26-letnica iz Tvera v osrednji Rusiji je po dveh drugih mestih na novoletnih turnejah zdaj poskbela za prvo slavje Rusinj. Foto: AP

Skupinski start na 10 km prosto iz Val di Fiemmeja na Alpe Cermis ni prinesel spremembe na samem vrhu 16. novoletne tekaške turneje.

Najboljše tekačice na novoletni tekaški turneji 2021/22: Ebba Andersson, Natalija Neprjajeva in Heidi Weng. Foto: AP

Rusinja mirno ubranila prednost

Na ciljnem vzponu na Alpe Cermis (3,6 km s povprečnim naklonom 11,6 odstotka in maksimumom 28 odstotkov) sta napadli skupno drugouvrščena Švedinja Ebba Andersson (+1:12) in dvakratna zmagovalka Tour de Skija Norvežanka Heidi Weng (5.; +1:40).

V rumeno odeta vodilna Rusinja Natalija Neprjajeva, ki je dan začela z dobro minuto prednosti, je dobro nadzorovala napadalki in je na koncu z zaostankom dobre pol minute osvojila 4. mesto in več kot prepričljivo slavila skupno zmago na 16. Tour de Skiju. Ob tem je Neprjajeva tudi prevzela vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Etapna zmaga Norvežanki Weng

Za zmago v zadnji, 6. etapi sta se udarili Švedinja in Norvežanka, kjer pa je bila Weng močnejša, a v skupnem seštevku je Andersson ubranila drugo mesto, medtem ko se je Weng prebila na zmagovalni oder. Tretje mesto na prestižni etapi na Alpe Cermis je tako kot lani osvojila Francozinja Delphine Claudel.

Vzpon na Alpe Cermis Weng, Tour pa Neprjajevi

Lampič z 32. mestom izgubila le dve mesti

Anamarija Lampič je v posebnem seštevku po točkah končala na 6. mestu, rdečo majico pa je osvojila Švedinja Johanna Hagstroem. Foto: EPA

Edina Slovenka Anamarija Lampič je bila pred zadnjo etapo skupno deseta z zaostankom 2:15 za Neprjajevo, v seštevku po točkah pa je zasedala tretje mesto. Zaključni vzpon je 26-letnica iz Valburge začela na 23. mestu in s 25 sekundami zaostanka, v cilj pa je prišla 32. z zaostankom 3:24. A v končnem vrstnem redu Tour de Skija je izgubila zgolj dve mesti in dosegla izid kariere na novoletni turneji, ki jo je tokrat končalo 46 smučarskih tekačic.

Zmaga Roetheju, turneja Klaebu

Na isti progi so se nakj ur pozneje pomerili še moški. Zmagal je Norvežan Sjur Roethe pred lanskim zmagovalcem zadnje etape Rusom Denisom Spicovom (+2,4). Johannes Klaebo je bil peti, zaostal je dobre pol minute. Klaebo je novoletno turnejo dobil z več kot dvema minutama prednosti pred Aleksandrom Bolšunovom, ki je bil v zadnji etapi sedmi. Rus je turnejo dobil lani in predlani, tokrat pa ni imel pravih možnosti za še tretjo zmago.

Na seznamu zmagovalcev turneje se je tako Klaebo pridružil tistim, ki imajo po več kot eno zmago. V moški konkurenci je najboljši Švicar Dario Cologna s štirimi, po dve pa imata poleg Boljšunova in Klaeba še Norvežan Martin Sundby in Čeh Lukaš Bauer.

Anamarijo Lampič na Alpe Cermis najbolj zmoti hiter začetek tekmic
Odpoved tekem v Franciji

Prireditelji tekem svetovnega pokala v smučarskem teku v francoskem Les Roussesu so sporočili, da so zaradi poslabšanja pandemičnih razmer in skrbi o možnosti izvedbe tekem v prihajajočih tednih odpovedali prireditev. Tekme na tem prizorišču bi morale biti med 14. in 16. januarjem.