Olimpija po neverjetni drami v zadnji sekundi podaljška do dvojne krone

Celje, 06. 05. 2023 20.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Jakob Batič
36

Pokalni finale med večnima tekmecema iz Ljubljane in Maribora je postregel z vsem, kar lahko nogomet ponudi. Olimpija je bila ob koncu rednega dela na robu prepada, a je z bele točke pri izidu 0:0 zgrešil Marko Tolić. V podaljšku so zmaji povedli preko Justasa Lasickasa, izenačil je Nemanja Mitrović, zadnjo besedo pa so znova imeli Ljubljančani. Za dvojno krono je enajstmetrovko v zadnji sekundi izkoristil Timi Max Elšnik, ki je postavil končnih 2:1.

Ogromen vložek, ki pritiče pokalnemu finalu in večnemu derbiju, se je poznal od prvega sodniškega žvižga. Glavni sodnik Bojan Mertik je imel že v drugi minuti ogromno dela z umirjanjem strasti, ko je imel Maribor prvi kot na tekmi. Trajalo je kar nekaj časa, preden se je igra nadaljevala, Marko Tolić pa je kot prvi ekspresno porumenel. Strasti so se dodatno razgrele nekaj minut pozneje, ko je Ažbe Jug pri lovljenju žoge brcnil Admirja Bristrića, ta pa je v bolečinah obležal ravno pod tribunami, kjer so bili nastanjeni navijači iz štajerske prestolnice. Kakšna je bila njihova reakcija, si lahko predstavljate.

Še pred tem je imel Svit Sešlar z glavo prvo priložnost na tekmi, a je meril mimo vrat. Potem pa je Maribor v izjemno zahtevnih vremenskih razmerah prevzel pobudo in bil do konca prvega dela nevarnejši. Najlepšo priložnost so Krznarjevi varovanci zapravili v 22. minuti, ko je Marko Tolić v hitrem protinapadu sijajno zaposlil Vipotnika. 21-letnik se je z varanjem otresel dve leti mlajšega Marcela Ratnika, a se mu je zaključek povsem ponesrečil, saj je meril naravnost v dobro postavljenega Vidovška.

Čuvaj ljubljanske mreže si je pred koncem polčasa privoščil nerazumljiv izlet iz vrat, kar bi iz težkega položaja skoraj kaznoval Ivan Brnić. Isti nogometaš je imel minuto zatem še eno priložnost, ko je močno streljal po preigravanju, vendar se je Vidovšek odkupil za prejšnjo napako.

Novi državni prvaki v prvih 45 minutah niso pokazali veliko. Še najlepša situacija se je ponudila Bristriću, čigar strel je v zadnjem trenutku z odličnim posredovanjem preprečil Ignacio Guerrico. Tik pred odmorom je z razdalje nenatančno poskušal še prvi strelec zmajev v tej sezoni Mario Kvesić.

Statistika finala slovenskega pokala: Olimpija - Maribor
Statistika finala slovenskega pokala: Olimpija - Maribor FOTO: Sofascore.com

Aldair se v konici napada ni znašel

Riera ni mogel biti zadovoljen z videnim v prvem polčasu, zato se je med odmorom odločil za taktično spremembo. Aldaira Djaloja je z leve strani pomaknil povsem v konico napada. Po spremembi je imela Olimpija nekaj časa terensko premoč, vendar brez pravih priložnosti. Na drugi strani je bil najprej nevaren Brnić, ki je v svojem slogu prodrl z leve strani proti sredini, močno sprožil, vendar naravnost v Vidovška.

Visok tempo je sredi drugega dela umiril pirotehnični vložek Viol, ki so na igrišče odvrgle številna pirotehnična sredstva, zaradi katerih je bilo srečanje prekinjeno za slabih deset minut. Kmalu po nadaljevanju je imel Riera dovolj. Odločil se je za dvojno zamenjavo in v ogenj namesto Aldairja in Aljaža Krefla poslal Justasa Lasickasa in Ruia Pedra. Na drugi strani je malo vidnega Marka Božića nadomestil nekdanji zmaj Rok Kronaveter

Sledil je dolg sodniški dodatek, ki je postregel s pravo dramo. V 92. minuti je Marin Laušić ostro startal na kapetana Timija Maxa Elšnika, ta je povsem izgubil živce in nogometaša Maribora podrl na tla. Vmešal se je Martin Milec, ki je bil zaradi predolgega jezika kaznovan z drugim rumenim kartonom. Elšnik pa je bil lahko srečen, da jo je odnesel zgolj z rumeno kaznijo.

