Slovenija

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno

Ljubljana, 07. 12. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Mlad specialist iz UKC Ljubljana
Komentarji
80

V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Pred leti v dežurni službi obravnavam pacienta, razburjenega zaradi pogovora, ki je potekal v čakalnici. Podučil me je, da se vsak Slovenec rodi z znanjem treh stvari: politike, medicine in "fuzbala". Moram priznati, da me je v tisti pozni nočni uri lepo nasmejal. Ob tem nauku sem se spomnil prenekaterih debat s prijatelji med spremljanjem naše nogometne reprezentance na svetovnem prvenstvu leta 2010. Pomembno je razumeti, da noben od nas nikoli ni treniral nogometa in smo po vseh kriterijih ustrezali "kavč selektorjem". Po pogovoru z gospodom sem se zamislil; ali smo si res predstavljali, da imamo več znanja kot selektor slovenske reprezentance, ali več izkušenj kot štab le-te? Mislim, da naše bistroumnosti ne bi pripomogle k napredovanju slovenskega nogometa in je res najbolje, da so ostale za našo mizo. Sem pa še danes hvaležen vsem nogometašem tiste generacije, da so nam popestrili poletne dni ter dvignili narodno zavednost.

Ko se odvijajo veliki športni dogodki, znamo kot narod odlično "dihati kot eno", k čemur pripomorejo naši izjemni športniki. Ko Pogi ali Rogla dobro obračata pedala, Luka in Gogi zadevata, ko Janja prepleza nemogoče – to so posebni občutki in sam jih izredno cenim, saj kar čutim poskok utripa in pretakanje krvi po žilah. Čutim izredno spoštovanje do športnika, ki je vložil ogromno truda in preko številnih odrekanj prišel do vrha, čutim iskreno veselje, saj je nagrajen za vloženo energijo, čutim izjemen ponos, da sem njegov sodržavljan. Po vseh teh čustvih pa se mi vedno prikrade tudi vprašanje, kako lahko jaz na svoji karierni poti "nagradim" sodržavljane? Na srečo se v našem poklicu vsak dan ponudi priložnost, da sklenem tokokrog dobre energije. Vendar to ni edini poklic, s katerim bi lahko vzdrževal tokokrog dobre energije. Poslanstvo ni samo stvar zdravništva, poslanstvo je del vsake karierne poti. To je tisti neznani faktor, ki te pritegne, da izbereš svoj poklic. Vsak je po svoje zahteven in prinaša svojstvene izzive, a kariernih poti drugih posameznikov ne morem komentirati, saj imam premalo znanja, izkušenj in uvida, da bi si lahko ustvaril pravilno sliko. Lahko pa vam kaj povem o poti zdravnika, po kateri hodim že 10 let.

Povabim vas, da preidemo s športne analogije k resni svetovni težavi, in sicer rusko-ukrajinski vojni. V trenutnem stanju in ob dejstvu, da je Slovenija od grozot oddaljena le za eno vmesno državo – Madžarsko, je uporaba analogij in prispodob bolnice Franje v prispevku skrajno neokusna. Partizanska bolnica Franja je edinstven spomenik človečnosti, tovarištva in solidarnosti iz druge svetovne vojne. Učni program medicinske fakultete zajema tudi vojno medicino in lahko vam povem, da je ta povsem drugačna, kot smo je vajeni danes. Pacientom ne želim takšne obravnave, predvsem pa ne želim nobenemu človeku življenja v okoliščinah, ki bi privedle do potreb zasilnih bolnišnic v vojnih stanjih.

