NA SEZNAMU NAJVEČJIH BOLEČIN NI NE PORODA NE ZOBOBOLA: Znanstveniki navedli 20 primerov, ko boli kot sam hudič

Trendi

Strokovnjaki britanske nacionalne zdravstvene službe so naredili seznam najbolj bolečih stanj, ki jih človek lahko doživi. Čeprav sta bolečina in toleranca na bolečino seveda subjektiven občutek, znanstveniki trdijo, da so na spodnjem seznamu objektivno najmočnejše bolečine, ki jih lahko doživimo. Bolečine so navedene brez posebnega vrstnega reda, marsikoga pa je presenetilo dejstvo, da na seznamu ni poroda in zobobola.

Glavobol v skupkih

Glavobol v skupkih (tudi glavobol v rojih ali glavobol v rafalih) je hud enostranski glavobol, ki se pojavi pogosto med spanjem. Spremljajo ga bolečina v očesni votlini, solzenje in smrkanje ter rdečica obraza. Pojavlja se periodično, lahko z več napadi dnevno in več dni zapored.

Pasovec ali herpes zoster

Pasovec ali herpes zoster je akutno vnetje perifernih živcev, ki jo pri odraslih povzroči virus noric (humani herpesvirus). Ta virus sodi v družino Herpesviridae in z njim se običajno okužijo otroci ter tako zbolijo za noricami. Virus nato ostane v telesu ter lahko pri odraslih ob oslabitvi imunskega sistema povzroči pasovec.

Adhezivni kaspulitis

Adhezivni kaspulitis ali zamrznjena rama je skupek simptomov, kot so togost, bolečina in omejen obseg gibanja v glenohumeralnem sklepu (ramenski sklep). Tkiva okoli sklepa postanejo toga, nastane brazgotinsko tkivo in gibanje rame postane oteženo in boleče. Stanje se načeloma pojavi počasi in tudi izginja počasi, lahko traja leto ali več.

Zlom

Zlom ali fraktura je delna ali popolna prekinitev kostnega tkiva, ki je sicer živo in se dograjuje vse življenje. Da je kost zlomljena, prepoznamo po nenaravnem položaju uda in težji gibljivosti, ki ju spremljata bolečina in oteklina. Poleg kosti so namreč zmeraj poškodovana tudi okolna tkiva.

Kompleksni regionalni bolečinski sindrom

Kompleksni regionalni bolečinski sindrom (KRBS) je kronična progresivna bolezen, za katero je značilna močna bolečina, otekanje in spremembe na koži. Običajno se razvije po zlomu ali operaciji okončin, v primeru prizadetosti živčevja zaradi obrabnih sprememb vratne hrbtenice in tudi po miokardnem infarktu, včasih pa nastane kar iz neznanega razloga.

Miokardni infarkt

Miokardni infarkt oziroma akutni miokardni infarkt, bolj znan pod izrazom (akutna) srčna kap ali srčni napad, je ena izmed treh oblik akutnega koronarnega sindroma (preostali dve obliki sta nestabilna angina pektoris in nenadna ishemična srčna smrt). Posledica je odmrtje (nekroza) srčne mišice. Značilno se kaže s srčno bolečino, ki nastopi v mirovanju ali ob najmanjšem telesnem naporu.

Hernija diska

Hernija diska je zdrs ploščice med vretenci, ki draži okoliška tkiva. Če ploščica zdrsne direktno nazaj, se to kaže z bolečino v ledvenem delu. Če ploščica zdrsne v smeri nazaj in malo na stran, se kaže z bolečino v križu in ritnici, lahko tudi po nogi navzdol. Če ploščica zdrsne še bolj na stran, v luknjo, kjer izhaja ishiadični živec, pa se kaže z bolečino samo v nogi.

Sindrom fibromialgije

Sindrom fibromialgije (FM) je etiološko in patogenetsko nepojasnjen bolečinski sindrom, za katerega so značilni razpršena mišično-skeletna bolečina, na pritisk boleče točke v mišicah in mišičnih narastiščih ter utrujenost in neosvežujoč spanec.

Razjeda na želodcu

Razjeda ali ulkus nastane, ko kisli prebavni sokovi povzročijo poškodbe na sluznici želodca ali dvanajstnika. Bolečine se pojavljajo v napadih, vztrajajo nekaj tednov in nato izzvenijo za nekaj mesecev ali celo več let.

