Knjižnica v Biljah bo bližje šoli in ljudem

Krajevna knjižnica v Biljah, ki deluje pod okriljem Goriške knjižnice Franceta Bevka, naj bi se selila v prostore ob marketu, kjer je bila včasih banka. Sedanji so nedostopni za gibalno ovirane, v njih je vlaga, tudi oprema je zastarela.

Knjižnico naj bi uredili v središču kraja, med marketom in barom, 
kjer je bila včasih banka. Foto: Alenka Ožbot
Knjižnico naj bi uredili v središču kraja, med marketom in barom, kjer je bila včasih banka. Foto: Alenka Ožbot

BILJE > “Knjižnica v Biljah je v prvem nadstropju in je za gibalno ovirane, starejše in mamice z vozički težje dostopna, tudi pogoji za delovanje niso najbolj primerni. Razdeljena je namreč v dva prostora, eden nima klimatske naprave, tako da se pozimi v njem ni moč zadrževati, tudi vlaga ga že načenja, kar za knjige vsekakor ni dobro,” razloge za selitev knjižnice iz stavbe, v kateri deluje tudi krajevna skupnost, predstavi v.d. direktorice Goriške knjižnice Franceta Bevka Irena Škvarč.

Novi prostori pri marketu

Knjižnična oprema je tudi precej zastarela in dolgo časa so pozivali, naj poiščejo nove prostore. “Pred kratkim me je župan obvestil, da je možno dobiti nov prostor v Biljah, ki sicer ni zelo velik, vsekakor pa bo moč v njem urediti prijetno, za uporabnike prijazno knjižnico,” pravi.

Uredili naj bi jo med marketom in barom v središču kraja, kjer je bila včasih banka. Ozki in dolgi prostori obsegajo 70 kvadratnih metrov. V Mirnu ima knjižnica večje, a tam je bila želja, da bi organizirali tudi dogodke, vsebinski del je tako namenjen manjšim skupinam za predavanja, srečanja. V Biljah pa to ni potrebno, saj je zraven dom krajanov in v njem dvorana za take dogodke, pojasni Irena Škvarč.

Odprli bi jo za kulturni praznik

Župan Mauricij Humar si je pred dnevi ogledal prostore, kjer je delovala banka, z lastnikom se bo treba dogovoriti še za najemnino. Želja je, da bi tam knjižnico uredili do prihodnjega 8. februarja, pravi Irena Škvarč.

Knjižnica ima 244 aktivnih članov, ki so jo lani vsaj enkrat obiskali in si sposodili ali vrnili gradivo, na voljo je skoraj 11.800 enot. “To predstavlja 34-odstotni porast od leta 2014, ko smo uvedli računalniško izposojo. V knjižnici smo imeli 1650 obiskovalcev, izposodili so si skoraj 6500 enot gradiva, kar pomeni 40-odstotni porast v primerjavi z letom 2014,” še razloži direktorica.


Najbolj brano