Tujina

Britanski admiral, ki Zelenskemu pomaga potapljati črnomorsko floto

London/Kijev, 02. 03. 2024 07.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Vse več je znanega o (ne)posrednem vpletanju močnejših članic zveze Nato v rusko-ukrajinski konflikt. Po razkritju Olafa Scholza, da se v Ukrajini nahajajo britanski in francoski vojaki, ki koordinirajo napade na ruske cilje, in potrditvi Londona, da je tam "manjše število britanskih vojakov", britanski The Times piše, da načelnik britanskega generalštaba Admiral Anthony Radakin aktivno sodeluje pri snovanju načrtov za napade na rusko črnomorsko floto.

Časnik poroča, da bi se moral 58-letni Anthony Radakin upokojiti novembra lani. Položaj načelnika generalštaba zaseda od leta 2021, vendar na prošnjo britanskega premierja Rishija Sunaka ostaja na položaju do jeseni leta 2025. Razlog za to naj bi bili njegovi dosežki pri sodelovanju z ukrajinsko vojsko v napadih na rusko črnomorsko floto. Kot piše The Times, je Radakin zaslužen za to, da je Ukrajini uspelo znova vzpostaviti trgovske koridorje v zahodnem delu Črnega morja. 

Admiral britanske mornarice Tony Radakin
Admiral britanske mornarice Tony Radakin FOTO: AP

Radakin naj bi hkrati izvajal tudi več diplomatskih dejavnosti med Washingtonom in Kijevom. Večkrat se je srečal z ukrajinskimi vojaškimi uradniki, odlikovalo pa naj bi ga podrobno razumevanje stanja na bojišču ter zavzemanje za uskladitev vojaških operacij s širšimi gospodarskimi in diplomatskimi prizadevanji.

Po pisanju časnika naj bi se admiral sestal z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Kijevu in se z njim pogovarjal o oblikovanju strategije in zahodne pomoči. Radakin naj bi bil v Ukrajini tudi zelo priljubljen zaradi "sposobnosti strateškega razmišljanja". Viri so časniku zaupali, da je načelnik britanskega generalštaba sodeloval pri snovanju bojnih načrtov. Admiral je po navedbah ukrajinski vojski pomagal uresničiti strategijo uničenja več ruskih ladij in odprtja zahodnega dela Črnega morja. 

Za zdaj gre za uradno nepotrjene informacije in domnevna razkritja v zahodnih medijih, ki pa so Moskvi verjetno znana že dalj časa. Več vidnih predstavnikov ruskih oblasti je večkrat izjavilo, da britanska vojska in agencija MI6 aktivno sodelujeta pri načrtovanju in izvedbi napadov na ruske enote na Krimu ter črnomorsko floto. Še več, v Rusiji so prepričani, da so Ukrajinci zgolj izvajalci napadov, snovalca pa sta London in Washington. Po ruskih trditvah naj bi bilo središče za "britanske operacije" v Črnem morju v kraju Očakovo, med Odeso in Nikolajevim. 

Nemški kancler Olaf Scholz je v začetku tedna razkril, da pri izvedbi napadov z raketami Storm Shadow sodelujejo britanski in francoski vojaki, ki so v Ukrajini. V Londonu so nemškega kanclerja obtožili razkrivanja obveščevalnih podatkov in ogrožanja pripadnikov britanskih oboroženih sil in diplomatov v Ukrajini. 

Kakšne izgube je utrpela črnomorska flota?

Ruska vojna mornarica v Črnem morju že pred rusko invazijo na Ukrajino v letu 2022 ni bila v najboljšem stanju. Razlogov za to je več, poleg večkrat omenjene korupcije se je črnomorska flota spopadala tudi z velikimi logističnimi težavami. V času Sovjetske zveze sta njeno hrbtenico predstavljali mesti Odesa in Nikolajev, ki sta s svojo pristaniško infrastrukturo in ladjedelniško industrijo omogočali dobro vzdrževanje vojne mornarice. Po letu 2014, ko se je v Kijevu zgodil prevrat in je Rusija zasedla Krim, je črnomorska flota doživela močan udarec. Veliko ladij ni bilo primerno vzdrževanih in posodobljenih. Danes se mornarica zanaša predvsem na krimski Sevastopol in oddaljeni Novorosijsk v vzhodnem delu Črnega morja, kamor naj bi se tudi umaknil večji del flote. Toda ne Sevastopol ne Novorosijsk (še) nimata zmogljivosti, ki sta jih ponujala Nikolajev in Odesa do leta 1991 oz. 2014, ko se je sodelovanje med mornaricama prekinilo.

