Slovenija

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar

Ljubljana, 08. 10. 2021 08.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Mineva 30 let od uvedbe tolarja
    02:34
    Iz 24UR: Mineva 30 let od uvedbe tolarja
  • Iz SVETA: Druga poimenovanja za tolar
    03:22
    Iz SVETA: Druga poimenovanja za tolar

 

Slovenska denarna osamosvojitev se je začela potem, ko je v skladu z brionskim sporazumom pretekel trimesečni moratorij na uveljavljanje osamosvojitvenih sklepov in je tedanja skupščina RS sprejela zakon o denarni enoti RS, s katerim je uvedla lastno valuto, ter zakon o uporabi denarne enote RS, ki je določal, da je tolar edino zakonito plačilno sredstvo v slovenski državi.

Tolar je luč sveta ugledal nekaj čez polnoč 8. oktobra 1991.
Tolar je luč sveta ugledal nekaj čez polnoč 8. oktobra 1991. FOTO: Bobo

Tolar, ki je med predlogi o imenu valute premagal klas, krono, karant, lipo in še nekatere druge, je tako luč sveta ugledal nekaj čez polnoč 8. oktobra 1991. Delil se je na sto stotinov.

V Sloveniji so se do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Zamenjava jugoslovanskih dinarjev za bone se je v vseh finančnih ustanovah po državi začela 9. oktobra 1991 in je trajala tri dni, razmerje med dinarji in boni pa je bilo v tem obdobju 1:1.

Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko. Večina tujih izvedencev se je zavzemala za fiksni tečaj, a so odločitvi za uravnavani drseči tečaj botrovali predvsem pomanjkanje deviznih rezerv v slovenskem bančnem sistemu ter možnosti zadolževanja na tujih finančnih trgih in širšega socialnega konsenza. A to se je izkazalo za modro potezo ob izbruhu kriz v 90. letih.

Banka Slovenije je prve tolarske bankovce – za 100, 500 in 1000 tolarjev – dala v obtok 30. septembra 1992. Oblikovni avtor slovenskega denarja je bil Miljenko Licul s sodelavci, tiskali pa so jih v britanski družbi Thomas de la Rue. Centralna banka je vrednostne bone po izdaji lastnega denarja postopno izločala iz gotovinskega obtoka.

Sledili so jim še bankovci za 10 (november 1992), 20 (december 1992), 200 (februar 1993), 50 (marec 1993), 5000 (december 1993) in 10.000 tolarjev (marec 1995); januarja 1993 so se bankovcem pridružili še kovanci za enega, dva in pet tolarjev ter 50 stotinov, medtem ko sta kovanca za 10 in 20 stotinov v obtok prišla aprila 1993, aprila 2000 pa še kovanec za 10 tolarjev.

Pot denarne samostojnosti je terjala tudi ureditev dolžniških razmerij nekdanje skupne države s tujimi upniki. Po triletnih pogajanjih je bil leta 1995 dosežen dogovor, s čimer je Slovenija dobila možnost dostopa na tuje finančne trge, septembra 1995 pa je bila razglašena zunanja konvertibilnost tolarja. Prizadevanja pa so bila usmerjena v vključitev Slovenije v evropski monetarni sistem.

Leta 2007 nacionalna valuta evro

Tolar je pot sklenil z letom 2007, ko je slovenska nacionalna valuta postal evro. Končni tečaj je bil določen pri 239,640 tolarja za evro. Vrednostni boni in tolarski bankovci so zamenljivi v Banki Slovenije brez časovne omejitve. Za tolarske kovance pa se je ta možnost iztekla konca leta 2016.

Banka Slovenije je bila ustanovljena 25. junija 1991, ko je bil sprejet zakon o Banki Slovenije. Bila je ustanovljena kot ena od ključnih institucij za delovanje samostojne in neodvisne države. Njen prvi guverner je bil France Arhar, na čelu centralne banke so se nato zvrstili Mitja Gaspari, Marko Kranjec, Boštjan Jazbec in aktualni guverner Boštjan Vasle.

Banka Slovenije s slovesnostjo obeležila 30-letnico delovanja

Banka Slovenije je na predvečer 30-letnice denarne osamosvojitve Slovenije pripravila slovesnost ob njeni 30. obletnici. 25. junija 1991, na dan razglasitve Slovenije za samostojno državo, je nastala tudi slovenska centralna banka. Ker je ta, tako kot država, nastajala postopoma, svojih 30 let praznuje vse letošnje leto.

Predsednik republike Borut Pahor je  ocenil, da je bila osamosvojitev izjemno kompleksen proces. "Znotraj njega je bila denarna osamosvojitev eden najuspešnejših projektov," je podčrtal. Najtežja naloga centralne banke je po njegovem skrb za stabilen denar, saj je ta najbolj pravična socialna politika. "Tega se je že na začetku zavedala nova slovenska država," je povzel.

