Lovro Cvek Žan Medved Žan Zaletel David Brekalo Žiga Lipušček Dejan Petrović Jan Mlakar Vid Belec konferenčna liga CFR Cluj NK Maribor NK Maribor

Konferenčna liga, kvalifikacije, play-off (povratne tekme)

Cvek izločil Maribor iz Evrope s škarjicami v 90. minuti

21

Cluj Maribor | Cluj je izločil Maribor. | Foto Guliverimage

Cluj je izločil Maribor.

Slovenski nogometni prvak Maribor je na povratni tekmi play-offa kvalifikacij za konferenčno ligo izgubil v Cluju z 0:1. Ker se je prvi dvoboj na Štajerskem končal brez zadetkov, so tako Mariborčani izpadli iz Evrope. Žan Medved (Slovan) in Žiga Lipušček (RFS) sta se s svojima kluboma po izvajanju 11-metrovk uvrstila v skupinski del, David Brekalo (Viking), Žan Zaletel (Viborg), Jan Mlakar (Hajduk) in Dejan Petrović (Rapid) pa so ostali praznih rok.

Damir Krznar
Sportal Trener Maribora nalil čistega vina igralcem: Manjkalo je moškosti
CFR Cluj
Sportal Hrvat, ki jo je spektakularno zagodel Mariboru: Največji zadetek v moji karieri

Maribor je izgubil v Romuniji z 0:1, zadetek pa prejel v 90. minuti po spektakularnem strelu s škarjicami hrvaškega legionarja v vrstah Cluja Lovra Cveka. Vijolice si v Romuniji niso priigrale veliko priložnosti, dlani domačega vratarja sta ogrela le Ivan Brnić (v prvem) in Rok Kronaveter (v drugem polčasu), gostitelji pa so le nekaj minut pred koncem zapravili še izjemno priložnost, ko je mladi Ganec Yeboah zatresel prečko.

Če bi bili Mariborčani v Cluju uspešni, bi si zagotovili še šest tekem v Evropi, evropsko sezono bi podaljšali vsaj do začetka novembra, v klubsko blagajno pa bi zgolj za uvrstitev kapnili trije milijoni evrov nagrade Evropske nogometne zveze (Uefa).

Damir Krznar je doživel prvi poraz, odkar vodi Maribor. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Damir Krznar je doživel prvi poraz, odkar vodi Maribor. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Tako pa so Mariborčani ostali praznih rok in niz tekem brez zmage podaljšali na devet, s čimer so izenačili klubski rekord v obdobju državne samostojnosti. V nedeljo jih v prvi ligi čaka zahtevno gostovanje v Murski Soboti.

Maribor Navijači Stožice
Sportal Dežela grofa Drakule kot zakleta za slovenske klube

Kdo je Marko Tolić?

Marko Tolić je 26-letni ofenzivni zvezni igralec, ki v zadnjem obdobju pri Dinamu ni deležen večje minutaže. Obeta ogromno, njegova vrednost na mednarodni nogometni tržnici po oceni Transfermarkta znaša poldrugi milijon evrov, novi trener Dinama Damir Krznar, ki ga je že vodil v Zagrebu, pa je prepričan, da bi bil za zasedbo Maribora lahko dodana vrednost. Hrvaški mediji napovedujejo, da je sklenitev sodelovanja med slovenskim in hrvaškim prvakom tik pred koncem, tako da bi se lahko Tolić po sredinem dvoboju med Dinamom in Bodo/Glimt že poslovil od soigralcev in preselil v mesto ob Dravi.

Maribor Cluj
Sportal Navijači Maribora ekspresno osvojili srce Hrvata

Belec brez velikega preobrata

Vid Belec se je poslovil od kvalifikacij za konferenčno ligo. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Vid Belec se je poslovil od kvalifikacij za konferenčno ligo. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Za prvi slovenski nastop na povratnih tekmah play-offa kvalifikacij za konferenčno ligo je v torek poskrbel Vid Belec, ki je proti Djurgradnu branil vso tekmo. Rezervni vratar slovenske reprezentance je z Apoelom v Nikoziji premagal Švede s 3:2. Ciprčani so na prvi tekmi na Švedskem utrpeli hud poraz (0:3), na povratni tekmi so bili blizu velikega preobrata, saj so vodili z 2:0 in 3:1, a so se na koncu z zmago s 3:2 morali posloviti od Evrope.