V Sloveniji gojimo moderno medicino, ki je v stiku s svetovno medicino in ne želim niti pomisliti, kakšne razsežnosti bi imelo nadaljnje nižanje kakovosti našega zdravstvenega sistema. Vsi se strinjamo, da je slovenski zdravstveni sistem v hudi razgradnji. Za to nismo krivi zdravniki, saj smo le del sistema, vključno z ostalimi sodelavci – strežnice, sestre, fizioterapevti idr. Ne pomnim niti ene izjave zdravništva, ki se s slednjim ne bi strinjala. Zdravniki vedno zagovarjamo celoto in ne nasprotujemo izboljšanju pogojev kateri koli podskupin ter smo jih vedno pripravljeni podpreti. Dejstvo pa je, da se vsakodnevno srečujemo s toliko lastnimi težavami, da ne moremo skrbeti za celoten zdravstveni sektor. To ni naša naloga – za organizacijo in koordinacijo celotnega javnega zdravstvenega sistema je odgovorna država – v prvi vrsti Ministrstvo za zdravje, Vlada RS, Državni zbor, Zavod za zdravstveno zavarovanje itd. Vsi navedeni so plačani, da skrbijo za zdravstveni sistem Slovenije. Zdravstveni sistem je odraz delovanja politike, vsi ostali smo le delavci, ujeti vanj. Zdravniki se oglašamo in sporočamo, da so obremenitve presegle zmožnosti, kar državljani žal občutijo v vsakodnevnih obravnavah znotraj našega zdravstvenega sistema. Plača je del težave in verjetno edini takojšnji ukrep, ki bi lahko omilil stanje. Zavedati se je treba, da je medicina v moderni dobi prešla v podobne zakonitosti, ki se nam zdijo povsem samoumevne v ostalih sektorjih. Medicina se prekriva s številnimi področji, kot so strojništvo, farmacija, računalništvo ter številna druga področja. Poznam več kolegov, ki so odšli na opisana področja. Zdravniki se lahko odločijo za opravljanje poklica zdravnika v zasebnem sektorju ali v tujini. Slednje kolege bi krvavo potreboval naš zdravstveni sistem, vendar lahko z veliko žalostjo povem – te kolege je država Slovenija izgubila.

V zadnjih letih nam je v Slovenijo uspelo "uvoziti" le peščico tujih zdravnikov (po podatkih ZZS, objavljenih v časopisu Delo, le štiri v letu 2021). Če mislimo, da jih bomo uspeli prepričati s sloganom "na sončni strani Alp", se močno motimo. Dandanes obstajajo specializirana podjetja, ki se ukvarjajo z uvozom zdravnikov v različne države. Nemalokrat dobim elektronska sporočila z mamljivimi ponudbami in lahko povem, da smo v Sloveniji z našo protiponudbo enostavno smešni. Mislite, da si bo zdravnik, ki si išče boljši jutri, želel priti v naš sistem in se prostovoljno javil, da rešuje potopljeno ladjo?

Jezni bolnik
Jezni bolnik FOTO: Shutterstock

Zahvaljujem se novinarki za opis požrtvovalnega zdravnika. Velika večina zdravnikov ustreza zapisu, a požrtvovanje zdravnikov ni nekaj, kar bi smeli kot družba vzeti za samoumevno, kot tudi ne postavljati temeljev odrešitve našega zdravstvenega sistema na račun le-tega. Požrtvovalnost je uspešna in pomaga sistemu v kratkem obdobju, medtem ko v dolgem obdobju škoduje sistemu in se povrne s hudimi posledicami, ki smo jim priča danes. Izjemno problematično je mnenje, da se služba zdravnika nikoli ne konča in se mora zdravnik neskončne večere in noči razdajati matični ustanovi. Normalizacija izgorelosti ni na mestu za nobeno poklicno skupino. Tistim, ki menijo nasprotno, v branje priporočam knjigo "Ko telo reče ne", v kateri zdravnik Gabor Mate predstavi znanstvena dognanja o povezavi med kroničnim stresom ter potlačenimi čustvi z izgorelostjo in kroničnimi boleznimi. Tudi sam sem aktivno vključen v prenekateri učni proces, raziskovalni projekt, strokovni postopek, akademsko zadolžitev, mednarodno objavo, mednarodno srečanje in še bi lahko našteval. Lahko povem, da je naporno. Človeški možgani so le do določene mere zmožni sodelovati, preden začnejo pešati. Kakovost miselnega procesa pade in končni deležnik tega procesa je in vedno bo pacient. Vprašajmo se s strani pacienta – ali si ne želi zdravega, zadovoljnega zdravnika, ki se mu lahko ob obravnavi maksimalno posveti? Delni krivci "normalizacije" nezdravega delovnega okolja delovnega okolja smo tudi zdravniki sami. Po zahtevnem šolanju smo željni dokazovanja in udejanjanja pridobljenih veščin. Poenostavljeno povedano, smo bili skozi leta študija ustrojeni, da ni nobena knjiga predebela, noben izziv prevelik. Ko stopiš s fakultete, te pogoltne vrtinec dežurstev, dodatnega izobraževanja, nadur, želja po pomoči, usklajevanj obveznosti z družino ... Nenadoma se znajdeš na točki, ko se zaveš, da je čas končna dobrina in je treba vrtinec ustaviti ter poskusiti uskladiti različne naloge. Pri poskusu usklajevanja kmalu ugotoviš, da je to nemogoče in če ne želiš resno zboleti, si na neki točki rečeš "dovolj". Dovolj nadobremenitev, dovolj sem se žrtvoval, dovolj sem se skozi leta naučil, da lahko razberem, kako drvim v pogubo. Dovolj sem v stiku z zunanjim svetom, da se zavedam, kaj je res normalno in kakšne pogoje si zaslužim v Sloveniji. Biti obsojan zaradi želje in zahteve po zgolj normalnem je še ena morbiditeta našega javnega zdravstvenega sistema.

