Olimpija po celjskem trpljenju zadržala +16

Nogometaši Maribora so v 27. krogu 1. SNL v gosteh premagali Bravo s 3:2. Radomljam občinski derbi. V Cečlju je odločil Admir Bristrić.
Fotografija: Maribor je odnesel zmago iz Ljubljane. FOTO: Voranc Vogel
Maribor je odnesel zmago iz Ljubljane. FOTO: Voranc Vogel

Nogometaši Maribora so v 27. krogu Prve lige Telemach v gosteh premagali Bravo s 3:2 (3:0). Občinski derbi med Domžalami in Radomljami se je razpletel z zmago gostov na papirju. Derbi med Celjem in vodilno Olimpijo. je srečno pripadel vodilnim Ljubljančanom.

Zeleno-beli so večji del drugega polčasa hodili po robu, na koncu pa se iz knežjega mesta vračajo z vsemi tremi točkami. Zmagoviti gol je v 82. minuti po lucidni podaji Maria Kvesića dosegel rezervist Admir Bristrić.

Ljubljančani so si v začetku tekme priigrali dve (pol)priložnosti. V sedmi minuti je Timi Max Elšnik z 22 metrov streljal mimo leve vratnice domačega vratarja Matka Obradovića, tri minute kasneje pa se je po kotu Ljubljančanov z leve strani izkazal domači napadalec Gregor Bajde, ko je v gneči hladnokrvno s prsmi žogo podal do domačega vratarja in odpravil nevarnost pred svojimi vrati.

Drugi polčas je minil v absolutni prevladi Celjanov. Že po 18 sekundah igre je nigerijski rezervist Chukwubuikem Ikwuemesi prodrl mimo ljubljanske obrambe in sprožil močan strel, žogo pa je z golove črte izbil Aljaž Krefl.

Med 47. in 48. minuto so Celjani uprizorili serijo nevarnih strelov v režiji Denisa Popovića, Lovra Bizjaka, Ikwuemesija in Aljoše Matka. Ljubljančani so se panično reševali iz kočljivih položajev. Na koncu so z zvrhano mere sreče svojo mrežo ohranili nedotaknjeno.

Domači nogometaši so »zavohali kri« tekmecev iz slovenske prestolnice. V nadaljevanju so bili zelo nevarni, v 54. minuti je po prostem strelu z 20 metrov Popović zadel okvir vrat.

Španski strateg na ljubljanski klopi Albert Riera je z nekaterimi svežimi močmi skušal urediti vrste svojih varovancev, a mu je to uspelo le za nekaj minut. Med 68. in 70. minuto so si nogometaši iz mesta grofov priigrali dve novi imenitni priložnosti. V obeh je bil v glavni vlogi Ikwuemesi, ki se je najprej izognil prepovedanemu položaju in se znašel sam pred ljubljanskim vratarjem, v dvoboju ena na ena pa je bil uspešnejši Vidovšek. Le dve minuti zatem je 23-letni vratar ljubljanske ekipe z bravurozno obrambo zaustavil tudi strel z glavo Ikwuemesija po kotu z leve strani.

V drugem polčasu povsem izgubljeni Ljubljančani so v 82. minuti le dosegli zmagoviti gol. Po lucidni podaji nogometaša iz BiH Kvesića je zadel njegov rojak Bristrić, ki je v igro vstopil v 75. minuti.

V zaključku tekme so Celjani znova močno pritisnili proti ljubljanskim vratom. V sodnikovem podaljšku sta bila blizu zadetku David Zec in Hrvat Daniel Štefulj, njuna strela - tako kot številni drugi v drugem polčasu – pa nista našla poti do ljubljanske mreže.

V obračunu dveh povsem različnih polčasov je Maribor iz Šiške odnesel vse tri točke in se Olimpiji vsaj začasno približal na 13 točk. Potem ko so Štajerci po prvem polčasu vodili s 3:0, so v drugem za poln komplet točk trepetali proti Bravu, ki pa je kljub boljši igri še na 11. prvenstveni tekmi zapovrstjo ostal brez zmage.

Pol ure je bilo dovolj

Vijoličasti so v prestolnici nastopili brez kaznovanih Josipa Iličića in Martina Milca, zaradi poškodb pa sta manjkala še najboljši strelec lige Žan Vipotnik in Gregor Sikošek. Bravo je izpeljal prvo nevarno akcijo na tekmi, po podaji Denisa Bušnje pa se je iz neposredne bližine slabo znašel Luka Štor in žogo s strelom v tla poslal v prečko. Tri minute kasneje je Maribor zapretil po udarcu iz kota, a so se Ljubljančani rešili. So pa Štajerci v 21. minuti izkoristili slabo postavljanje tekmečevih branilcev, po podaji v globino pa je z levico zaključil Arnel Jakupović.

