Tujina

Nemčija v drugo fazo izrednega načrta za zagotovitev plinske oskrbe

Frankfurt, 23. 06. 2022 14.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
11

Nemčija bo prešla v drugo fazo izrednega načrta za zagotovitev plinske oskrbe, za kar se je odločila po zadnjih zmanjšanjih dobave iz Rusije. "Plin je od zdaj v Nemčiji redka dobrina," je medijem najavil resno stanje nemški gospodarski minister Robert Habeck. Nemčija je izredni načrt sicer aktivirala konec marca.

S prehodom v drugo fazo se Nemčija približuje zadnjemu, tretjemu koraku, ki pomeni, da bi vlada posegla na trg. Razdeljevala bi omejene zaloge plina, pri čemer bi energent prioritetno namenjala domovom in bolnišnicam.

"Čeprav trenutno še lahko zagotavljamo oskrbo s plinom in imamo plin še v skladiščih, je stanje resno in prišla bo zima," je dejal minister Robert Habeck. Druga faza izrednega načrta po njegovih besedah pomeni znatno poslabšanje na področju oskrbe s plinom, vendar pa naj bi Nemčija še vedno obvladovala stanje.

Ruski državni energetski velikan Gazprom je pretekli teden znatno zmanjšal dobavo plina v Nemčijo prek plinovoda Severni tok, in sicer za 60 odstotkov.
Ruski državni energetski velikan Gazprom je pretekli teden znatno zmanjšal dobavo plina v Nemčijo prek plinovoda Severni tok, in sicer za 60 odstotkov. FOTO: Adobe Stock

Habeck se je obregnil ob prejšnje vlade, ki so po njegovem mnenju krive za nastalo situacijo, saj niso zmanjšale nemške energetske odvisnosti od Rusije. Rusija po njegovih besedah plin uporablja kot orožje proti Nemčiji, in sicer kot povračilni ukrep, ker Zahod v vojni podpira Ukrajino, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ruski državni energetski velikan Gazprom je pretekli teden znatno zmanjšal dobavo plina v Nemčijo prek plinovoda Severni tok, in sicer za 60 odstotkov. Po navedbah podjetja naj bi sicer do tega prišlo zaradi zapoznelih popravil.

Na nemške obtožbe so že reagirali v Moskvi in izrazili začudenje, da Nemčija zmanjšano dobavo plina vidi kot politični povračilni ukrep zaradi njihovega nasprotovanja vojni v Ukrajini. "Če je turbina potrebna popravila, se obratovanje ponovno zažene, ko so dela končana. Če pa takrat ne pride do tega ... Vse je zelo jasno, v ozadju ni skritih namenov," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Ob tem je dodal, da so njihovi nemški partnerji obveščeni o servisnem ciklu, zaradi česar se mu zdi čudno, da je Berlin zmanjšanje dobave označil za političen korak. Zagotovil je še, da Rusija ostaja zanesljiv dobavitelj plina.

Nemčija tako kot številne države močno odvisna od ruskih energentov, zlasti plina

Habeck se je  obrnil tudi na gospodinjstva in jih spodbudil k varčevanju z energijo, saj lahko s tem naredijo veliko razliko. Nemčija je zagnala tudi kampanjo za vzpodbujanje ukrepov za varčevanje s plinom.

Vlada je sicer naročila, da naj se skladišča pred letošnjo zimo v izogib pomanjkanju napolnijo na 90 odstotkov, pri čemer trenutno državna skladišča ne dosegajo niti 60 odstotkov kapacitet.

Največje evropsko gospodarstvo je delež ruskega zemeljskega plina uspelo zmanjšati s 55 odstotkov, kolikor so ga iz Rusije prejemali pred vojno, na 35 odstotkov, ob tem pa išče tudi nove načine dobave.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Walter Pravicek
10. 07. 2022 18.20
+2
Nemci Ukrajini orožje,razne vojne in popolnoma druge reči za prebivalstvo.Da popraviti plinsko turbino v Kanado,Ukrajina pa nasprotuje vrnitvi iste,last Nemcev.JA DOBROTA DO UKRAJINE JE SIROTA.Je pa vprašanje,ZAKAJ inženirji niso prišli popravljat te turbine v Nemčijo.Nemcem pa poduk,da nikoli več ne podpirajo malega komika.
Moral
26. 06. 2022 08.43
+1
Habeck se je obregnil ob prejšnje vlade, ki so po njegovem mnenju krive za nastalo situacijo, saj niso zmanjšale nemške energetske odvisnosti od Rusije. Ha, ha ne gospoda, krivi ste Vi in samo vi, ker ste spremenili politiko do Rusije in nespametno minirali sicer najboljšo takratno izbiro poceni plina za EU.
SlobodaNE
23. 06. 2022 21.14
-2
Kazen ker nismo imeli prave politike že prej.
JApajaDAja
23. 06. 2022 20.40
+1
nemške žejeznice z 2023 pri in line rezervacijah....zraven gospod, gospa...še obvezno "nevtralni spol" -sklep sodišča!
komarec
23. 06. 2022 20.22
+3
Kdo je tu nor???????????? EU uvede Rusiji embargo na energente, ko jim Rusi ne dajo plina pa pravijo da je to gospodarski napad Rusije na Nemčijo? Halo??????? Pa kdo je komu kaj napovedal? Kdo koga napada?
komarec
23. 06. 2022 19.26
+4
Mislim da bo Putin še hudo profitiral na račun embarga. Slaba preskrba z energenti se bo občutila pozimi.
Butalec8
23. 06. 2022 16.44
+7
Pa Zakaj izkrivljate resnico (24ur) ?!?! Po 11letih je 5 siemensovih turbino moglo na obnovo in nemci so jih poslali v kanado ta pa jih je zaplenila in jih noče vrnit rusom , zdaj pa ST1 laufa na 3 turbinah samo ! Kaj so tu zdaj rusi krivi
Walter Pravicek
23. 06. 2022 16.05
+3
Nemci in drugim iz EU naj požrejo knedlc,ker so hoteli tak razplet.Pa se vrača BUMERANG NIČ KRIVIM nam vsem v škodo.Poiskali niso NAJPREJ novih dobaviteljev,ter šele NATO bi razdrli naročila v Rusiji z izgovorom,da z rubllji ne morejo plačevati.A hitrost je vrlina politikov iz EU.PREHITRO POMENI ZAVOZITI.IN SO ZAVOZILI.NESPOSOBNI NESTROKOVNJAKI.
Korintos11
23. 06. 2022 16.00
+4
Imajo Zelene v vladi, odpovedali se ruskemu plinu in prešaltali na premog.
Millady
23. 06. 2022 16.22
+2
Millady
23. 06. 2022 15.34
+4
Kakšno sprenevedanje nemških politikov... Do kdaj bomo brali njihove nebuloze - uvedli so sankcije proti Rusiji, zdaj pa njo krivijo za pomanjkanje plina in ostalega blaga. Naj bodo raje tiho, vsem nam je že jasno, kdo je kriv za gospodarsko krizo. Tudi dementnež čez lužo je zadnjič priznal, da niso samo Rusi krivi za inflacijo..
Walter Pravicek
10. 07. 2022 18.23
+1
Ehej-Šolc je igral bunga-bunga do zore.Mali še zmore.