PO RAZOČARANJU SLOVENSKIH NAVIJAČEV V KÖLNU: Brez poraza ostaja Nemčija, Francija se je namučila z Madžari (FOTO)

Svet

Po 3. krogu evropskega prvenstva v košarki je v predtekmovalni skupini B v Kölnu brez poraza ostala le gostiteljica Nemčija. Ta je po dveh podaljških izjemno zanimivega in izenačenega dvoboja premagala Litvo s 109:107. Slovenija je izgubila Bosno in Hercegovino ter ostala pri dveh zmagah, Francija pa je težje od pričakovanj ugnala Madžarsko.

Tako kot Slovenija sta prva poraza v skupini A doživeli tudi Turki in Španci.

Litva, pred EP je bila med favoriti za najvišja mesta, je po dveh porazih skušala proti do prve zmage proti gostiteljici skupine. Po prvi četrtini je bil izid izenačen 19:19, pet točk v korist Nemčije je bilo ob polčasu, gostitelji so tudi zadnjih deset minut začeli s točko naskoka (66:65). Dotlej je bil nerešljiva uganka litovske obrambe Franz Wagner, ki je v prvih pol ure zbral 24 točk.

Za baltsko ekipo je v začetku zadnjega dela zaporedne koše zadel zvezdnik Domantas Sabonis, ki se na prvih dveh tekmah ni izkazal ter tudi ne posebej v prvem polčasu tega srečanja. A je moral že po dveh minutah četrtine po četrti osebni napaki na klop, da bi bil lahko na voljo za zaključek. Wagner pa je nadaljeval z uspešno igro tudi v zadnji četrtini, s trojko je svojo ekipo popeljal v vodstvo s 87:80 dve minuti in 38 sekund pred koncem.

Jonas Valančiunas je zadel prosti metra v začetku zadnje minute in po zgrešenem drugem še za dve točki za priključek (87:89). Nemci v napadu niso bili uspešni in sedem sekund pred zaključkom rednega dela je Valančiunas pod košem odbito žogo spravil skozi obroč za izenačenje. Nemški kapetan Dennis Schröder je zgrešil v zadnjem napadu in dvoboj se je odločal v podaljšku. Litva, ki je bila prej večji del srečanja v zaostanku, je uspešni zaključila prva dva napada za vodstvo s štirimi točkami (93:89).

V zadnjo minuto prvega podaljška je domača vrsta stopila s točko zaostanka, Schröder je nato zadel za dve, ob peti osebni napaki Sabonisa pa še prosti met za 96:96. Ko je 6,2 sekund do konca podaljška osebno napako v napadu storil Marius Grigonis je Wagner zgrešil trojko za zmago. Drugi podaljšek je prinesel pet zaporednih uvodnih točk Nemčije, Valančiunas pa je Litvo sredi podaljška vnovič pripeljal na točko zaostanka. A je Maodo Lo zadel dve trojki v nizu, po 109:107 za Nemčijo pa je zadnjo minuto in 20 sekund po seriji zgrešenih metov izid ostal nespremenjen. Valančiunas je bil s 34 točkami, 14 skoki in petimi podajami najboljši mož na parketu, Wagner je dosegel dve točki manj ter osmih skokih in dveh asistencah.

Madžari so bili v zadnjem dvoboju večera Franciji kos ne le v prvih dveh četrtinah, ampak so bili tekmecem blizu tudi v zadnji, čeprav je Francija po tretji četrtini vodila s 67:53. Toda tik pred začetkom zadnje minute je trojko za Madžarsko zadel Adam Hanga, z 18 točkami prvi strelec tekme, in znižal na 72:74. A so 15 sekund pred koncem Francozi, srebrni na lanskih OI, prišli do +4 in s prostimi meti ob prekrških tekmecev tekmo pripeljali do zmage z 78:74.

Včeraj so igrali le še v skupini A v Tbilisiju. Pomlajena Španija ni več neporažena, proti Belgiji je klonila s 72:83. V uravnoteženem napadu zmagovalcev je bil nekoliko pred ostalimi Pierre-Antoine Gullet s 14 točkami in petimi skoki, pri Špancih je bil vnovič najboljši Willy Hernangomez z 18 točkami in štirimi skoki. Tudi Turki niso več stoodstotni, Gruzija je za prvo zmago po dveh podaljških razveselila navijače, bilo je 88:83.

Črna gora je v prvi tekmi dneva skupine z 91:81 premagala Bolgarijo, ki je ob polčasu zaostajala le za točko, nato pa tretji del izgubila z 12:22 in Črna gora si je ob izenačeni zadnji četrtini priborila zmago. V bolgarski zasedbi se je vnovič izkazal Aleksandar Vezenkov z osmimi skoki in 26 točkami ter je bil prvi strelec srečanja, na drugi strani je za drugo slavje sedaj vodilne Črne gore Vladimir Mihajlović dosegel 23 točk, ujel šest žog in petkrat podal.