Kitajska je svoje hiperzvočne rakete predstavila na paradi ob državnem prazniku 1. oktobra. Foto: EPA
Kitajska je svoje hiperzvočne rakete predstavila na paradi ob državnem prazniku 1. oktobra. Foto: EPA

Kot je v soboto poročal britanski časopis Financial Times (FT), je Peking avgusta izstrelil raketo, na katero je mogoče namestiti jedrsko konico. Raketa je krožila okoli Zemlje na nizki orbiti, preden je le za las zgrešila cilj. Kitajski napredek na tem področju naj bi po navedbah FT-ja "presenetil ameriške obveščevalce".

Kitajska je danes sporočila, da gre za netočno novico, in pojasnila, da je šlo za preizkus tehnologije za večkratno uporabo, s katero bi lahko znižali stroške izstrelitve vesoljskih plovil.

"Po mojem razumevanju gre za rutinski test vesoljskega plovila, katerega namen je bil preizkus vesoljske tehnologije za večkratno rabo," je novinarjem dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Džao Lidžjan.

Po besedah Džaa bi lahko omenjena tehnologija pomenila "prikladen in poceni način za rabo vesolja v miroljubne namene". Na vprašanje, ali so bile navedbe FT-ja o hiperzvočni raketi netočne, je Džao odgovoril z da. Povedal je še, da so test izvedli julija letos.
Po poročanju nemške tiskovne agencije DPA so ostanki vesoljskega plovila padli v Južnokitajsko morje.

Hitrejše in težje sledljive rakete

Poleg Kitajske, ZDA in Rusije se s hiperzvočno tehnologijo ukvarja še najmanj pet drugih držav sveta.

Hiperzvočne rakete so petkrat hitrejše od zvoka in podobno kot balistične rakete lahko nanje namestijo jedrsko konico. Za razliko od balističnih raket, ki morajo leteti visoko v vesolje, da bi zadele cilj, lahko hiperzvočne rakete letijo nižje in tako potencialno hitreje dosežejo cilj. Ključno je tudi, da so hiperzvočne rakete manevrirne, zaradi česar jim je težje slediti, ter se tudi težje braniti pred njimi.