Sedež črnomorske flote v Sevastopolu
Sedež črnomorske flote v Sevastopolu FOTO: Twitter

Ruske vojaške ladje v Črnem morju poleg protiladijskih raket Neptun, ki so potopile poveljniško križarko Moskvo, močno nadlegujejo vodni droni. Po nekaterih ocenah naj bi črnomorska flota doslej izgubila od 20 do 25 odstotkov svojih plovil. Kaj je torej Ukrajincem (in njihovim zaveznikom v vojni) uspelo uničiti?

V zvezi z uničenjem ruskih ladij je bilo od samega začetka vojne veliko dezinformacij, verjetno v sklopu informacijskega in psihološkega vojskovanja. Za več ladij, ki naj bi bile uničene, se je kasneje izkazalo, da so nepoškodovane. Pa vendar je dejanske uspehe pri uničenju in poškodovanju nekaterih ladij ukrajinska stran podkrepila z video dokumentacijo napadov.

Uspešni in potrjeni napadi 

Samo leta 2022 je Ukrajini uspelo uničiti ali poškodovati pet patruljnih ladij razreda Raptor. 

24. marca 2022 je Ukrajini uspel prvi večji napad na črnomorsko floto. Pristanišče v Berdjansku na jugu Ukrajine so zadele balistične rakete Točka-U. Zagorela je velika desantna ladja Saratov. Ukrajinski generalštab je trdil, da je ladjo uničil. Takoj po napadu sta pristanišče zapustili ladji Cezar Kunikov in Novočerkask. Ena izmed njiju naj bi bila lažje poškodovana. Desantno ladjo Saratov je nato Rusom uspelo z vlačilci pripeljali do Krima, kjer so jo popravili.

Napad na pristanišče v Berdjansku.
Napad na pristanišče v Berdjansku. FOTO: AP

13. aprila 2022 je Ukrajina dosegla največji uspeh na morju. Z raketami R-360 Neptun jim je uspelo zadeti in potopiti poveljniško ladjo črnomorske flote, križarko Moskva. Rusko ministrstvo za obrambo je najprej sporočilo, da je ladjo zajel velik požar, potem ko je detoniralo strelivo, naslednji dan pa priznalo, da je ladja potonila med vleko proti pristanišču. 

Moskva med potapljanjem.
Moskva med potapljanjem. FOTO: Twitter

V začetku maja je ukrajinski dron Bayraktar TB2 potopil hitri jurišni čoln BK-16 pri Kačjem otoku. 7. maja je prav tako TB2 potopil desantno ladjo iz razreda Serna. 

17. junija 2022 so se pojavile fotografije Velikega Ustjuga, korvete razreda Bujan-M, ki so jo v poškodovanem stanju vlačilci vlekli po reki Volgi. Dokumentirano je, da je ladja sodelovala pri napadih na cilje v Ukrajini. Istega dne je ukrajinske trditve, da je potopila še vlačilec Vasilij Bek, potrdila tudi britanska vojaška obveščevalna služba. 

29. oktobra 2022 je Ukrajina s kombiniranim napadom zračnih in vodnih dronov napadla in lažje poškodovala minolovec Ivan Golubec. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

29. oktobra 2022 je fregata Admiral Makarov utrpela škodo med napadom na Sevastopol z zračnimi in vodnimi droni. Vsaj en dron je zadel ladjo in po nekaterih informacijah poškodoval njen radar. Admiral Makarov je po popravilu nadaljeval operacije v Črnem morju avgusta 2023.

24. maja 2023 so trije droni napadli obveščevalno ladjo Ivan Kurs. Dva je ladji uspelo uničiti, tretji pa jo je zadel in poškodoval. 

4. avgusta 2023 so Ukrajinci v bližini pristanišča Novorosijsk napadli in poškodovali desantno ladjo razreda Ropuča Olenegorski Gornjak. Uporabili so vodni dron. Ukrajinska vojska je sporočila, da je po napadu Rusija razpršila svojo floto v Črnem morju. Istega dne so vodni droni poškodovali tudi protidiverzantski čoln Suvorovec. 

3. septembra 2023 je dron Bayraktar TB2 potopil patruljni čoln razreda Turnec. 

