164810

Etapo dobil Houle, Pogačar ni zmanjšal zaostanka

Avtor: Urban Kolman
19. 7. 2022, 18.28

Kanadčan Hugo Houle je zmagovalec uvodne pirenejske etape na začetku zaključnega tedna dirke po Franciji. V boju za skupno zmago kljub več poskusom napada slovenskega asa Tadeja Pogačarja ni prišlo do sprememb. Danec Jonas Vingegaard v rumeni majici je našel odgovore in ohranil prednost 2:22 minute pred Slovencem.

Houle (Israel Premier Tech) je bil del skupine 29 ubežnikov, ki so napadli v uvodnem delu 16. etape od Carcassonna do Foixa v dolžini 178,5 km. Skupina se je v nadaljevanju večkrat razbila, Kanadčan pa je etapno zmago napadel na zadnjem vzponu dneva Mur de Peguere.

V ozadju v glavnini se je medtem odvijal boj med glavnima pretendentoma za zmago. Pogačar (UAE Team Emirates) je pred začetkom zaključnega tedna obljubil, da bo rumeno majico napadal na vsakem koraku. Obljubo je držal in Danca iz moštva Jumbo-Visme preizkusil na predzadnjem vzponu Port de Lers.

Vingegaard je pokril oba napada na vzponu, Pogačar pa ga je nato skoraj presenetil na spustu, ko je pritisnil na pedala in prisilil Danca k hitri reakciji.

Na zadnjem vzponu je Pogačarjeva ekipa znova pripravljala teren za napad, a je ob hitrem tempu njegov pomočnik Poljak Rafal Majka zaradi tehničnih težav moral ustaviti in poiskati novo kolo. Pogačar, ki je tako ostal sam med Vingegardom in njegovim moštvenim kolegom Sepp Kussom, ni poskusil z novim napadom.

“Danes se nam ni izšlo vse po načrtih … Na zadnjem klancu je Majka zlomil verigo, Vingegaard pa je imel pomoč Kussa in Wan Aerta, tako da ni bilo možnosti za nov napad v zaključku,” je po etapi za Televizijo Slovenija dejal Pogačar.

Kot je še izpostavil 23-letnik s Klanca pri Komendi, je ekipa UAE Team Emirates imela tudi drugi težave, saj je že kmalu zaradi želodčnih težav v ozadju ostal njegov pomočnik David Soler. “Poskušal sem, a mislim, da bo zame bolje jutri in pojutrišnjem,” je nove poskuse, da zmanjša prednost vodilnega za gorske etape v Pirenejih napovedal Pogačar.

V sredo sledi etapa od Saint-Gaudensa do Peyragudesa, ko se bodo kolesarji spopadli s kar štirimi večjimi vzponi, vključno z zaključnim na Peyragoudes v dolžini 8 km in s povprečnim naklonom 7,8 odstotka.

Britanec Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) po današnjem dnevu ostaja na tretjem mestu skupne razvrstitve z zaostankom 2:43 minute, največji skok na njej pa je danes uspelo Rusu Aleksandru Vlasovu (Bora – Hansgrohe), ki je bil del ubežniške skupine na začetku in je na koncu svoj zaostanek do rumene majice zmanjšal za več kot tri minute na 6:18 minute ter se tako povzpel na osmo mesto.

A dan je pripadel Houlu, ki je postal šele drugi Kanadčan z etapno zmago na Touru po Stevu Bauerju letu 1988. Na vrhu zadnjega vzpona si je privozil več kot pol minute prednosti in nato brez težav spustil do cilja v Foixu.

Enaintridesetletnik ob uspehu kariere ni skrival svojih čustev. Zmago je posvetil svojemu pokojnemu bratu, nekdanjemu kolesarju, ki je umrl, ko ga je leta 2012 med tekom zbil pijani voznik. “Morda zveni neverjetno, ampak vem, da mi je danes brat pomagal,” je dejal Houle. “Pedala sem pritiskal z vso močjo. Bilo je sicer mišljeno, da vodim Michaela Woodsa (ekipnega kolega in rojaka, op. p. STA).”

Za njim je na drugem mestu ciljno črto z zaostankom 1:10 minute prečkal Francoz Valentin Madouas (Groupama FDJ), z istim zaostankom pa je bil na tretjem mestu Woods.

Vir: STA

1

Stojanović: Najtežje so tekme po derbijih, Mariboru proti Rogaški zagotovo ne bo lahko (VIDEO)...Več

2

Tavares za Šport TV: Kljub temu, da ne igram več, s svojimi izkušnjami še vedno pomagam ekipi (VIDEO)...Več

3

Odziv po večnem derbiju: Pohvale na račun glavnega sodnika (VIDEO)...Več

1

Sanjska Slovenija v sanjskih Stožicah: Cristiano in soigralci pokleknili z 2:0!...Več