"Od tistega junijskega dne je naše temeljno poslanstvo skrb za stabilnost cen, s tem pa soustvarjanje pogojev za razvoj Slovenije in blaginjo njenih državljanov," je poudaril guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. Banka Slovenije kot varuh vrednosti denarja skoraj desetletje in pol kot del evrosistema soustvarja denarno politiko evrskega območja ter skrbi za stabilno ter spodbudno okolje za življenje in delo več kot 340 milijonov državljank in državljanov, je orisal.

Kot vodja osrednje bančne institucije je ponosen, da pomembno prispevajo k temu, da podpora ekonomski in monetarni uniji ter evru v zadnjih letih narašča. "V zadnjih petih letih smo bili Slovenci med državami EU ves čas med tremi največjimi podporniki evra. Več kot 90-odstotna podpora evru med Slovenci kaže, da je naša skupna valuta nekaj, kar nas kot državljane najbolj povezuje," je izpostavil.

Tolar in evro
Tolar in evro FOTO: Bobo

Tudi po Pahorjevem mnenju je za cenovno stabilnost in dobro delujočo demokracijo najpomembnejši koncept zaupanja, "ki ga ni mogoče vsiliti, ampak vzpostaviti z dejanji in medsebojnim spoštovanjem". "Že dolgo je znano, da se na borzi zaupanja dobro unovčujejo le delnice pravega partnerstva, vse drugo gre v pozabo z nepomembno vrednostjo," je dejal.

Pahor je poudaril pomembnost neodvisnosti osrednjih institucij, nepogrešljivih za sodobno ustavno demokracijo. "Neodvisnost v politični demokraciji ne pomeni, da med institucijami ni sodelovanja in povezovanja. Neodvisnost pomeni dialog, temelječ na argumentih," je pojasnil.

Obletnice so po Vasletovem čas za razmislek, kaj dobrega je bilo narejenega in kaj se lahko naučimo. Spomnil je na gospodarsko in finančno krizo, ki so jo v Sloveniji še posebej močno zaznamovale težave v bančnem sistemu. "Te so razkrile ne le pomanjkljivosti našega bančnega in gospodarskega modela, ampak tudi arhitekture evropskega denarnega območja," je povedal.

Tako v Banki Slovenije kot v evropskem prostoru so krizo po njegovih besedah izkoristili za dograditev njihovih politik. "Nadzor nad bančnim sistemom je postal bolj poenoten, politika nadzora nad bankami je postala del skupnega interesa, podobno kot je to od začetka veljalo za denarno politiko. Finančni stabilnosti se posveča več pozornosti, Banka Slovenija je tako kot večina centralnih bank prevzela osrednjo vlogo v skrbi za ohranjanje stabilnosti finančnega sistema," je nanizal.

