Madžarska prepričana, da bo Evropska komisija popustila glede pogojevanja sredstev s spoštovanjem vladavine prava

Madžarska prepričana, da bo Evropska komisija popustila glede pogojevanja sredstev s spoštovanjem vladavine prava

Madžarska pravosodna ministrica Judit Varga je danes pred zasedanjem ministrov za zadeve EU izrazila prepričanje, da bosta Budimpešta in Bruselj našla kompromis glede pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava. Več drugih ministrov, tudi državni sekretar na MZZ Marko Štucin, pa od Madžarske in komisije pričakuje pojasnila glede postopka.

Ministri za evropske zadeve bodo sicer danes opravili peto zaslišanje Madžarske v okviru postopka po 7. členu Pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic kršiteljici evropskih vrednot.

Evropska komisija je obenem proti Madžarski sprožila ločen postopek v okviru mehanizma pogojevanja izplačil evropskih sredstev z vladavino prava, ki ga danes ni na dnevnem redu, a bodo po pričakovanjih ministri vseeno razpravljali o tem.

Septembra je komisija državam članicam EU predlagala, da se Madžarski zamrzne evropska sredstva v višini okoli 7,5 milijarde evrov. Tedaj sta se Budimpešta in Bruselj dogovorila, da morajo madžarske oblasti do 19. novembra sprejeti 17 ukrepov.

Madžarska pravosodna ministrica Varga je danes ob prihodu na zasedanje ministrov za zadeve EU zagotovila, da bo pismo o izpolnjevanju ukrepov Evropski komisiji poslala do roka, torej do sobote. Sprejeti ukrepi so po njenih besedah usklajeni s predlogi Bruslja, obenem pa so tudi v skladu z madžarskim ustavnim okvirjem.

“Mislim, da smo na pravi poti, da bomo s komisijo našli kompromis,” je povedala Varga in druge članice EU pozvala, naj pokažejo politično odgovornost.

Več drugih ministrov in državnih sekretarjev je ob prihodu na zasedanje izrazilo pričakovanje, da bosta Madžarska in komisija danes predstavili podrobnosti glede izpolnjevanja ukrepov.

“Pričakujemo jasno poročilo komisije, ali je Madžarska uvedla reforme in ali so finančni interesi EU zaščiteni,” je povedala nemška državna sekretarka za evropske zadeve Anna Lührmann. Podobna so pričakovanja avstrijske ministrice za evropske zadeve Karoline Edtstadler.

Državni sekretar na slovenskem zunanjem ministrstvu Štucin je prav tako dejal, da bodo danes predvsem poslušali Madžarsko. Dejal je, da so znaki, ki prihajajo s strani komisije, precej pozitivni.

“Precej držav je seveda še vedno zelo skeptičnih, tudi mi mislimo, da mora Madžarska narediti še kar nekaj stvari, ampak bistvena je predvsem implementacija teh reform,” je poudaril.

Komisija bo po izteku roka podala oceno, ali so ukrepi ustrezni. Če bo ocenila, da so v celoti ustrezni, bo predvidoma umaknila predlog za zamrznitev evropskih sredstev. Če ne bo povsem zadovoljna, pa bodo o predlogu zamrznitve v začetku decembra glasovali finančni ministri. Po neuradnih informacijah STA je verjetnejši prvi scenarij.

Ministri za evropske zadeve bodo danes začeli tudi priprave decembrskega zasedanja voditeljev držav članic, v ospredju katerega bosta nadaljnji odziv EU na rusko agresijo v Ukrajini in energetska kriza.

Slovenija pa si prizadeva, da bi voditelji na vrhu čez en mesec podelili tudi status kandidatke za članstvo v EU Bosni in Hercegovini. Štucin bo to izpostavil tudi na današnjem zasedanju.

“Mi se seveda zavedamo, da so nekatere države članice bolj skeptične, ampak bomo poskušali narediti vse, da pokažemo, da je to predvsem politična odločitev, tako kot je bila sprejeta glede Ukrajine in Moldavije,” je poudaril.

Da je treba na decembrskem vrhu EU narediti konkretne korake glede podelitve statusa kandidatke BiH, je ob prihodu na zasedanje poudarila tudi avstrijska ministrica. Obenem je poudarila, da morajo voditelji na decembrskem vrhu obravnavati tudi vprašanje migracij.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti
Scroll to top
Skip to content