V zadnjem mesecu je prišel v mojo ambulanto starejši gospod, ki prihaja na redne kontrole zaradi več let trajajočih bolečin. Pričnem z vprašanji, s katerimi bi želel čim bolj opredeliti njegove težave in trenutno stanje. Ko se zadovoljim s podanimi odgovori, se zatopim v prebiranje izvidov, ki jih je prinesel s seboj. Medtem ko berem izvide, me kot strela iz jasnega preseneti gospod z vprašanjem: "Kako pa ste vi, dohtar?" Moram priznati, da sem bil v prvem trenutku zmeden in sem verjetno potreboval več časa, da sem iztisnil generičen odgovor – dobro. V tistem trenutku me je enostavno razorožil. Ob koncu obravnave sem se mu prijazno zahvalil za vprašanje, ki mi ga v danih okoliščinah še nihče ni zastavil. Gospod je začudeno komentiral, da sem le človek in je tudi moje počutje zelo pomembno.

Starejši gospod je imel prav – jaz se moram dobro počutiti, da lahko pacient prejme kar največ mojega znanja in moje pozornosti. V skladu s tem me številne zgodbe kolegov o preobremenjenosti zelo skrbijo. Matematika je jasna: če imamo skoraj polovico manj zdravnikov na prebivalca kot v sosednji Avstriji, naredimo pa enako število storitev na prebivalca, pade na zdravnika v Sloveniji dvakrat več dela. Zdravniki si ne želimo nič več, kot so standardi Evropske Unije, kjer je jasno zabeleženo za vse članice, koliko lahko zdravnik dela. Iz osebnih izkušenj lahko povem, da jih v Avstriji upoštevajo do potankosti. Prav med pisanjem tega besedila prejmem sporočilo mizarja, ki mi sporoča, da bo moral znova prestaviti dogovorjeni termin, ker je pregorel ter upa, da se čim prej sestavi. Nimam druge možnosti, kot da sprejmem in se mu prilagodim. Kdo je postavil mejnik, da mizar lahko izgori, medtem ko zdravnik ne more? Ali se zato lahko vprašam, kam se je izgubilo njegovo mizarsko poslanstvo?

Starejši gospod mi je pomagal do ugotovitve, da bom tudi jaz nekoč bolnik. Na tej točki se mi porajajo številna vprašanja. Kdo bo takrat skrbel zame? Bom čez 30 let, ko bom z visoko verjetnostjo potreboval obravnavo, imel osebnega zdravnika? Ali bomo imeli domačega strokovnjaka, na katerega se bom lahko obrnil? Naj začnem sedaj varčevati, ker bodo takrat vse storitve samoplačniške? Bom potreboval zajeten kupček denarja za zdravljenje v tujini? To je žalostna resnica, napoved za prihodnost, če ne uspemo zadržati zdravnikov kot nosilcev dejavnosti v javnem zdravstvenem sistemu. Le tako lahko vsem državljanom Slovenije nudimo kakovostno oskrbo v prihodnje – to je cilj, za katerega se zavzema zdravništvo.

