Slovenija

Bilanca obalnega neurja: 88 poplavljenih objektov, 36 odkritih streh

Koper, Ljubljana, 29. 08. 2023 18.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Neurje, ki se je v ponedeljek razbesnelo na območju slovenske Istre, je v obalni regiji povzročilo večjo materialno škodo. Poplavljenih je bilo 88 objektov, močan veter je odkril streho na 36 objektih, sprožilo se je 34 manjših plazov, podrlo pa se je 33 dreves. Trenutno je stanje na Obali mirno, poroča obalna civilna zaščita. Hidrologi pa napovedujejo, da ponoči nove nevihte in močnejše nalive pričakujejo prav na jugozahodu Slovenije, saj bo ta čas center ciklona nad Kvarnerjem. Ponedeljkovo neurje je zalilo tudi ceste v prestolnici, v Savinjski dolini pa ni povzročilo škode.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Posledice neurja in neviht
    03:00
    Iz 24UR ZVEČER: Posledice neurja in neviht
  • Iz 24UR: Dan po ujmi na Obali
    02:45
    Iz 24UR: Dan po ujmi na Obali

Regijski center za obveščanje Koper je v ponedeljek sprejel več kot 600 klicev na pomoč. V intervencijah je sodelovalo 183 poklicnih in prostovoljnih gasilcev iz obalne, postojnske in ilirskobistriške regije ter delavci komunalnih in cestnih podjetjih ter pripadniki civilne zaščite. Skupno so posredovali v več kot 200 izrednih dogodkih, so sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za obalno regijo.

 V koprski občini je silovit veter poškodoval streho na Osnovni šoli Šmarje in pokrito tribuno na stadionu Bonifika, v Ajdovščini je klestila toča. V Izoli je bilo po ponedeljkovem deževju poplavljenih več ulic. Dodatne težave pri odtekanju vode je povzročalo še povišano plimovanje morja. Podrlo se je tudi več dreves oziroma počilo več vej. 

Poplavljeno ožje središče Izole
Poplavljeno ožje središče Izole FOTO: Jaka Vran

Na Sončnem nabrežju je sunek vetra podrl dimnik, ki je obstal na strehi. Pristojne službe so črpale vodo iz stanovanjskih objektov, vrtcev, knjižnice in garaž. Prišlo je tudi do večjega števila podorov zemljine in zemeljskih plazov, poroča uprava za zaščito in reševanje. 

Gmotna škoda na območju mestne občine Koper je ogromna, je na Facebooku že v ponedeljek sporočil župan Aleš Bržan

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Trenutno stanje v obalni regiji je mirno, objekti, ki jim je močan veter odkril streho, so bili zaščiteni pred vremenskimi vplivi, iz poplavljenih objektov je bila izčrpana voda, odstranjuje se posamezna podrta drevesa in manjše zdrse zemljine.

Danes poteka sanacija na poplavljenih in poškodovanih javnih in zasebnih površinah ter objektih. V prihodnjih dneh bodo prizadete občine pripravile oceno nastale materialne škode, so še sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite.

V Ljubljani zaliti podvozi

V prestolnici je voda zalila več kleti in cest, iz poplavljenih podvozov so morali reševati nekaj voznikov. 

Po vsej Gorenjski zaradi dežja številne intervencije, plaz nad Koroško Belo zaenkrat miruje

Na Gorenjskem ponedeljkovo in današnje deževje povzroča težave predvsem na območjih, ki jih je vremenska ujma prizadela že v začetku avgusta. Meteorna voda je zalila številne kleti in druge objekte, potrebnih je bilo več posredovanj gasilcev in pripadnikov Civilne zaščite. Plaz nad Koroško Belo zaenkrat miruje, nameščena je bila dodatna zaščita.

Po besedah poveljnika Regijskega centra Civilne zaščite (CZ) za Gorenjsko Klemna Šmida so bile intervencije potrebne po vsej Gorenjski. Največ jih je bilo na območjih, ki so jih ujme prizadele že v začetku avgusta. Gasilci in pripadniki Civilne zaščite, ki so ponekod znova oblikovali štabe, so posredovali predvsem v Žireh, Gorenji vasi – Poljanah, Škofji Loki, Cerkljah na Gorenjskem, Šenčurju, Tržiču, Radovljici in na Jesenicah. "Šlo je predvsem za črpanje meteornih voda iz zalitih kleti in drugih objektov. Zaradi visokih meteornih voda je ponekod udarila tudi podtalnica," je povedal Šmid.

Večje intervencije niso bile potrebne, prav tako ne evakuacije, so se pa po besedah Šmida nekateri prebivalci Gorenje vasi – Poljan in Škofje Loke začasno preselili drugam, saj se bojijo plazov. Dež je namreč po besedah poveljnika Regijskega centra CZ za Gorenjsko nekatere plazove okrepil, "ni pa nikjer tako, da bi bilo življenjsko ogrožajoče".

Plaz nad Koroško Belo, v katerem je več kot milijon kubičnih metrov materiala in grozi celotnemu kraju, po besedah Šmida trenutno bolj ali manj miruje, nihče pa ne ve, kako bo v prihodnje. Zato so bila nameščena dodatna varovala, zanke, za opozarjanje prebivalcev. Ob OŠ Koroška Bela je bila nameščena dodatna premična sirena. "V kolikor bi se ta sprožila, so ljudje seznanjeni, kam in kako se umakniti," je povedal Šmid.

V Zgornji in Spodnji Savinjski dolini ponedeljkovo neurje ni povzročilo škode, sanacija strug se nadaljuje

V Zgornji in Spodnji Savinjski dolini ponedeljkovo neurje ni povzročilo skoraj nobene škode. Na tem območju ni bilo veliko dežja, malo je grmelo, vodotoki pa niso preveč porasli. Ponekod so imeli šest do sedem gasilskih intervencij, predvsem zaradi zalitih kletnih prostorov in naraslih meteornih vod, a so zadeve gasilci zelo hitro sanirali.

Kot je za STA danes povedal župan Ljubnega ob Savinji Franjo Naraločnik, se trenutno ukvarjajo s pridobitvijo težke mehanizacije od lokalnih podjetij. Danes tako pričakujejo večje število bagerjev in tovornjakov za čiščenje struge Savinje, nadaljujejo tudi dela za vzpostavitev normalnih cestnih povezav.

Od regijskega štaba civilne zaščite so zahtevali, da bi ekipi iz Republike Srbske in Slovaške, ki pomagata na terenu, ostali še nekaj časa, saj gre za zelo dobro izurjeni ekipi.

Župan Luč Klavdij Strmčnik je dejal, da nadaljujejo z gradnjo podpornega zidu na cesti proti Ljubnem ob Savinji. Cesta proti tej občini je zasilno prevozna, skrbijo jih skale nad cesto, kjer se je sprožil plaz, zato je treba to območje čim prej očistiti.

Strmčnik je za STA izrazil upanje, da bodo omenjeno cesto v petek odprli za šolske prevoze. Dodal je, da je še vedno motena oskrba trgovin z živilskimi izdelki zaradi neprevoznosti cest.

Za braslovškega župana Tomaža Žoharja pa so največja prioriteta intervencijska dela v rečnih strugah, ki so ponekod precej poškodovane.

Ponoči pa naj bi se padavine umirile, vreme pa stabiliziralo.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TOP MOJSTER
29. 08. 2023 21.54
+4
Tako nekako zgleda, ko imajo mediji prepoved objavljat nič drugega kot trače in vreme........
periot22
29. 08. 2023 21.42
+0
Vse vlade v 30 letih niso naredile nič razen da so pokradli državo!
Narkodefinkica
29. 08. 2023 21.21
+1
Odkar so Golobovci na oblasti, sama draginja, padec standarda za 25 % podražitve, ropi in same katastrofe.
Letnik 1964
29. 08. 2023 21.26
+4
no za naravo k nas tepe ni kriv so drugi pred njim narobe ali nič naredili, da bi kaj preprečiti, za vse ostalo kar si napisal se pa vsi strinjajo
Potouceni kramoh
29. 08. 2023 20.22
+1
Vstala Primorska, Koroška,Gorenjska in Savinjska.Ostali na off.
Rožle Patriot
29. 08. 2023 19.58
+3
Dr. Holob: - "Dragi državljani in državljanke, ker sem vam do sedaj prinašal samo nesrečo, poplave, požare, draginjo, bedo ter škodo .. -- .. vam bom zato še malo dvignil gor, vsa pogonska goriva, ker vem, da v tem neskočno uživate .. - ŽIVELA SVOBODA !!!
Kreden2
29. 08. 2023 20.41
+1
Rozle, ti si zmeri bil in bos cmera. Vaski posebnez in fant s posebnimi potrebami.
Rožle Patriot
29. 08. 2023 20.52
+0
avgust.
29. 08. 2023 19.15
+6
Primorci so res poseben narod. Vse jim plava , oni pa vedro, cunje in en velik nasmeh.
stoinena
29. 08. 2023 19.23
+11
smuuki
30. 08. 2023 15.36
+1
Še nikoli ni bila samostojna. Takoj ko so Italijani odšli so jim postavili igralnice in pripeljali pupe. Dvakrat na leto okupatorji vmes pa najbolj zaželjeni gostje. Dvoličnost