17. 1. 2023, 11:04

Umetnik in podjetnik Beni Moshe: "V Ljubljani nihče ni jezen, če na sporočilo ne odgovorim v petih minutah."

Rawlab

Ko je Beni Moshe vrvež švicarski ulic Zuricha zamenjal za umirjen meščanski utrip bele Ljubljane, je njegov ustvarjalni duh zadihal na novo. Zdaj svojo umetniško pot prepleta s podjetniškimi idejami, ki bodo njegove stvaritve še bolj približale javnosti – in to na zelo inovativen način.

Benija Mosheja bi težko opredelili. Je umetnik in podjetnik, je zbiratelj in ustvarjalec, vedno na lovu za naslednjim navdihom. Da je odkril pravo smer, priča njegova uspešna razstava v galeriji Joseph v Parizu, kjer je v sklopu dogodka Art Basel predstavil serijo slik pod nazivom Star Girls in vsa dela razprodal v le nekaj urah. Dosežena povprečna cena na delo je dosegla kar 10.000 evrov, zdaj pa bomo lahko v njegovih delih uživali tudi na bolj dostopen način, saj svojo podjetniško pot usmerja v promocijo in prodajo umetniško dodelanih izdelkov, ki jih bodo krasile prav podobe njegovih raznolikih umetniških del. Tudi zato, ker Beni verjame, da mora biti umetnost dostopna širši publiki.

Rawlab

»Trenutni koncept ni demokratičen. Zakaj ljudje ne morejo imeti dostopa do del, ki so jim všeč? Zakaj je morejo posrkati izvirnost, podrobnosti? Želim doseči, da bi vsak lahko užival v mojih umetniških stvaritvah.«

Je torej umetnik lahko tudi podjetnik? Beni pravi, da vsekakor. »Če želiš biti uspešen umetnik, moraš biti tudi zelo podjeten. Moraš se znajti v svetu umetnosti – in tu tudi preživeti. Ni pomembno samo, kako dober si s svojimi rokami in delom, ampak tudi, kako spreten si v komunikaciji, mreženju. Če si spreten pri prodaji in trženju, imaš več možnosti, da ustvarjaš še več. Poznati moraš trg, kakovost izdelkov in seveda to, kdo so tvoji potencialni kupci. Trdo delo ni bilo še nikoli nikomur odvzeto. Nič pa seveda ne pride samo od sebe – vztrajanje in trdo delo sta tista, ki podložita talent.«

(VIDEO) Beni Moshe: 3 stvari, ki jih mora vedeti vsak umetnik v vzponu:

Poklican k ustvarjanju

Beni Moshe je sicer začel svojo pravo strast odkrivati kot zbiratelj. »Raziskoval sem, kako umetniki slikajo, kakšen je njihov način dela, kakšne tehnike in barve uporabljajo. V tem sem potem odkrival navdih in slikarsko umetnost začel raziskovati še globlje.« Danes pravi, da njegov zagon še najbolje opiše nemška beseda 'beruf', ki se pri nas primerno prevaja v 'poklic'. »Pomeni, da si bil poklican, da ustvarjaš,« v smehu pove Beni. »Zame je to popolna beseda, ki opisuje razliko med 'službo' in 'profesijo'. V zadnjih dveh letih sem imel možnost narediti popolno preobrazbo in svojo strast do umetnosti pretvoril v ustvarjanje.«

»Prepotoval sem številne države, izkusil številne kulture in tradicije. Navdušem sem, da lahko vse to, kar sem doživel, zdaj izražam preko barv in oblik.«

V središču Benijeve kreative seveda ostaja serija upodobitev z naslovom Star Girls, ki je začela nastajati po navdihu slike ameriškega slikarja Juliana Schnabela, serija pa se je potem razvila v kombinacijo fotografij in slik. Tematsko izhodišče serije so ženske, upodobljene v vsej svoji ženstvenosti, saj Beni meni, da lahko ženska obdrži svojo ženstvenost, ne da bi bila zato razumljena kot seksualni objekt. Velik vpliv na izbiro motivike je imelo čtivo o feminizmu, ki ga je umetnik preučeval v razvoju Star Girls serije, zato je prisotna močna simbolika neodvisnosti in svobode, ki se kaže tudi v oblačilih umetniških subjektov. 

Rawlab

Iz Zuricha v Ljubljano

Na preseku intenzivnega ustvarjalnega zagona in aktivnemu delovanju na svoji podjetniški poti, je seveda zanimivo, da si je za izhodišče te nove poslovno-umetniške poti izbral prav Ljubljano. Beni pravi, da je v slovenski prestolnici preprosto manj motenj, manj stresa. »V Ljubljani se lahko zaprem v studio, izklopim telefon in ustvarjam. Nihče ni jezen, če takoj ne odgovorim na sporočilo ali klic. Zrak in okolje v mestu mi nudita posebno svobodo.«

Kar morda pogreša v Ljubljani, je nekaj dodatnega kulturnega življenja, ki bi služil tudi kot dodatna inspiracija iz okolja. »Sicer pa geografska lega tako ali tako omogoča, da si s kratkim letom zelo hitro v večini večjih prestolnic Evrope, tako da se po navdih lahko odpravim v Benetke, Pariz, Zurich, Milano …«

Rawlab

Kaj Beni Moshe obeta za bližnjo prihodnost, bo znano že zelo kmalu. Priporoča, da mu preprosto sledimo na uradni spletni strani ali, še bolje, na uradnem instagram profilu (@benimoshe_official), kmalu pa bo napovedana tudi razstava v Italiji. Če ne prej, pa bomo lahko Benijeve umetnine pobliže spoznali na dogodku Ljubljana Art Weekend, ki bo na različnih razstavnih lokacijah po Ljubljani potekal od 25. in 28. maja