Mnenje avtorja ne odraža nujno stališča uredništva. Ime avtorja hranimo v uredništvu. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (80)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VoxP
18. 02. 2024 10.43
čemu se zgražate? vsako branje na to temo se konča vedno pri tem: ugled denar pripadnost izbrancem pomagati sočloveku
Ongav
08. 01. 2024 21.27
Uf, toliko napisal pa tako malo povedal. Če bi objavil samo zadnji odstavek, bi bilo dovolj.
ajdanakolesu
08. 12. 2022 10.14
+1
Če kdo pozna človeško telo, ga poznajo zdravniki. Zato vedo koliko zmorejo in kdaj je treba reči, ne ! Če bi zdravniki delali 8 ur na dan, tako kot drugi v svojem poklicu, bi ne bilo izgorevanja, nezadovoljstva, stresa...imeli bi čas, za 8 ur spanja in 8 ur za sprostitev z družino in prijatelji. Sami se ženete in hlastate po še, zato ne jamrat, ni vam treba biti vsevedni in univerzalni...dovolj je en strokoven članek na mesec.
zelenooka
08. 12. 2022 09.06
+4
Mene motijo vse te nabavne službe in posredniki medicinske opreme V RS. DRŽAVA BI MORALA USTANOVITI LASTNO INŠTITUCIJO ZA NABAVO OPEREME BOLNIŠNIC. Vsaj za večje zneske, preostali denar od prekupčevalcev. ki ga sedaj pobirajo in si gradijo imperije na vseh možnih obalah pa dati v renovacije bolnišnic in medicinskim sestram za plačo. Noben zdravnik brez medicinske sestre ne more delovati v zdravstvu. Ne izgorevajo zgolj zdravniki, tudi medicinske sestre izgorevajo in bolničarji, strežnice, čistilke v hospitalu prav tako. Res je, da je problem star toliko kot samostojna Slovenija. Za situacijo so odgovorni vsi ministri za zdravje in vsi njihovi svetovalci. Denarja je dovolj. Le prerazporejanje tega in menedžiranje je slabo vodeno.
ajdanakolesu
08. 12. 2022 10.16
+1
dokler imamo zdravnike ki so na papirju plačani za 40 ur na dan...bom raje tiho.
heizenberg
07. 12. 2022 20.45
+5
Z branjem sem prenehal takoj, ko sem prebral, da je plača del težave in edini takojšnji ukrep, ki bi omilil stanje ... če si izgorel od dela, ne pomaga še tako dobra plača.
ROMELS
07. 12. 2022 18.08
+7
Naše zdravstvo je čisto na psu, pa ne na katerem koli psu, ampak na enem zanikrnem ščenetu. Take anarhije kot je v našem zdravstvu verjetno nima najbolj revna afriška provinca.
kure bedne
07. 12. 2022 16.00
+11
99% zdravnikov se danes požvižga na Hipokratovo zaprisego. To vam povem iz lastnih slabih izkušenj.
ka?ica
07. 12. 2022 15.19
+7
Veliko mladih se odloči za študij zdravnika zaradi prestiža in ne zaradi želje pomagati. Veliko teh bodočih študentov misli, da je že sam študij dovolj za visoko plačo. Ne, dragi moji, najprej se je treba dokazati, da ste se česa naučili in s časom , ko se boste dokazali, boste temu primerno tudi nagrajeni. Izgorelost??? Zakaj pa ljudje nikakor ne pridemo do zdravnikov, če ste tako izgoreli? A, delate še kje drugje? Pa še nekaj, mi vsi vas šolamo in ta dolg morate vrniti, drugače pa pojdite študirat v tujino , si študij plačujte in počnite kar vas je volja. Dovolj vas imamo!
pojtrarara
07. 12. 2022 15.31
+2
