce, medtem ko Nukić ostaja “zamrznjen” in odstranjen iz članskega moštva.

Predsednik SPINS Dejan Stefanović je za The Athletic povedal, da se je sindikat igralcev odločil za kazensko ovadbo proti Olimpiji in njenemu vodstvu, potem ko so izčrpali vse druge možnosti. Pri priznanem svetovnem športnem portalu so se za komentar obrnili tudi na zmaje, vendar niso prejeli odgovora.

“Če se to lahko zgodi tako javno z Mbappejem, enim najboljših igralcev na svetu, si lahko predstavljate, kako razširjena je ta praksa drugod,” je dejal Stefanović. Lansko poletje je Kylian Mbappe prejel 24-dnevno prepoved treniranja s prvo ekipo Paris Saint-Germaina, ker ni hotel aktivirati možnosti podaljšanja pogodbe za dodatno leto.

Igor Barišić Adam Delius
Nemško vodstvo je Olimpijo prevzelo oktobra 2021. Sledilo je turbulentno obdobje, ki pa je lani v Ljubljano prineslo velike rezultatske uspehe, a hkrati ne malo zapletov. Foto: Aleš Fevžer

“Če ne podpišeš, ne boš igral”

Estrada je za The Athletic še povedal, da je s klubom sedel maja 2023, ko so mu ponudili novo pogodbo. Ob tem naj bi prišlo tudi zlovešče opozorilo. “Rekli so mi, da če ne podpišem pogodbe, ne bom več treniral z ekipo ali sodeloval na tekmah,” je razkril. “Šel sem na počitnice in poskušal to pozabiti. Nato je klub enako povedal mojemu agentu, ko sem se vrnil, so grožnjo uresničili.”

Estrada je bil steber uspeha ekipe v domači ligi in pokalu, saj je odigral 40 tekem. “Potisnjen sem bil na stran. Nisem vedel, kaj naj naredim. Sem mlad igralec. Med pripravami sem poklical svojega odvetnika in Spinsu povedal za svojo situacijo. Vedno sem trdo sem delal. Zdelo se je, kot da je moja kariera uničena. Počutil sem se na tleh. Presrečen sem, da sem zapustil ta klub.”

“Na začetku so štiri igralce prisilili, da trenirajo ločeno od prve ekipe. Te treninge so nadzorovali glavni trenerji. Tako sta potekala dva ločena treninga s podvojeno obremenitvijo trenerjev,” je dodal Stefanović, ki še trdi, da je klub to storil zato, da bi se izognil kršitvi delovne zakonodaje. Slovensko pogodbeno pravo za profesionalne nogometaše zagotavlja, da morajo trenirati s soigralci iz prve ekipe ob istem času in na istem mestu, pod vodstvom trenerja prve ekipe in brez kakršne koli diskriminacije.

Olimpija je nato organizirala zimske priprave v Turčiji, a četverica igralcev ni smela odpotovati s soigralci. Namesto tega jim je bilo naloženo, da ostanejo v Sloveniji in trenirajo z ekipo do 19 let.

“Nogometaši sami niso močni, a skupaj lahko pomagamo ustaviti to vedenje. Lahko bi pozabil na ta incident in nadaljeval s svojim življenjem, vendar želim, da je pravici zadoščeno in da klubi spoštujejo določena pravila,” je za The Athletic sklenil Estrada.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje