mojca_fartek_retnje_pp_trzic_22.4.2024 (1) Svet24.si

56-letna Mojca od doma odšla peš, vrnila se ni. ...

vohunstvo Svet24.si

Aretacija trojice kitajskih vohunov v Nemčiji

Vežnaver Necenzurirano

Afera sodna stavba: ko je država plačala ...

ljudmila novak pl Reporter.si

Ljudmila Novak: »Če nekdo stokrat pove, da sem ...

620-24-reli1 Ekipa24.si

Grozljivka na reliju! Vsaj sedem mrtvih, 21 ...

Ansambel Igor in zlati zvoki Revija Stop

»Vse dni, vse noči« igrajo že lepih 32 let

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Prevara s TO kriptovaluto! Ste NASEDLI tudi vi?!

kl, 02.11.2021 20:04:21

Potem ko je južnokorejska serija postala globalni hit, se je na trgu kriptovalut pojavila tudi kriptovaluta z imenom SQUID. Njena vrednost se je vzdignila v nebo, potem pa ...

Delite na:
Prevara s TO kriptovaluto! Ste NASEDLI tudi vi?!
Prevara s kriptovaluto SQUID ni nič novega v svetu kriptovalut Profimedia/Pixabay

Anonimni kreatorji kriptovalute SQUID so bili nedvomno zadovoljni. Valuta, ki z imenom asoccira na Netflixov huronski hit "Squid Game", je samo v desetih dneh - od 2o. oktobra, ko se je pojavila, do 30. oktobra - povečala vrednost za skoraj 30.000-krat. Njena začetna vrednost je bila 1 cent, 31. oktobra pa je bila njena vrednost ocenjena na 2.800 dolarjev.

Trgovci s kriptovaluto in navadni ljudje, ki se podajajo v nakup le teh z upanjem, da bodo na hitro obogateli z majhnim vložkom, so namreč hiteli kupovati kriptovaluto, potem ko so o njej poročali skoraj vsi prominentni finančni mediji. Kriptovaluta naj bi bila tudi žeton za igranje spletne igre bazirane na Netflixovi seriji.Zaradi tega so mnogi domnevali, da bo tudi kriptovaluta dosegla globalni uspeh.

Prvega novembra pa so neznani kreatorji prodali vse svoje deleže v kriptovaluti, zaprli spletno stran projeka in "pobegnili" z milijoni dolarjev. Ustanovitelji so namreč imeli velik večinski delež SQUID-a. Z nenadnim odkupom valute pa so seveda strmoglavili njeno vrednost. Danes je tako SQUID vreden le še 0.005 dolarja.

Brez denarja so ostali ne le tisti, ki so kriptovaluto že kupili, pač pa tudi tisti, ki so jo kupili v "predprodaji", ko je bila njena cena še zelo nizka. Kupci kriptovalute so bili skupaj oškodovani za 2,1 milijona dolarjev.

Tovrstna prevara v svetu kriptovalut ni nova in je dobila ime "rug pull" ("spodnašanje preproge"). Gre za to, da ustanovitelji kriptovalute, ko ta doseže po njihovem mnenju dovolj visoko vrednost, na hitro prodajo svoj običajno visok delež in vrednost valute hitro pade, prav tako pa tudi vrednost vloženih sredstev. Avtorji projekta pa seveda pobegnejo z denarjem investitorjev.

Prevara s kriptovaluto SQUID je ena največjih tovrstnih prevar, mnogi pa menijo, da so za to krivi tudi finančni mediji, ki so z objavami naredili veliko promocijo nove kriptovalute.