Celjani z minimalno prednostjo boljši od Maribora, uspešna tudi Olimpija

Maribor, 12. 11. 2023 19.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši Celja so v tekmi 16. kroga Prve lige Telemach v gosteh premagali Maribor z 1:0 (0:0). Nogometaši Olimpije pa so doma premagali Muro z 1:0 (0:0).

Statistika tekme Maribor - Celje
Statistika tekme Maribor - Celje FOTO: Sofascore.com

V štajerskem obračunu, že 113. v prvi ligi, so vodilni Celjani z nekdanjim strategom Maribora Damirjem Krznarjem gostovali pri Mariboru, ki išče priključek z vodilno trojico v prvenstvu. Če bi Celjani zmagali, bi Mariborčanom pobegnili na +12, če pa bi bili uspešni gostitelji, bi zaostanek zmanjšali na šest točk. Na koncu so bili bolj zadovoljni rumeno-modri, ki imajo zdaj pred drugimi Koprčani šest točk prednosti, pred Olimpijo, ki jo tekma tega kroga čaka zvečer, pa osem.

Vodilni Celjani so v Maribor prišli po porazu v derbiju z Olimpijo v prejšnjem krogu. Začetek v Ljudskem vrtu ni prinesel posebej razburljive predstave, obe ekipi sta bili previdni, tako da v uvodni tretjini prvega polčasa ne Ažbe Jug ne Matko Obradović nista imela pravega dela.

Prvi je nevarneje poskusil domači napadalec Hilal Soudani, ko je v 16. minuti meril z roba kazenskega prostora, a je Obradović žogo ustavil. V prvem nevarnejšem celjskem napadu pa je do strela prišel Jegor Prucev, a so bili gostje pred tem v prepovedanem položaju. Maribor je nepričakovano prišel do nove priložnosti, ko je Marcel Lorber prestregel podajo Nina Milića svojemu vratarju, a akcije ni najbolj natančno končal.

Pri Mariboru je nato s prodorom po desni strani, ko je žoga po odboju od obrambe gostov spet prišla do njega, poskusil še Jan Repas, a jo je nazadnje poslal mimo daljše vratnice. Na drugi strani je nato Edmilson meril prek gola, do konca prvega dela pa je bila igra spet bolj raztrgana s številnimi prekinitvami, tudi zaradi nekaj zdravniških pomoči igralcem na obeh straneh.

V nadaljevanju je bila igra podobna; brez prave nevarnosti za zadetek na eni ali drugi strani. Pri domačih je sicer že na začetku drugega dela po poškodbi Blaža Vrhovca v igro vstopil Josip Iličić, polpriložnosti pa sta imela Soudani pri domačih in Prucev pri gostih.

V 70. minuti so gostje povedli. Gol so jim pripravili kar Mariborčani sami, saj je Watson slabo podajal izpred gola Lorberju, podajo je prestregel Mark Zabukovnik in stekel v kazenski prostor ter s kakšnih petih metrov matiral Juga.

Le minuto zatem so bili vijoličasti blizu izenačenju, ko je bil po podaji z desne strani pred gol z glavo nevaren Soudani, a so Celjani žogo izbili v kot.

Do konca dvoboja so gostje brez večjih težav nadzorovali potek dvoboja in branili minimalno prednost, bili pa so blizu povišanja vodstva v 90. minuti, ko je Gregor Bajde dobil žogo nekaj metrov pred golom in jo preusmeril proti daljši vratnici, a je zadel le okvir gola.

Po reprezentančnem premoru bodo na vrsti prestavljene tekme 3. kroga: 26. novembra bo Maribor gostoval pri Muri, Celjani pa isti dan pri Bravu.

Olimpija doma boljša od Mure

Olimpija je v derbiju z Muro prišla do zelo težko priborjene zmage, s katero je na drugem mestu prehitela Koper in obdržala pet točk zaostanka za vodilnim Celjem. Do pomembnih točk je prišla ob koncu tekme, v sodnikovem dodatku je v polno zadel Timi Max Elšnik, ki je sicer tekmo začel na klopi. Že pred tem so imeli domači kar nekaj lepih priložnosti, enako velja za Prekmurce, a do spremembe rezultata je bilo po zaslugi vratarjev potrebno počakati prav do zadnjih trenutkov tekme.

V prvem delu sta ekipi prikazali zelo zanimivo predstavo. Mura se v Ljubljano ni prišla braniti, domače je celo presenetila z velikim pritiskom na začetku tekme. V treh minutah je izvedla štiri kote, prav vsi so pomenili nevarnost, najbližje pa so bili gosti po strelu Matica Maruška, po katerem je žoga zadela Learda Sadriuja.

Še lepšo priložnost je imel v peti minuti na drugi strani Ivan Posavec, ki ni izkoristil podaje z desne strani Jorgeja Silve, po njegovem strelu je z glavo prvič posredoval vratar Klemen Mihelak, ki se je v nadaljevanju izkazal še z nekaj obrambami. Peter Agba ga je neuspešno poskušal premagati od daleč, še pred tem je imel dve priložnosti za goste Anglež Ben Cottrell, tudi strela Nemanje Motike, še enkrat Posavca sta bila zanj preslaba, ukanila ga nista niti Lasickas, ki je po lepi kombinaciji z Ruijem Pedrom, sam prišel pred njega, ter Pedro.

Tudi Sobočani so imeli v prvem delu, ki je bil zaradi zeleno-belega ognjemeta ob proslavi 35. obletnice domače navijaške skupine, še nekaj priložnosti, najlepši Roko Jurišić, veselje mu je preprečil vratar Denis Pintol, ter Dardan Shabanhaxhaj, ki je streljal čez gol.

Priložnosti na obeh straneh so se nadaljevale tudi na začetku drugega dela. Mihelak se je izkazal ob strelu Dioga Coste, Maruško je z 20 metrov streljal čez gol, obe ekipi sta tudi zatresla mreži, a obakrat iz nedovoljenega položaja. Cottrell je v 66. minuti z močnim strelom od daleč stresel prečko, Raul Florucz je v 78. minuti zapravil novo priložnost za Olimpijo.

Statistika tekme Olimpija - Mura
Statistika tekme Olimpija - Mura FOTO: Sofascore.com

V zadnjem delu tekme so Ljubljančani izvedli pritisk na vrata Mihelaka, ki je obrodil sadove. V drugi minuti sodnikovega podaljška je Florucz z desne strani poslal predložek v sredino, kjer je bil na mestu Elšnik, s strelom z glavo je premagal soboškega vratarja.

Ta je bil nemočen še enkrat, a je sodnik gol Pedra zaradi prekrška pred tem razveljavil, Mura pa je imela še eno zelo veliko priložnost, po slabem posredovanju Pintola je Shabanhaxhaj poslal žogo v gol, a na njegovi črti je čudežno posredoval Lasiskas in preprečil izenačenje.

V naslednjem krogu bo Olimpija gostovala v Mariboru. Pred tem bo 25. novembra v gosteh igrala zaostalo tekmo 3. kroga s Kalcerjem. Mura se bo 26. novembra najprej doma pomerila z Mariborom, nato pa 2. decembra gostovala pri Bravu.