jaz bi tako rekla - razpisati vsako leto samo specializacije, ki so deficitarne - vsak si mora izbrati specializacijo, če je ne izbere in čaka, takrat, ko izbere svojo, če pride ta na seznam deficitarnih - mora zraven doplačati za vsako leto čakanja... potem pa še nadaljnja obveznost minimalno 10 let dela v izbrani deficitarni spec. , če ne se vrnejo stroški študija... enako mora vračati stroške vsak, ki odide v tujino.
zibertmi
07. 12. 2022 17.38
+6
tisti,ki grozijo z odhodom naj gredo,naj vrnejo denar od šolanja,pa adijo
zibertmi
07. 12. 2022 18.32
+2
to ni v gospodarstvu nič novega-če podjetje,v tem primeru država.nekoga štipendira,mora določen čas v tem podjetju tak študent,ko konča študij tudi oddelat.razen ,če v podjetju nimajo potreb po kadru in se lahko prijavi na trg dela.če pa dela ne sprejme pa mora vrnit šolnino.vi tega ne veste ker do tja niste prišli
periot22
07. 12. 2022 15.11
+6
Zdravniki samo jamranje vas je sedite na več stolih pohlepni za denar in si upate jamrati!
razgledanec
07. 12. 2022 15.11
+3
Pa vedno jok in stok teh dohtarjev pa kar vsako leto isto kdaj bo tem ljudem dost..sicer pa da bi kdo poslusal narod bi se to ze zdavnaj poslihtalo ...sestr medicinskih je zadosti ali celo prevec le prau je treba razporediti zdravnikom pa zadati obveznih 10 let dela v sloveniji ce so se ze izsolali tukaj
User2187838
07. 12. 2022 14.00
+3
Gospod doktor bi lahko vedel, da se izgorelost ne pojavi zaradi preobilice dela, ampak zaradi pristopa posameznika k opravljanju dela, kako on psihično to doživlja in se telo potem temu primerno odzove. Izgori lahko tudi človek, ki nima posebno napornega dela, on pa ga doživlja kot napor.
zibertmi
07. 12. 2022 12.51
+8
izgorelost je posledica večizmenjskega dela.pa ne po turnusih temveč dopoldan v javnem zdravstvu popoldan pri zasebniku ali pa v svoji privat ambulanti.pa dežurstva ob vikendih in praznikih,pa ,če to nimogoče na mestu stalnega bivališča,se pa zapelje zdravnik v bolnico-za 500 do 800 evrov za dežurstvo bo že pogrešal strošek prevoza,če ga ne bo vštel v dežurstvo.pa cel pogajalski štab fides sedi na dveh delovnih mestih
Cmrlj3
07. 12. 2022 13.46
+3
In kar vsi delajo malo v ambulanti, malo privat, ne?
enkve
07. 12. 2022 12.34
+7
Izgorelost je pogojena z dohodkom, višji kot je manj je zdravnik izgorel.
snupy1
07. 12. 2022 12.15
+4
Zakaj pa mizar ne sme izgoreti? Pa mehanik, pa vodovodar, pa pečar ... Tudi v teh poklicih manjka delavcev. In ja. Delajo za veliko manjši zaslužek kot ga zahtevate zdravniki. Delajo v slabših delavnih pogojih. Tudi oni morajo strokovno znati zamenjati zavore. Ali pa se raje zaletite v steno če ne primejo. Dandanes je pomemben samo dobiček in nikakršni standardi.
FAUSTOS1
07. 12. 2022 11.22
+4
dr keber jih je imel možnost od česke in slovaške cca 1¸00 zdravnikov a lobi z sds to preprečil čež ,da je naših dovolj in da tuji niso dovolj dobri čeravno praška fakulteta velja za eno najbolših v eu-ja sedaj pa jok in stok.
oježeš
07. 12. 2022 10.30
+7