Bolečina po operaciji

Za preprečevanje in lajšanje bolečine se uporabljajo različna protibolečinska zdravila (analgetiki), ki delujejo na različnih prijemališčih v telesu. Obstaja več različnih načinov in postopkov lajšanja bolečine, odvisno od operacije in anestezije.

Akutni pankreatitis

Akutni pankreatitis označuje nenadno nastalo vnetje trebušne slinavke. Vnetje je lahko različne jakosti od blagega edema žleze do nekroze pankreasa, kar pomeni bodisi blago bodisi smrtno nevarno vnetje. Blago vnetje povzroči minimalen razkroj organa in popolno popravo. Hud pankreatitis pa povzroči hude lokalne zaplete ali pa prizadene številne organe.

Protin

Protin (tudi putika, udnica in skrnina, pogovorno giht in podagra, kadar gre za palec na nogi) je bolezen, za katero so običajno značilni ponavljajoči se napadi sklepnega vnetja – otečen, pordel, boleč in vroč sklep. Protin se lahko kaže kot tofi, ledvični kamni ali pa uratna nefropatija.

Endometrioza

Endometrioza je stanje, ko se endometrijske žleze, ki so običajno samo v maternici, pojavijo kjerkoli drugje v telesu. Endometrijske žleze se med menstrualnim ciklusom debelijo, nabrekajo in nato krvavijo, razpadajo in se izločijo skozi maternico in nožnico kot menstruacija. Pri endometriozi pa se pojavijo žlezne celice izven maternice v organih male medenice, včasih celo izven nje.

Apendicitis

Akutno vnetje slepiča je najpogostejši vzrok za akutno bolečino v trebuhu, ki zahteva operacijo. Običajno je govora o bolečini okoli popka, ki se po nekaj urah premakne v desno spodnjo stran trebuha. Bolečina se okrepi pri gibanju ali kašljanju, spremljajo pa jo lahko tudi povišana telesna temperatura, slabost in izguba apetita.

Nevralgija trigeminalnega (trovejnega) živca

Nevralgija trigeminalnega (trovejnega) živca povzroča močno bolečino ene polovice obraza zaradi vnetja ali pritiska na omenjeni živec. Poškodba ali draženje živca povzroči ponavljajoče se izbruhe ostre, zbadajoče bolečine, ki se imenuje nevralgija. Bolečina je lokalizirana v ustnicah, dlesnih, licih ali koži ene strani obraza, lahko pa tudi sledi poteku živca.

Ledvični kamni

Ko bolečine v ledvicah povzročijo ledvični kamni, se to čuti kot krčevite bolečine v spodnjem delu hrbta s pogostim bolečim sevanjem v dimlje. Zaradi draženja sečevoda se ta krči in tako povzroča hude bolečine v ledvicah. Te minejo, ko ledvični kamni končno zdrsnejo v mehur.

Išias

Za išias oziroma vnetje ishiadičnega živca je značilno, da se bolečina iz ledvenega dela hrbtenice širi na področje, ki ga prizadeti živec oživčuje. Pri išiasu bolečina ni omejena samo na hrbtenico, temveč se širi v nogo, praviloma nižje od kolena. Običajno bolečino v nogi spremlja tudi občutek odrevenelosti v goleni in stopalu ali občutek mravljinčenja.

Migrena

Za migreno so značilni ponavljajoči, enostranski glavoboli z zmerno do hudo intenzivnostjo kljuvajoče ali utripajoče bolečine. Simptomi migrene niso omejeni samo na eno stran glave ali samo na glavo, saj lahko prizadenejo mnoge dele telesa. Nekatere osebe migrena popolnoma onesposobi, zato se morajo odpovedati vrsti aktivnostim v vsakdanjem življenju.

Artritis

Artritis je ohlapno poimenovanje za več kot 100 bolezni. Natančneje je artritis vnetje sklepov in sodi med revmatične bolezni. Najpogostejši simptomi artritisa so bolečina, otrdelost in otekanje sklepov. Pogosto se pojavi tudi zmanjšana gibljivost sklepa, rdečina in škrtanje v sklepu.

Srpastocelična anemija

Srpastocelična anemija ali anemija srpastih celic je skupen izraz za skupino genetskih motenj, ki jih povzroča srpasti hemoglobin. Bolezen je kronična in vseživljenjska. Oboleli v glavnem nimajo težav, vendar pa občasno pride do bolečih napadov. Poleg bolečine pride tudi do sprememb na notranjih organih, na primer kapi. Bolniki imajo skrajšano življenjsko dobo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  04 .01. 2022 ob  14: 24
-1
največja bolečina so fašisti na oblasti