Po uigrani akciji s prostega strela so naslednji zapretili domači, a je strel Štora blokiral Luka Uskoković. Takoj na drugi strani pa so prednost v 25. minuti povišali Mariborčani. Po asistenci pri prvem golu se je Marko Tolić vpisal še med strelce po podaji Ivana Brnića. Pet minut kasneje je bil izid na semaforju že 3:0, potem ko je bil po podaji s prostega strela z veliko sreče na koncu z neposredne bližine uspešen Max Watson. Sodniki so v sobi za Var sicer preverili situacijo, a je gol obveljal.

Drugi polčas je prinesel popoln preobrat v igri. Domači so udarno začeli, a v 48. minuti ne rezervist David Flakus Bosilj po strelu z leve strani, ne Gašper Trdin po posledičnem kotu in poskusu z glavo nista spravila žoge za hrbet Ažbeta Juga. Je pa zato Štor v 51. minuti znižal izid na 1:3, potem ko je stekel za hrbet obrambe Maribora in s konico prstov zaključil mimo Juga.

Ljubljančani so še naprej prevladovali, po lepi podaji Gala Kureža je Trdin nekaj minut kasneje povsem sam s 14 metrov zgrešil cilj. V 60. minuti se je Bravo približal na vsega gol zaostanka. Akcijo po levi strani je začel Martin Kramarič, v sredino je podal Matija Kavčič, z glavo pa je bil natančen Flakus Bosilj.

Domači so z vse močnejšim vetrom v hrbet še naprej igrali bolje, imeli nekaj obetavnih položajev za dosego zadetka, a zadnja podaja ni našla poti do naslovnikov. V 81. minuti je od daleč poskusil Žan Trontelj, a nekoliko z desne ni ogrozil Juga. Mariborčani so se nato dobro branili, Bravo pa si ni več pripravil izrazitejših priložnosti.

Radomlje prve v občini

Nogometaši iz Radomelj so po peti zmagi v tej sezoni in zavoljo poraza Brava na današnji prvi tekmi proti Mariboru napredovali na sedmo mesto.

Sosedski obračun so bolje pričeli Radomljani, ki so prvi zadeli po bliskovitem nasprotnem napadu in natančnem strelu po tleh s 14 m 23-letnega Esterja Soklerja.

Izbranci domačega trenerja Simona Rožmana so po prejetem golu prevzeli pobudo na igrišču. Prvo resnejšo priložnost so imeli v 26. minuti, po strelu Zenija Husmanija z 20 metrov pa je žoga končala prek vrat Radomljanov.

Radomlje so pod taktirko trenerja Oliverja Bogatinova iz tekme v tgekmo bŁiže glavnemu cilju, obstanku med najboljšimi. FOTO: Leon Vidic/Delo

Gostitelji so si najlepšo priložnost v prvi polovici tekme pripravili v 41. minuti, po predložku Marka Strajnarja z leve strani je do strela prišel Franko Kovačević, v svojem prvem resnem posredovanju pa se je izkazal tudi gostujoči vratar Emil Velić.

Domžalčani so v začetku drugega polčasa poravnali izid. Po igranju z roko enega od gostujočih igralcev je glavni sodnik Martin Matoša pokazal na belo točko. Enajstmetrovko jer zanesljivo izvedel Kovačević.

Izbranci gostujočega trenerja Oliverja Bogatinova so zelo hitro strnili svoje vrste, v 56. minuti pa so po »slalomu« Francoza Darlyja Nlanduja povedli z 2:1.

Rožmanovi varovanci so imeli v nadaljevanju terensko premoč. V 70. minuti so prek Kovačevića dosegli drugi gol, ki pa je bil razveljavljen, ker je žoga med akcijo prečkala stransko črto.

PrvaLiga Telemach, 27. kolo:
Bravo - Maribor 2:3 (1000; Štor 51., Bosilj 60.; Jakupović 21., Tolić 25., Watson 30.)
Domžale - Kalcer Radomlje 1:2 (300, Kovačević 49./11-m),Sokler 13., Nlandu 56).
Celje - Olimpija 0:1 (1900, Bristrić 82.)