DL: Napačne informacije - Med prividom in stvarnostjo

2.3.2024 | 12:50

»Verjamemo, da si najstniki zaslužijo biti slišani, razumljeni in  cenjeni,« pravi Jernej Picelj, eden od dveh gostov pogovornega večera v  Kostanjevici na Krki, ki ga je povezovala Mojca Badovinac. (Foto: M. L.)

»Verjamemo, da si najstniki zaslužijo biti slišani, razumljeni in cenjeni,« pravi Jernej Picelj, eden od dveh gostov pogovornega večera v Kostanjevici na Krki, ki ga je povezovala Mojca Badovinac. (Foto: M. L.)

Pogovorni večer na temo širjenja lažnih novic in dezinformacij – Jernej Picelj: Mladim so ustvarili napačno predstavo o vlogi denarja – Delavnice že za približno 12.000 najstnikov, tudi tujih, in predavanja za okoli 1.000 staršev

V Kostanjevici na Krki so pripravili pogovorni večer na temo širjenja lažnih novic in dezinformacij. Naslovna tema je bila dobra podlaga za pogovor, ki bi ga glede na slišano lahko naslovili: med mladostnim prividom in življenjsko stvarnostjo.

Z Mojco Badovinac iz Razvojnega centra Novo mesto sta se o temi pogovarjala Sonja Merljak Zdovc, urednica in novinarka spletnega časopisa za otroke Časoris, in Jernej Picelj, mentor za najstnike, ki v svojem projektu Zalife dela z mladostniki. Dogodek je v sodelovanju z Razvojnim centrom Novo mesto pripravil Jakob Gašpir, občinski svetnik v Kostanjevici na Krki, član evropske mreže BELC, s katero naj bi v Evropski uniji omogočili lokalnim skupnostim večji vpliv na delovanje evropskih ustanov.

»Tudi če so stari štirinajst, trinajst, dvanajst let, lahko prevzamejo odgovornost za svoje besede, dejanja.«

Dezinformacija ni nujno namerna, je menila Sonja Merljak Zdovc, ki ločuje dezinformacijo od lažne novice; z lažno novico vir želi, vedoč, kaj počne, ciljno zavajati. Kot je dejal Jernej Picelj, je ena od usodnih dezinformacij, da so mladim ustvarili napačno predstavo o vlogi denarja in posameznikovih možnostih za pridobivanje denarja. Mlade danes nagovarja o podobi sveta domišljen, učinkovito digitalno podprt komunikacijski sistem neštetih neznanih in znanih virov informacij, ki tudi z lažnimi novicami in dezinformacijami vzpostavlja organizirani kaos s skrb vzbujajoče nizkim odmerkom medosebnega sočutja. V iskanje zdravih poti mladostnikov v življenju se mentorsko vključuje, kot je povedal, tudi Jernej Picelj. »Verjamemo, da si najstniki zaslužijo biti slišani, razumljeni in cenjeni za to, da so; da spoznamo njihove sposobnosti in jih tvorno vključimo v družbo. Oni so rojeni s tehnologijo, mi, starejši, jo osvajamo. Svoje izkušnje in njihovo sposobnost dojemanja novih tehnologij združimo v korist človeštva,« pravi.

Če so mladi rojeni v tehnologijo, ali so rojeni tudi v vrednote? Vrednot družbi manjka, ugotavlja Picelj. »To želimo poudariti, kadar za mlade organiziramo delavnice, na katerih poudarjamo pomen odgovornosti. Tudi če so stari štirinajst, trinajst ali dvanajst let, lahko prevzamejo odgovornost za svoje besede in dejanja,« je povedal Picelj, ki, kot rečeno, mladim ponuja obvoz mimo izkrivljenih predstav o svetu. Zanimivo in poučno sta po Picljevih besedah dva najpogostejša odgovora mladih na delavnice. Mladim se delavnice, kot ugotavlja mentor, hkrati zdijo tudi zabavne in take, ki odpirajo nove, drugačne misli in nove poglede na življenje in s tem nove poti v življenje, češ, zdaj vem, kaj moram narediti s svojim življenjem, vem, kakšen človek hočem postati, točno to sem potreboval(a), ampak premalo je tega v šoli.

Delavnice izvaja večinoma v šolah. Do danes je tako nastopil v več kot osemdesetih po Sloveniji in v tujini. Pri tem je v Gruziji, Tbilisiju, bil osebno, z mladimi iz Amerike je delal na daljavo. Pripravil je delavnice za približno 12.000 najstnikov, od teh okoli 250 tujih, in predavanja za okoli 1.000 staršev.

Članek je bil objavljen v decembrski tiskani številki Dolenjskega lista

M. Luzar

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava