V sindikatu vztrajajo, da tam, kjer obstaja potreba po rednem delu, outsourcinga ne bi smelo biti

Sobarice v Hotelih Bernardin bodo stavkale. “Počutimo se izdane, užaljene, prizadete in prodane. Stavka zagotovo bo,” je bila včeraj odločna Jelica Pintarič, predsednica sindikata gostinstva in turizma v Savi Turizmu, sicer zaposlena v Hotelih Bernardin, od koder namerava uprava sobarice prenesti na zunanjega izvajalca. Sindikat temu odločno nasprotuje, razen načelne podpore ministra za delo Luke Mesca, ki napoveduje spremembe zakonodaje, pa se doslej ni zgodilo nič.

Sobarice v Hotelih Bernardin se bodo predvidenemu prenosu na 
zunanjega izvajalca Aktiva čiščenje uprle tudi s stavko.
Sobarice v Hotelih Bernardin se bodo predvidenemu prenosu na zunanjega izvajalca Aktiva čiščenje uprle tudi s stavko. 

PRIMORSKA > “MinisterLuka Mesec nas podpira, vendar on zdaj ne more veliko storiti. Potrebno bi bilo spremeniti zakonodajo, na čemer bodo po zagotovilih ministra tudi delali, a to je dolgotrajen postopek,” nam je po sestanku predstavnikov Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGIT) z ministrom za delo in njegovo ekipo ter vodstvom Inšpektorata za delo RS včeraj povedala Jelica Pintarič, predsednica sindikata v družbi Sava turizem. Tema sestanka je bil predviden prenos 40 sobaric v Hotelih Bernardin na zunanjega izvajalca Aktiva čiščenje s 1. marcem.

“Vlada bi nas morala zaščititi”

V sindikatu se bojijo, da prenosa, ravno zato, ker ga zakonodaja dopušča, zdaj ne morejo več ustaviti, čeprav mu zaposleni, svet delavcev in sindikat odločno nasprotujejo, saj so prepričani, da gre pri tako imenovanem outsourcingu za škodljive prakse, ki vplivajo na socialni in materialni položaj delavcev. Vsi pogovori z upravo, da delavce obdrži v matični družbi, so bili po besedah Pintarič neuspešni, obrnili so se tudi na vlado, a se, razen ministra Mesca, ni odzval nihče, so razočarani. “Stavkali bomo, ker želimo še enkrat - in to udarno - povedati, da se s prenosom nismo in se nikoli ne bomo strinjali. Za nas bo to nekakšno zadoščenje, saj smo sicer nemočni,” je poudarila Jelica Pintarič in dodala, da so jezni in razočarani ne le nad upravo, temveč predvsem nad državo oziroma vlado. “Gre za podjetje v pretežni državni lasti in vlada je tista, ki bi nas morala zaščiti in prenos preprečiti.”

Preučili bodo možnost sprememb zakonodaje

Na ministrstvu za delo so po sestanku izpostavili, da podpirajo in se pridružujejo mnenju sindikata o neprimernosti praks outsourcinga ter njegovih potencialno škodljivih učinkih na socialno varnost ter materialni položaj delavk in delavcev kot tudi za sindikalno organiziranje ter zmožnostjo sodelovanja delavcev pri upravljanju. “Zato bomo na ministrstvu preučili možnost spremembe nekaterih delov zakonodaje, da bi takšne prakse na dolgi rok čim bolj omejili, tudi v kontekstu sprejemanja strategije za odpravo prekarnosti, za kar smo se zavezali v koalicijski pogodbi,” so zapisali.

Uprava nad sindikat s kazenskimi ovadbami in tožbami?

Da so vsekakor pričakovali več, predvsem pozitiven odziv SDH in predsednika vlade, so včeraj poudarili tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGIT), ki ves čas stoji ob strani delavcem v Savi Turizmu. Javno so tudi izpostavili, da je uprava Save Turizma na sestanku predstavnike sindikata opozorila, da je zaradi njihovih medijskih nastopov, ki naj bi škodovali ugledu družbe, prišlo do upada nočitev, torej poslovne škode, ter da so zadevo predali odvetnikom, da pripravijo kazenske ovadbe in odškodninske tožbe. Predstavniki sindikata so to razumeli kot poskus ustrahovanja ter opozorili vodstvo, da sindikat ni navajal nobenih neresnic, temveč zgolj opozarjal na slabe izkušnje z outsourcingom, vse z namenom borbe za dostojno delo vseh zaposlenih. Vodstvo družbe je po pojasnilih SGIT tudi že napovedalo, da bodo v primeru stavke zahtevali sodni preizkus zakonitosti stavke. “V SGIT bomo še naprej vztrajali, da tam, kjer obstaja redna potreba po rednih zaposlitvah, ne bi smelo prihajati do škodljivega poslovnega modela, kamor se uvršča outsourcing, in da vlada izpolni zavezo, ki so jo zapisali v koalicijsko pogodbo za odpravo prekarnega dela in outsourcinga v javnem sektorju. In mi dodajamo, tudi v družbah, kjer je država lastnik!”

Sobarice v Hotelih Bernardin, med katerimi so nekatere tukaj zaposlene že več kot 30 ali skoraj 40 let, se, tudi zaradi slabih izkušenj že prenešenih kolegic iz skupine Sava pod okrilje Aktive čiščenje oziroma družbe Samsic storitve, po besedah Pintarič bojijo predvsem tega, kako se bo njihov položaj spremenil po enem letu. Pravice, ki jih uživajo zaposleni, po prenosu k zunanjem izvajalcu namreč veljajo natanko še eno leto. Novi delodajalec, Aktiva čiščenje, jim je sicer od 1. marca dalje ponudil osnovne bruto plače v višini 1009 evrov, kar je dobrih 100 evrov več kot prejemajo sedaj, ko so sicer zaposlene za nedoločen čas.

1009

evrov osnovne bruto plače naj bi sobarice po novem prejemale v podjetju Aktiva čiščenje

Spomnimo, da so v v Savi Turizem pred kratkim za Pn že pojasnili, da so razlogi za prenos dejavnosti čiščenja višja kvaliteta storitev in posledično čistejši objekti zaradi specializacije, večja fleksibilnost, stroški naj bi bili variabilni glede na zasedenost hotelskih kapacitet, destinacije pa se s pomočjo oustourcinga “lažje osredotočijo na osnovne dejavnosti, kot so gostinstvo in ostale turistične storitve”. V SDH pa se sklicujejo na to, da so odločitve o zunanjih najemih storitev v pristojnosti poslovodstev družb, holding pa kot lastnik nanje menda ne sme vplivati.


Najbolj brano