Slovenija

Mavrična zastava pred Mladiko plapola dvakrat na leto

Ljubljana, 11. 12. 2023 13.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Potem ko je skupina mladih iznad vhoda v Kinodvor strgala mavrično zastavo in jo zažgala, se vrstijo obsodbe tega dejanja. Oglasila se je tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je stopila v bran LGBTQ+ skupnosti. "S ponosom nosim pin z mavrično zastavo, ki jo s ponosom razobesimo pred ministrstvo za zunanje zadeve," je zapisala. To na ministrstvu storijo dvakrat na leto, ob tednu Parade ponosa ter ob mednarodnem dnevu boja proti homofobiji, transfobiji in bifobiji. Te dni tako pred pročeljem Mladike mavrična zastava ne plapola.

"V soboto smo bili v Ljubljani ponovno priča homofobnemu nasilju. Skupina nasilnežev je na otvoritvi Festivala LGBT filma strgala mavrično zastavo iznad vhoda v Kinodvor in jo zažgala. To žal ni prvi tak incident v tem letu, napad na LGBT+ skupnost se je zgodil na Paradi ponosa v Ljubljani in v Mariboru, kar jasno kaže na porast nestrpnosti nad manjšinami. Takšno nasilje najostreje obsojam," je zapisal Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. 

Po njegovih besedah se nihče v naši družbi na podlagi osebne okoliščine ne bi smel počutiti ogroženo ali izključeno. "To je apel tudi za vse nas, na vlado in ministre, da pričnemo intenzivneje z izvajanjem politik, da bi ustvarili okolje, kjer se vsi počutimo varne in sprejete," je dodal minister. 

Podobnega mnenja je tudi ministrica za evropske in zunanje zadeve Tanja Fajon

Sprva smo napačno poročali, da je bila mavrična zastava pred pročeljem Mladike izobešena tudi te dni.

"Neizmerno me žalosti, da moram prav na svetovni dan človekovih pravic in ob 75. obletnici SDČP obsoditi sovražno dejanje zoper LGBTQ+ skupnost. Zažig mavrične zastave je strahopetno dejanje sovražne manjšine, ki jo kot moderna, v prihodnost usmerjena družba ne sprejemamo," je zapisala in dodala, da bo kot zunanja ministrica in predsednica Stranke SD vodila politiko enakosti, raznolikosti in vključenosti vseh posameznikov. 

"Samo tako lahko kot družba izkoristimo vse naše potenciale. In zato s ponosom nosim pin z mavrično zastavo, ki jo s ponosom razobesimo pred ministrstvo za zunanje zadeve," je še dodala, zraven pa pripela fotografijo pročelja ministrstva, pred katerim ponosno plapola mavrična zastava. 

Mavrična zastava pred ministrstvom za evropske in zunanje zadeve
Mavrična zastava pred ministrstvom za evropske in zunanje zadeve FOTO: Tanja Fajon - ministrica za evropske in zunanje zadeve

Na ministrstvu so pojasnili, da mavrično zastavo v podporo skupnosti LGBTQ+ izobešajo dvakrat na leto, in sicer v znak solidarnosti ob mednarodnem dnevu boja proti homofobiji, transfobiji in bifobiji (17. maj) in ob tednu Parade ponosa v Ljubljani. "To smo storili tudi letos, ko so mavrične zastave izobesili tudi drugi državni organi, vključno z Uradom predsednice republike," so zapisali.

"Gre za izkaz podpore spoštovanju in zaščiti človekovih pravic skupnosti, ki se žal še vedno srečuje s sovražnostjo v naši družbi, kar nenazadnje dokazuje tudi povsem nesprejemljiv nedavni zažig mavrične zastave v Ljubljani," pravijo in dodajajo, da z obešanjem mavrične zastave izražajo aktivno spoštovanje, varovanje in potrebo po spoštovanju človekovih pravic skupnosti LGTBQ +.  "Želimo si, da bi z ozaveščanjem o njihovih človekovih pravicah prispevali k razumevanju in spoštovanju pravic vseh ljudi," so sklenili.

Sprva smo napačno poročali, da je bila zastava izobešena tudi te dni.

'Ne gre za protizakonito dejanje, ampak za politično sporočilo'

Nekateri so bili kritični, češ za ta zastava ne sodi pred državne institucije, spraševali so se, ali je to sploh zakonito. Po pregledu Zakona o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi smo ugotovili, da prepovedi izobešanja kakršne koli zastave ni. 

Kot pravi Boštjan Udovič, strokovnjak za diplomacijo, imamo v Sloveniji prakso, da se izobešajo tudi zastave drugih držav in zastave nevladnih organizacij. "Ne gre za protizakonito dejanje, ampak za politično sporočilo ministra, vlade ali državnega zbora."

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou