Tožilstvo je vložilo obtožnico v zadevi Marinblu

Koprsko tožilstvo je vložilo obtožnico v zadevi Marinblu. Z vrhovnega tožilstva so sporočili, da so obtožnico vložili proti dvema osebama in dvema podjetjema. Očitajo jim kazniva dejanja kršitve temeljnih pravic delavcev in ponarejanja ali uničenja poslovnih listin.

Rozana  Šuštar je  pred  dvema  tednoma    očitke   ostro  zavrnila  in 
napovedala več  tožb.   Foto: Sijan  Pretnar
Rozana Šuštar je pred dvema tednoma očitke ostro zavrnila in napovedala več tožb.  Foto: Sijan Pretnar

KOPER, HRPELJE > Koprski kriminalisti so, kot smo poročali, pred kratkim vložili kazensko ovadbo proti Rozani Šuštar, njenemu sinu ter podjetjema Marinblu in Selea, ki imata sedež v Hrpeljah in se ukvarjata predvsem s predelavo rib in ribjih izdelkov ter prodajo.

“S tem nismo seznanjeni in o tem nič ne vemo,” nam je včeraj odgovoril odvetnik Milan Vajda, ki zagovarja Šuštarjeve. Dodal je, da zadeve ne komentira, prav tako ne Šuštarjevi. Na kratko nam je še povedal, da so v podjetjih delavcem vse plačali, prav tako so prepričani, da niso storili ničesar narobe.

Subvencije: nadzor ni pokazal nepravilnosti

Rozana Šuštar je na novinarski konferenci pred dvema tednoma zavrnila namigovanja, da naj bi subvencije iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo šle za gradnjo njihove družinske hiše v Izoli. Na Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja so potrdili, da med kontrolo, ki so jo opravili v začetku avgusta, nepravilnosti niso ugotovili. Podjetje je izpolnjevalo pogoje za odobritev vloge in zahtevkov, ki jih agencija preverja v skladu z uredbo o izvajanju ukrepov iz operativnega programa za izvajanje Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo za obdobje 2014-2020, so dodali.

Kršili naj bi pravice 24 delavcev

Na vrhovnem tožilstvu so pojasnili, da je koprsko tožilstvo obtožnico v zadevi Marinblu vložilo sredi tedna, in sicer proti dvema fizičnima in dvema pravnima osebama. V predkazenskem postopku se je izkazalo, da delodajalec delavcem ni plačal dodatkov za nočno delo, delo ob nedeljah, praznikih in dela prostih dnevih. Prav tako delavcem niso omogočili pravice do zakonsko predpisanega počitka. Delodajalec je kršil tudi določila o trajanju delovnega časa, in sicer od januarja 2020 naprej. Oškodovali so skupno 24 delavcev, še pojasnjujejo na tožilstvu.

Koprsko tožilstvo obtoženim očita tudi ponarejanje ali uničenje listin. Po dosedanjih ugotovitvah preiskovalcev so v evidence vpisovali lažne podatke o številu ur, ki so jih opravili zaposleni.

Pogostejši pregledi

In kaj o inšpekcijskih postopkih odgovarjajo v upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin? V postopku izrednega uradnega nadzora so v podjetju Marinblu ugotovili neskladja, ki so jih v podjetju po izdaji upravnih odločb uradnega veterinarja že odpravili. Odločbi sta pravnomočni. Zaradi ugotovljenih prekrškov so uvedli dva prekrškovna postopka, od katerih je eden končan, drugi pa še ne, so nam odgovorili pred nekaj dnevi. Zaradi ugotovljenih neskladij so v letošnjem letu zvišali frekvenco rednih pregledov. Ob vsaki izdaji izvoznega certifikata inšpektorji preverijo še higieno v obratu. Pri pregledih večjih nepravilnosti niso zaznali, manjša neskladja pa izvajalec dejavnosti hitro in sprotno odpravi, so dodali na upravi.

Spomnimo; na kršitve pravic delavcev v podjetju Selea je opozorila Delavska svetovalnica, ki je maja na tožilstvo vložila kazensko ovadbo, nato pa so v koprskem sektorju kriminalistične policije uvedli predkazenski postopek, ki ga je usmerjalo koprsko tožilstvo. Kriminalisti so z delom končali konec septembra in ovadbo poslali na tožilstvo, to pa je nato obtožnico vložilo neposredno, brez sodne preiskave.

Rozana Šuštar je očitke ostro zavrnila

Rozana Šuštar je po novici, da so koprski kriminalisti vložili ovadbo, očitke ostro zavrnila in napovedala ovadbe proti tistim, ki so po njenem sprožili medijsko gonjo proti njim. Zatrjevala je, da delavci niso delali nadur in da jim jih sploh niso odrejali. Prav tako je dejala, da nikoli niso dobili nobenih pritožb delavcev, ki so imeli po prejemu plačilnih list možnost, da to storijo. Dodala je še, da do delavcev nimajo neporavnanih obveznosti.

Milan Vajda

zagovornik Šuštarjevih

“S tem nismo seznanjeni in o tem nič ne vemo.”

Glede obiskov inšpekcijskih služb, ki so si sledili od izbruha afere, je Šuštarjeva poudarila, da ni šlo za večje kršitve ali nepravilnosti. Na inšpektoratu za delo so nam sicer pojasnili, da so v Marinbluju in Selei ugotavljali več kršitev pravic delavcev, izvedli več ukrepov ter izrekli globe in opomine, vendar večina postopkov - zaradi pritožb in zahtev za sodno varstvo - še ni pravnomočno končana.


Najbolj brano