Pred svetom so sedaj zahtevni izzivi. "Oblikovanje izhodne strategije, ki bo ujela ravnotežje med okrevanjem in še vzdržno obremenitvijo naših gospodarstev, je ključni ekonomski izziv," je ocenil Vasle in dodal, da so z izzivi povezane priložnosti, da postanemo boljši in bolj odgovorni do človeka, narave in tudi do denarja. Pri snovanju in izvajanju premišljenih in učinkovitih ukrepov bo po Pahorjevem prepričanju vloga Banke Slovenije ključnega pomena.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dante
09. 10. 2021 12.08
-1
Karantanci, naši predniki so imeli neodvisnost 100 let, sodobni slovenci samo 10 let. Ničesar se nismo naučili iz zgodovine. Lepo je biti hlapec, tujim zahodnim gospodarjem.
Venagladna
09. 10. 2021 11.11
+1
Z petimi jurji si komot sou zurat pa se za burek pa taksi ti je ostalo zdej je to 20€ komi taksi pa eno pijaco placas
glavni Baja
09. 10. 2021 10.54
to so bli dinarčki pa cajti 🥂
Adolph
09. 10. 2021 10.43
Brez garancije,zelo kratkoziven . . . . . .
scipio
09. 10. 2021 10.11
+2
Slovenski Tolar (SIT) je bil lep denar za v roke vzet in iz roke dat. Ni bil dolgoživ, je bil pa kar trden, glede na to, kakšno grozljivo inflacijo smo deset let prej doživljali z YU dinarjem in smo povsod lovili kakšno marko ali dolar. In potem ko je Beograd onemogočil dostop do deviznih računov, smo ob treh zjutraj hodili zmrzovat v vrsto pred banko, da smo jih potem v meglenem jutru ob osmih zjutraj sploh kaj lahko dvignili. Svojih! Ljudje, tudi to je bila ex-juga. A glejmo naprej in ne nazaj. Mnogi danes obravnavate to našo tridesetletno Slovenijo kot da je samoumevna in skoraj malovredna. Pa je zaklad, ki ga je treba čuvati kot punčico očesa. Res je bil slovenski tolar odraz naše takratne zgodbe o vzponu in vračanju na zahod. Danes smo sicer trdno v EU, hkrati pa smo objektivno v njej med manj pomembnimi, in nam nekaterim s šampionsko mentaliteto tudi ta EU zato ni več dovolj dobra. Tudi aktualna ablast nas hoče vezati nekam v panonijo in pod Karpate, ker da je Bruselj s svojimi agendami menda prevzvišen do nas in nas ne razume in noče vedeti, kako dobri in sposobni smo v resnici in da znamo rokovati s pravno državo in novinarji bolje kot oni! Noro! Preobjedli smo se belega kruha in lastne samozagledanosti, izgleda do te mere, da smo si sami svojo zgodbo o uspehu za nekaj časa odlajnali. Pa da EU res razpade na zahodno in vzhodno, pa da gremo v Vyšehrad, pa da nek naš dvomilijonski interes trči ob peštanskega ali varšavsega, si predstavljate koliko bi tile imeli razumevanja za kako našo stvar, če pa še njihovi ustavni sodniki danes nočejo razumeti ključnega načela EU prava, ki ureja življenje 500 milijonov ljudi in ki so ga pred 17 leti podpisali tudi sami!?
Firnk
09. 10. 2021 10.00
+2
ja leta 1991 smo bili voljni pogumni in predrzni SLOVENCI 🇸🇮🇸🇮🇸🇮🇸🇮🇸🇮 tega manjka danes odločnosti.
dante
09. 10. 2021 12.10
Nismo bili ne pogomni in ne predrzni, bilo nas je strah
Razmisljajoc
09. 10. 2021 09.52
+2
Pa kaj ima veze a je bankovec lep na pogled ali ne , je nas ali ni nas , samo kupna moc steje , Cankarja / takrat 10000 Tolarjev / priblizno 40 Euro v tistih casih cel teden nisem uspel porabiti ...danes 40 Euro izhlapi dok si reko keks neglede na to kaj kupujes .......................
Tylers
09. 10. 2021 14.22
A misliš, da če bi imeli tolar namesto evra nebi bilo inflacije?
Walter Pravicek
09. 10. 2021 09.29
-1
SLOVENIJA ,TEDAJ ŠE NE V EU JE IMELA SVOJ GNAR!SEDAJ IMA SLOVENIJA ZOPET SVOJ GNAR SKUPEN EU.MI SMO V EU,ČETUDI JANŠI TO NI PO GODU.ČE NAS VZAME V NAROČJE RUSIJA,KITAJSKA ALI AMERIKA BOMO ZOPET IMELI SVOJ SKUPEN GNAR.SMO PERAJT JELTE VI V LUBLANI?
bouba
09. 10. 2021 09.21
-1
Na sliki manjka Cankar na 10000 sit pa za zelo kratek čas so bili v obtoku še kovanci za 20 stotinov s sovo in 10 s človeško ribico. Iz čisto estetskega vidika je bil izredno lep denar, ki je res slavil slovenstvo. Lahko bi se reklo, da je imel dušo. Tile evri danes so pa nekako mlačni, generični, tako kot EU.
ap100
09. 10. 2021 08.54
-1
ohranite pripravljeno rezervno valuto - kar se dogaja v eu ni dobro
okram123
09. 10. 2021 09.19
-1
Kaj pa ti veš? A si kozmika da bereš prihodnost? Take izjave kot so tvoja nakazujeju da sds fašo. Sram te bodi ap100.
ap100
09. 10. 2021 10.13
o denarju in pravilih, ki vladajo na tem področju zagotovo vem mnogo več kot ti, evro je za mene ena boljših zgodb EU, prihodnosti ne poznam -ti pa si očitno preveč čustveno usmerjen v politiko
okram123
09. 10. 2021 08.32
-1
S tem denarhem danes bi bili vsi reveži, tako kot smo takrat bili.
ap100
09. 10. 2021 08.56
-1
res ni pomembno koliko ničel ima denar menim da ne bi bili nič večji reveži kot danes - hrvati imajo še vedno lasten denar pa so ga enkrat vmes zamenjali
okram123
09. 10. 2021 09.20
+0
Ja in so 2. Najbolj revna država v eu. Bravo
ap100
09. 10. 2021 10.02
švedska, poljska in revnejše bolgarija romunija
Ana Sols
09. 10. 2021 08.18
+1
Buff, tisti bankovci po 10 pa 20 tolarjev so me malo motili, ker niso bili kaj dosti vredni...si pa lahko za nekaj tolarjev kupil več... danes je to drugače...sladoled 2 eur za kepco...
slovenka62
08. 10. 2021 21.09
+5
To je bilo res nekaj našega za tisti čas tes lep denar.Pa nekaj vreden.
Ramzess
08. 10. 2021 21.02
+1
Pettisočak je tudi bil, ne spomnim se.