Veliko dejavnikov, ki jih je navedel mladi zdravnik je prisotnih in jih je upravičeno izpostavil. Bode me pa dejstvo v današnjem času, ki ga navaja v svojem zapisu in popolnoma drži, problemi v zdravstvu so se nalagali in rasli že od daljne preteklosti in pač udarile pred časom na dan. Odgovorni pa namesto, da bi jih začeli hitro reševati, so odgovorna mesta za možno reševanje, raje na odgovorna mesta postavljali znance, zaslužne po politični poti, zaslužne za njihovo podporo itd. S tem so se problemi le kopičili in kopičili, nikoli pa reševali. In končno pride čas, ko vlivaš tekočino v lonec, pa ne znaš odnehati, se po polnem loncu tekočina razlije izven lonca. Enako je v zdravstvu in še marsikateri panogi, le da je zdravstvo veliko bolj občutljivo, ker je direktno povezano na ljudi, bolnike, potrebne obravnave in ukrepanja. Kar pa odgovorni niso dojeli, ali ker so bili in so zdravi, ali ker imajo prednosti pri zdravniških obravnavah. Posledično se je zašlo v stanje kot pač je. In zdaj to reševati na horuk ob vsej propagandi, ki še bolj uničuje sistem je težko. Potrebno je sodelovanje vseh, jemati dobre vzglede in primere v tujini, kjer je to urejeno in ne samo pehanje za denar, čim večjim kupom denarja. Ja in tudi zdravniki so le ljudje, kar tisti, ki lahko le govorijo in nakladajo pri polni mizi ne razumejo najboljše, če sploh razumejo. In zadeve reševati za nazaj, je bistveno težje, kot bi to delali sproti, ko se začnejo težave kazati.
borjac
07. 12. 2022 10.05
+21
"Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno", verjamem da je prisotno to poslanstvo, ampak samo pri mladih zdravnikih in medicinskih sestrah in še pri kom, vsekakor pa tega poslanstva ni zaznati pri STARI ZDRAVNIŠKI ELITI, Fides, ki vodi Zdravstvo, njihovo poslanstvo je samo denar in namere o privatizaciji Javnega zdravstva, pa tudi kakšne posebne delovne vneme pri njih ni opaziti, namesto njih garajo ravno ti mladi zdravniki.
Holy50
07. 12. 2022 10.02
+17
Že vrsto let je prisoten problem pomanjkanja zdravnikov. Starejši zdravniki so raje delali dobo plačane nadure kakor da bi zaposlili mlade. To jim je pustilo vodstvo zavodov, ministrstvo in vlada. Zaposlit je potrebno ljudi, če jih pa ni naj nekatera opravila opravijo dipl. m.s. ki jih že tako delajo plačane so pa manj od zdravnika.
mayye
07. 12. 2022 10.27
-2
Diplomirane sestre na določenih delovnih mestih so plačane bolje od zdravnikov.
Cmrlj3
07. 12. 2022 11.21
+5
Vsi ste polni besed o teh famoznih mladih, ki naj bi jih zaposlili. A to mladih šoferjev ali zdravnikov? Ker število novih zdravnikov vsako leto je omejeno s številom novo diplomiranih. In ne, tega se ne da rešiti kar tako, da se poveča vpis na medicinske fakultete. Moraš najprej zagotoviti prostore in izobraževalne kadre, potem pa še znižati omejitve za vpise, kar pomeni, da medicine ne bojo študirali samo tisti najbolj sposobni in najbolj pridni. Res želiš za zdravnika nekoga, ki še na FDV komaj pride?
User2187838
07. 12. 2022 14.05
+0
Poudarek na sposoben. Žal pa je marsikdo od njih zelo priden, pa nekoliko manj sposoben. Imaš vrhunske strokovnjake, ki javno priznajo, da niso bili "pridni", so pa sposobni in so danes zdravniki, svetovni strokovnjaki na svojem področju.
brezvode
07. 12. 2022 09.58
+7
Nihče se ne pretegne zastonj vse imajo plačano, dežurstva po 800 € itd.
Cmrlj3
07. 12. 2022 11.22
+6
kahelc
07. 12. 2022 09.56
+1
Haha in oglas v clanku je serija “Dober zdravnik” 😀