Kako se znebimo plesni v domu: Ne podcenjujte naravnih rešitev

12.10.2023 | 14:40

Odstranjevanja plesni se lahko sami lotimo, le če je minimalna in smo  polno opremljeni (primerna zaščitna maska, rokavice, kombinezon in  očala).

Odstranjevanja plesni se lahko sami lotimo, le če je minimalna in smo polno opremljeni (primerna zaščitna maska, rokavice, kombinezon in očala).

Igor Šajn, stavbni biolog  (Foto: osebni arhiv)

Igor Šajn, stavbni biolog (Foto: osebni arhiv)

Delci plesni se nam morda zdijo drobceni, a nam povzročajo velike težave. »Ekstremna vlaga, ki smo ji priča v zadnjem mesecu, je rajsko okolje za plesni, ki so eden izmed glavnih vzrokov demence. V zadnjem času izpostavljenost plesnim povezujejo tudi z rakavimi boleznimi.« Zato je ključno, da plesen čim prej in varno odstranimo. Najprej iz bivalnega okolja, nato pa še iz svojega telesa. Kako se je znebimo v domu, je na predavanju za društvo Samooskrbni.net razložil stavbni biolog Igor Šajn.

Nadzorujte vlago v prostoru

Kadar imamo v prostorih dolgoročno povečano vlago, ki presega 60 odstotkov, je to slaba novica za nas in dobra za plesni, ki ljubijo takšno okolje. Kadar plesen opazimo, je nujno, da ne izbiramo bližnjic, saj ne gre zgolj za estetsko težavo, temveč za problem, ki lahko resno ogroža naše zdravje. »Plesen je treba iz doma trajno odstraniti,« poudarja stavbni biolog Igor Šajn. »To nam bo uspelo šele, ko bomo odkrili in odpravili vzrok za njen pojav, ki se lahko skriva tudi v kapilarni vlagi (v starih hišah jo vleče v stene iz temeljev), poškodbah ali slabo narejeni hidroizolaciji, toplotnih mostovih, zamakanju, slabem, preredkem ali nepravilnem ročnem prezračevanju (štiričlanska družina bi morala hišo zračiti na tri do štiri ure), poplavljenih prostorih, poškodovani vodni inštalaciji, prehitro grajeni novogradnji in nepravilni razporeditvi prostorov ter v preveč izvorih dodatne vlage v bivalnem prostoru. V starih hišah se je plesni težko znebiti brez gradbenih posegov. Tisti, ki imajo težave s plesnijo, pa bi se, žal, morali posloviti tudi od lončnic, saj so te pogosto razlog za dodatno odvečno vlago. Vir plesni so sicer lahko še klimatske naprave ali odtočne cevi, vdor vode v klet iz okoliške zemlje, kateri koli stalno vlažen prostor, tesnila na vratih zamrzovalnika in hladilnika (zlasti poleti) in sušenje perila v notranjih prostorih (sploh v prehodnih mesecih in če že imamo težave z odvečno vlago).«

 Nikar se odstranjevanja ne lotite na lastno pest

Ne samo v prostorih, plesen se lahko naseli tudi v našem telesu.

Ne samo v prostorih, plesen se lahko naseli tudi v našem telesu.

»Odstranjevanja plesni se nikar ne lotimo sami, saj je to lahko zelo nevarno. Delo raje prepustimo usposobljenim strokovnjakom, ki bodo najprej opravili strokovne meritve prisotnosti spor plesni v stanovanju in laboratorijsko ugotovili razlog za njen nastanek.« Seveda je dober ukrep za preprečevanje razmnoževanja plesni v stanovanju redno zračenje. Tisti, ki tudi zvečer spijo pri poševno odprtem oknu, so glede tega v prednosti, omeni strokovnjak. Ko pa je plesen enkrat močno izražena, tudi celodnevno zračenje ne bo več zadostovalo, da bi jo odpravili. »Takrat je priporočljivo, da prostor, kjer se je nakopičila, zapremo in se mu izogibamo, dokler se plesni ne odstrani. Ker plesen zlahka prehaja v druge prostore stanovanja, moramo vrata problematičnega prostora obleči v polivinil in ga zalepiti s selotejpom, ki odbija vodo. Strokovnjaki bodo nato med odstranjevanjem plesni uporabili posebno opremo: zaščitni kombinezon, očala, masko, ki je certificirana, da zadržuje spore plesni, in rokavice.« Šajn za odstranitev plesni priporoča uporabo zdravju neškodljivih pripomočkov, še posebej v prostorih, kot so spalnice, otroške sobe, dnevne sobe in kuhinje. Omeni veliko primerov, ko je bila plesen odstranjena, kemikalije pa so povzročale večletno kontaminacijo prostorov z VOC (hlapne organske snovi). »To je lahko enak ali celo večji problem za osebe, ki bivajo v takih prostorih. Seveda pa moramo včasih tehtati med obema rešitvama, saj se v določenih primerih ni možno izogniti kemičnim preparatom.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 40, 3. oktober, 2023.

Lara Jelen; foto: Shutterstock

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava