Ljubitelji
Ljubitelji "gampinga" so bližje naravi. Foto: Pixabay

Turisti se v zadnjih mesecih najbolj navdušujejo nad posebno obliko kampiranja – "gamping." Trend se je začel razvijati med pandemijo, pri tej različici kampiranja se turisti namesto v drage kampe odpravijo na domače travnike, sadovnjake in vrtove ponudnikov. Obiskovalce pritegnejo predvsem nizke cene, vendar je treba vedeti, da take nastanitve velikokrat nimajo vseh priprav, ki so pri običajnih kampih nekaj popolnoma normalnega. Nekatere lokacije za "gamping" sicer imajo urejene zunanje sanitarije in kurilna mesta, a razkošja ne gre pričakovati. Ljubitelji tega načina kampiranja so sicer složni, da so tako veliko bližje naravi, objektov običajnih nastanitev pa ne potrebujejo.

Največji porast prenočitev na prostem zaznavamo Slovenci

Med pandemijo, ko so bili hoteli in kampi zaprti, je bil "gamping" edini način, kako si oddahniti zunaj lastnih štirih sten, zdaj pa kljub odpravljenim omejitvam še vedno velja za izjemno priljubljen način dopustovanja. Nekateri vrtovi in travniki so v letošnjem poletju turistom ponujali svojo posest tudi do 50 odstotkov ceneje kot konkurenca.

Nekateri ponujajo tudi druge dejavnosti. Foto: Pixabay
Nekateri ponujajo tudi druge dejavnosti. Foto: Pixabay

Nekateri ponudniki poročajo, da je zanimanje za njihove storitve v letih 2020 in 2021 poskočilo celo za 300 odstotkov, enak skok pa pričakujejo tudi za leto 2022.

Največji porast turistov, ki so letos prenočili pod zvezdami, zaznava Slovenija (76 %), sledijo naši severni sosedje (32 %) in Belgija (25 %). Prav tako večanje števila prenočitev na prostem zaznavajo v državah, kjer je kampiranje najbolj priljubljeno: v Nemčiji, na Nizozemskem in v Veliki Britaniji.

Kampiranje, a ne v kampih

Poleg parcel zasebniki turistom ponujajo še dejavnosti v naravi in na kmetijah, pa tudi prenočitve v drevesnih hišicah in drugih edinstvenih nastanitvah. Dva odrasla človeka na noč pod zvezdami v povprečju vključno z davki in elektriko v Švici in Italiji plačata 36 evrov, v Franciji in Veliki Britaniji pa se cene v povprečju gibljejo približno 25 evrov na noč. Najcenejši so Čehi in Poljaki, ki enake storitve nudijo za 16 evrov.