Brez napredovanja v skupinski del konferenčne lige je v četrtek ostalo kar nekaj slovenskih legionarjev. David Brekalo je bil z Vikingom v dobrem položaju, saj je na prvi tekmi v Bukarešti zmagal z 2:1, a nato vse skupaj zapravil na domači zelenici (1:3). Dunajski Rapid je brez poškodovanega Dejana Petrovića doma izgubila proti evropskemu krvniku Kopra Vaduzu. Ker se je prva tekma v Liechtensteinu končala z remijem, je prvič v klubski zgodovini v skupinski del evropskega tekmovanja napredoval Vaduz. Do zgodovinskega preboja je prišel tudi Ballkani, prvak Kosova, ki je v odločilnem spopadu še drugič premagal prvaka Severne Makedonije Shkupi.

Jan Mlakar se je poslovil od Evrope po dveh porazih Hajduka proti Villarrealu. | Foto: AP / Guliverimage Jan Mlakar se je poslovil od Evrope po dveh porazih Hajduka proti Villarrealu. Foto: AP / Guliverimage

Žan Zaletel je z Viborgom še drugič izgubil proti angleškemu premierligašu West Hamu. V Londonu je bil prekratek za dva (1:3), na domačem igrišču pa za tri zadetke. Proti favorizirani ekipi je dva poraza nanizal tudi Jan Mlakar. S Hajdukom je po gostovanju v Španiji (2:4) izgubil proti Villarrealu še na razprodanem Poljudu (0:2). Rumena podmornica, polfinalist lige prvakov v zadnji sezoni, je na papirju prvi favorit za osvojitev evropske lovorike v tej sezoni.

Žan Medved, ki pri Slovanu ne dobiva veliko priložnosti, je po dramatičnem dvoboju izločil prvaka BiH Zrinjski. Klubu iz Mostarja, ki ga vodi nekdanji strateg Maribora Sergej Jakirović, se je nasmihalo napredovanje, saj je v podaljšku izenačil na 1:1, a je nato slovaški prvak z zadetkom v izdihljajih podaljška le izsilil loterijo kazenskih strelov. Korošec je zadel v polno in pomagal klubu do zmage. Po strelih z bele točke se je smejalo tudi igralcem RFS iz Latvije, ki so z Žigo Lipuščkom gostovali na Severnem Irskem in izločili Linfield.

Žreb skupinskega dela konferenčne lige bo v petek ob 14. uri v Istanbulu.

Konferenčna liga, kvalifikacije, play-off (povratne tekme):

Četrtek, 25. avgust:
CFR Cluj* : Maribor 1:0 (0:0) /0:0/

Viking Stavanger : FCSB* 1:3 (1:1) /2:1/
David Brekalo (Viking) je odigral vso tekmo.

Viborg : West Ham* 0:3 (0:1) /1:3/
Žan Zaletel (Viborg) je odigral vso tekmo.

Hajduk Split : Villarreal 0:2 (0:1) /2:4/
Jan Mlakar (Hajduk) je vstopil v igro v 60. minuti.

Slovan Bratislava* : Zrinjski Mostar 8:6 po 11-m (2:1, 1:0) /0:1/
Žan Medved (Slovan) je vstopil v igro v 112. minuti in zadel 11-m za Slovan.

Linfield : RFS Riga 3:5 po 11-m (1:1, 0:0) /2:2/
Žiga Lipušček (RFS Riga) je odigral 120 minut in v 114. minuti prejel rumeni karton.

Rapid Dunaj : Vaduz 0:1 (0:1) /1:1/
Dejan Petrović (Rapid) zaradi poškodbe ni kandidiral za tekmo.

1 / 12

Konec srečanja v Cluju. Mariborčani so v sodnikovem podaljšku, ki je trajal skoraj osem minut, poskušali izenačiti rezultat, a je ostala mreža domačega vratarja nedotaknjena. Maribor se tako po osmih kvalifikacijskih srečanjih poslavlja od Evrope, v kateri je zapravil tri zaključne žogice za nastop v skupinskem delu evropskega tekmovanja (Šerif, HJK Helsinki in Cluj).

Romunski prvaki so izločili Mariborčane iz Evrope. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Romunski prvaki so izločili Mariborčane iz Evrope. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Goooool! 1:0! 90. minuta. Mariborčani so se že spogledovali s podaljškom, nato pa so gostitelji atraktivno prešli v vodstvo. Spektakularno je s škarjicami v polno zadel Lovro Cvek. Stari znanec 1. SNL, pred leti je igral za Zavrč, Celje in Aluminij, je premagal Menna Bergsena in popeljal Romune na prag velikega uspeha, preboja v skupinski del konferenčne lige. Mariborčane lahko reši le še čudež, časa je vedno manj.

87. minuta: velika priložnost Cluja. Mladi napadalec Emmanuel Yeboah je izkoristil neodločnost in zmedo mariborske obrambe. Branilci slovenskih prvakov so obstali, hitronogi Afričan pa je izkoristil prazen prostor, nato pa streljal z glavo. Žoga je letela proti praznim vratom, Menno Bergsen je bil že premagan, a so Romuni na njegovo srečo zadeli prečko.

72. minuta: trener Maribora Damir Krznar je namesto Roka Baturine v igro poslal Roka Sirka.

53. minuta: ni trajalo dolgo, pa si je najbolj izkušeni član Maribora Rok Kronaveter že pripravil priložnost. Z roba kazenskega prostora je z desne strani streljal z levo nogo, vratar Simone Scuffet pa se je moral potruditi, da je žogo izbil v kot. Le dve minuti pozneje je Kronaveter za oster prekršek prejel rumeni karton.

46. minuta: Maribor je v drugi polčas krenil s spremenjeno zasedbo. Rok Kronaveter je vstopil namesto Aljaža Antolina in si na roko nadel kapetanski trak.

Konec prvega polčasa v Cluju. Gostitelji so si priigrali več (pol)priložnosti, Maribor pa je svojo največjo zapravil v začetnem delu srečanja, ko je domačega vratarja namučil Ivan Brnić.

31. minuta: znova je bilo vroče v kazenskem prostoru Maribora. Španec Jefte Betancor je nevarno preigraval, se znašel v ugodnem položaju za strel, nato pa je bil na mestu vratar vijolic Menno Bergsen. Ubranil je še en nevaren strel gostiteljev, ostaja 0:0.

Cluj Maribor | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

13. minuta: zdaj so zapretili še gostitelji. Po strelu z glavo je nevarno meril 19-letni Emmanuel Yeboah, a se je izkazal Menno Bergsen. V uvodnem delu dvoboja so Mariborčani prejeli že dva rumena kartona. Sodnik iz Škotske John Beaton ju je pokazal Aljažu Antolinu in Andražu Žiniču.

10. minuta: prva priložnost na srečanju. Po levi strani je v svojem slogu prodrl Ivan Brnić in se nato odločil za strel v daljši kot gostujočih vrat. Med vratnicama gostiteljev se je izkazal Italijan Simone Scuffet.

Začetek dvoboja v Cluju, tribune stadiona, ki sprejme okrog 22 tisoč gledalcev, niso povsem polne.

Trener Maribora Damir Krznar je izbral začetno enajsterico. Jan Repas bo začel od prve minute, Nemanja Mitrović pa na klopi.

UEFA liga prvakov, pokal
Sportal Žreb in pol! Lewandowski in Haaland se vračata, Šeško bo igral v ligi prvakov skoraj doma!