13. septembra 2023 je ukrajinsko letalstvo z uporabo vodenih raket Storm Shadow, ki so jih izstrelili z letal Su-24, napadlo pristanišče v Sevastopolu. Rakete so zadele podmornico Rostov na Donu in desantno ladjo Minsk. Podmornica naj bi bila nepopravljiva, vendar je rusko obrambno ministrstvo kasneje sporočilo, da bodo obe ladji lahko popravili. Istega dne je bil potopljen patruljni čoln Projekt KS-701.

14. septembra 2023 jo je skupila nova patruljna ladja Sergej Kotov. Njen položaj ni znan.

12. oktobra 2023 je vodni dron napadel in poškodovali patruljno ladjo Pavel Deržavin. Škoda ni znana. 

4. novembra 2023 so z manevrirnimi raketami ukrajinske sile zadele ladjedelnico Zaliv na Krimu. Pri tem jim je uspelo poškodovati razmeroma novo korveto Askold razreda Karakurt, ki je sicer opremljena z vodenimi raketami kalibr. Ukrajinski predsednik Zelenski je 6. novembra dejal, da je bila ladja uničena. Zanesljivih potrditev njegove trditve (še) ni. 

26. decembra 2023 so vodene rakete Storm Shadow zadele veliko desantno ladjo Novočerkask, medtem ko je bila zasidrana na južnem delu krimskega polotoka v Feodosiji. Ukrajina je sporočila, da je uničena in da je ni mogoče popraviti. Videoposnetek, ki so ga posredovali različni viri, vključno z ukrajinskimi oblastmi in ruskimi poročili na Telegramu, prikazuje več eksplozij in požarov, z znaki, da je detoniralo strelivo na krovu ladje. Rusija je priznala, da je v napadu umrla ena oseba, toda drugi viri poročajo, da je bil žrtev več – 74. Analitiki so prepričani, da uničenje ladje močno ovira sposobnosti Rusije za desantne operacije vzdolž ukrajinske obale. V napadu je bil potopljen tudi minolovec UTS-150.

Med 28. in 31. decembrom je bila potopljena patruljna ladja razreda Stenka. Ukrajinske trditve so potrdile satelitske slike, ki so nastale pred napadom in po njem, domnevno z vodnimi droni. 

1. februarja 2024 je ukrajinska vojska objavila videoposnetek uničenja korvete R-335 Ivanovec na zahodni obali Krimskega polotoka. Za napad so uporabili vodne drone Magura V5.

14. februarja je ukrajinska stran objavila videoposnetek potapljanja velike desantne ladje Cezar Kunikov, ki je bila predhodno poškodovana v napadu na Berdjansk leta 2022. Tudi tokrat je Ukrajina uporabila vodne drone Magura V5.

Netočne ali nepotrjene trditve

Patruljna ladja Vasilij Bikov naj bi bila poškodovana 7. marca 2022, vendar pa je nekaj dni zatem normalno vplula v Sevastopol. Ukrajinska stran je 14. septembra 2023 znova poročala o poškodovanju ladje, kar je Rusija zanikala. Za zdaj status ladje ni znan, Rusija trdi, da še naprej aktivno izvaja operacije.

Nekdanji svetovalec Volodimirja Zelenskega Aleksej Arestovič je 3. aprila sporočil, da je bila hudo poškodovana fregata Admiral Essen. Uporabili naj bi isti sistem, ki je potopil Moskvo – R-360 Neptun. Dober teden zatem je ruska mornarica objavila posnetek, kako je ladja v Črnem morju sestrelila ukrajinski dron turške izdelave Bayraktar TB2. 

Ruska fregata Admiral Makarov
Ruska fregata Admiral Makarov FOTO: AP

Fregata Admiral Makarov naj bi bila potopljena ali močno poškodovana 6. maja 2022. Arestovič je naslednji dan dejal, da je šlo za pomoto in da so napadli desantno ladjo razreda Serna. Tri dni pozneje je nepoškodovani Admiral Makarov vplul v Sevastopol. Podobno se je zgodilo tudi z logistično podporno ladjo Vsevolod Bobrov nekaj dni kasneje. Tudi ta ladja je ostala nepoškodovana, kar so dokazali posnetki iz Sevastopola.

Vojna pa ni načela le ruske mornarice v Črnem morju. V prvih dnevih in tednih ofenzive je Rusiji uspelo uničiti ali zajeti večino ukrajinskih ladij v Črnem morju. Poveljniško ladjo mornarice Hetman Sahajdačni so Ukrajinci potopili sami, da ne bi padla v ruske roke. Ukrajina se trenutno zanaša predvsem na vodne drone, protiladijske rakete Neptun in že omenjene napade z raketami Storm Shadow in Scalp.