Kmalu po izključitvi se je Mariborčanom ponudila najlepša priložnost na tekmi. Po podaji iz kota je Vidovšek nerazumljivo odrinil Tolića, Mertik pa je hitro pokazal na belo točko. Kronaveter in Vipotnik sta se dolgo prerekala, kdo jo bo izvedel, na koncu pa se je mednju vmešal prav Tolić, ki je odgovornost prevzel nase. Pri tem je pozabil na nepisano pravilo, da enajstmetrovke ne izvaja tisti, nad katerim je bil storjen prekršek. Odločil se je namreč za tako imenovano "panenko", a je njegovo namero prebral Vidovšek, ki se je odkupil za napako in poskrbel za dodatnih 30 minut izjemno vročega pokalnega finala.

Drama se je ob koncu rednega dela šele dobro začela

Maribor je obetavneje začel podaljšek. Še enkrat več je po levi strani pretil Brnić, ki je meril za približno meter mimo daljše vratnice. Na drugi strani se je iz oči v oči z Jugom znašel Bristrić, a je mariborski čuvaj mreže uspel odbiti v kot. V 103. minuti pa je vijolična obramba v svojem kazenskem prostoru pozabila na Lasickasa, ki je dovolj močno in natančno meril v desni kot, da je bil Jug brez moči. Ob zamenjavi strani se je Krznar odločil še za eno spremembo, namesto tragičnega junaka Tolića je priložnost za zadnjih 15 minut dobil Arnel Jakupović.

Tudi Krznar je imel jokerja v rokavu

Nekdanji nogometaš Domžal je na desni strani poskušal s predložki, a v kazenskem prostoru ni bilo nikogar. Zato je Krznar v 114. minuti razkril še svoji zadnji karti. V igro je poslal hitronogega Ishaqa Rafiuja in visokoraslega branilca Nemanjo Mitrovića, ki se je takoj pomaknil v konico napada. In kakšna menjava je to bila! Ljubljančan v vijoličastem dresu je namreč zadel s svojim prvim dotikom, ko mu je odličen predložek z leve strani poslal razpoloženi Brnić.

Po izenačenju so se strasti za nekaj minut umirile in kazalo je, da bodo o zmagovalcu odločale enajstmetrovke. Na koncu ga je odločila le ena sama. V zadnjem kotu na tekmi je Guerrico v kazenskem prostoru podrl Bristrića. Mertik je iz VAR sobe dobil poziv, naj si ogleda počasen posnetek. Po nekajminutni presoji, med katero so na štajerski klopi dobesedno besneli, se je odločil za še drugo najstrožjo kazen. Odgovornost nase je v kapetanskem slogu prevzel Elšnik, ki je bil v 130. minuti dovolj zbran za tretjo dvojno krono v zgodovini ljubljanskega kluba.

V štirih prvenstvenih derbijih v tej sezoni smo videli tri zmage Ljubljančanov in eno Mariborčanov. Zadnji derbi v Stožicah se je končal z 2:0 v korist domačih, s čimer je Olimpija potrdila naslov državnega prvaka. Vijoličasti so edini derbi dobili na začetku drugega dela sezone, ko je bilo v Ljudskem vrtu prav tako 2:0.

Brez Nukića in Iličića, Krznar se je moral znajti brez Antolina

Albert Riera se je odločil za preverjeno enajsterico. V konico napada je postavil mladega Admirja Bristrića, strelca štirih zadetkov v tej sezoni. Presenetljivo niti na klopi ni bilo Mustafe Nukića, ki je bil med strelci na zadnji prvenstveni tekmi proti Radomljam. Olimpija je tisto tekmo izgubila z 1:2, optimizem pa je lahko Rieri vlival podatek, da njegovi varovanci v tej sezoni še nikdar niso izgubili dvakrat zapored.

Na drugi strani v kadru ni bilo Josipa Iličića, ki ima težave s poškodbo. V konici napada je začel najboljši strelec prve lige v tej sezoni Žan Vipotnik. Trener Maribora Damir Krznar, ki je skupaj s strokovnim štabom dan pred finalom podaljšal pogodbo do leta 2026, je pogrešal predvsem vezista Aljaža Antolina, ki ima poškodovan gleženj.