Zadovoljna.si
Ženska frizura

Ženske frizure

Si puščate dolge lase? Frizer svetuje, kako najhitreje do cilja

Špela Zupan
29. 12. 2022 05.00
0

Medtem ko imajo izbrane srečnice čudovite goste in dolge lase, po drugi strani nekaterim ženskam kar nočejo in nočejo zrasti. Prej se razcepijo, skrhajo in vsaj na videz prenehajo rasti. Ali res ne moremo imeti vse lepih dolgih las, razkriva kreativni frizer Tomaž Turk.

Vse ženske sanjajo o lepih, sijočih, zdravih laseh. Nekatere si zastavijo cilj, da bodo nekoč dolgolaske, a sčasoma razočarano ugotovijo, da se verjetno ne bo izšlo po njihovih pričakovanjih. Vmes obupajo in morajo prej postriči krhke, suhe lase z razcepljenimi konicami. Zdi se, da ne morejo nikakor doseči želene dolžine.

Tomaž Turk
Tomaž Turk FOTO: osebni arhiv

Drži – ene lahko in druge težko dosežejo cilj. "Res je, vsi ne moremo imeti lepih dolgih las. Pri nekaterih se lahko konice cepijo že pri ušesih ali pri dolžini paža, medtem ko se pri drugih nikoli ne razcepijo, niti pri dolžini čez sredino hrbta," opaža eden bolj ustvarjalnih slovenskih frizerjev Tomaž Turk.

Ni torej vsem vse dano. Veliko je odvisno od kakovosti in sestave las, na kar vpliva več dejavnikov. Med zunanjimi škodljivimi so sonce, slana morska ali klorirana voda in tudi trda voda iz pipe, ki je v Sloveniji pogosta. Tomaž Turk je še posebej izpostavil prevečkrat prezrt veter, ki prav tako scefra povrhnjice in vozla lase, kvarimo jih tudi s sušenjem s sušilcem, navijanjem, trajnim kodranjem in barvanjem, predvsem z belili.

Na kakovost in sestavo las vplivajo tudi genetika, prehrana, starost in hormoni. "Pri ženskah se sestava las spreminja vsaj trikrat v življenju. Prvič ob nastopu menstruacije in drugič po porodu, ko okoli četrtega meseca bolj izpadajo. A nato vnovič zrastejo, pri čemer se kar pogosto zgodi, da prej ravni lasje postanejo skodrani in obratno. Lasje se spremenijo tudi med menopavzo in ob drugih hormonskih neravnovesjih," je naštel kreativni frizer. 

Las je zgrajen iz zunanje povrhnjice, tako imenovane kutikule. Srednji sloj, ki skrbi za trdnost, je korteks, sredica je medula, ki narekuje, kakšen las se bo razvil. Pri tanjšem lasu sredice skorajda ni in je skoraj nevidna.

Pri puščanju dolgih las je potrebna pravilna nega

Lepi lasje bodo zrasli samo s pravilno nego in uporabo primernih izdelkov. V prvi vrsti si jih je treba redno umivati in Tomaž Turk opaža, da si večina premalokrat umiva lase. "V Sloveniji velja prepričanje, da si je škodljivo večkrat umivati lase, kar nikakor ne drži. Če si jih ne umivamo redno, je lasišče lahko preveč umazano in ne diha. Tedaj se lahko pojavi prhljaj in lasje začnejo izpadati," je opozoril.

Zato priporoča pogostejše umivanje las kot zgolj na vsake tri ali štiri dni. "Sam si vsakodnevno umivam lase, ko samo enkrat na hitro nanesem šampon in zatem še balzam," je razložil. Nujno je torej treba nanesti tako šampon kot tudi balzam – prvi očisti lase in lasišče, medtem ko balzam neguje in zapira las ter ščiti zunanji del, kutikulo oziroma povrhnjico. "Mit, da si na mastne lase ne smemo nanašati balzama, nikakor ne drži," je poudaril.

Lase je treba pravilno negovati, da bodo lepi in zdravi.
Lase je treba pravilno negovati, da bodo lepi in zdravi.FOTO: Dreamstime

Na vsaka tri ali štiri pranja priporoča še masko za lase, ki nahrani srednji sloj, korteks, ki je najmočnejši in najvitalnejši del zdravih las. Delovati mora vsaj deset minut, da opravi nalogo – ojača las in popravi lasne vezi.

Obenem svetuje tudi tretmaje s tako imenovanimi "leave-in balzami", ko po pranju s šamponom in običajnim balzamom nanesete še balzam brez izpiranja. "To priporočam predvsem ljudem s skodranimi in zelo suhimi lasmi," je dejal. Po njegovem zaznavanju so medtem prepogosto uporabljeni serumi ali olja; preveč obtežen in naoljen las namreč ne diha, kar ni dobro.

Pri vsej negi je ključno predvsem zdravo lasišče. Najpogostejša in najopaznejša nadloga je seveda prhljaj, ki ga poznamo v dveh različicah. Prvi se pojavi na umazanem in mastnem lasišču, drugi pri suhi koži. Pri mastnih laseh si lahko pomagamo s pogostejšim pranjem, medtem ko Tomaž Turk pri suhem lasišču priporoča nanos olja pred pranjem ali po njem, da ga zmehčamo in nahranimo. "Navedeno je dobro zlasti v jesenskem in zimskem času, ko kurjava dodatno izsušuje lasišče in lase," je poudaril.

Največ poškodb nastane ob prevročem sušenju z železno okroglo krtačo. Lase je bolje večkrat sušiti na zraku.
Največ poškodb nastane ob prevročem sušenju z železno okroglo krtačo. Lase je bolje večkrat sušiti na zraku.FOTO: Dreamstime

Kolikokrat je ob puščanju dolgih las treba obiskati frizerja?

Puščanje las je dolgotrajen proces in vmes ne smete obupati. "Bistveno je, da ženska svoj cilj razkrije frizerju, ki bo znal pravilno striči lase in razporediti volumen. Lasje so na koncu praviloma najbolj zdravi, saj jih ščitijo vrhnji lasje, ki so bolj izpostavljeni in so posledično tudi bolj uničeni. Zato jih je treba skrajšati, a ob puščanju dolgih ne preveč," je opisal.

Ljudje se prav tako pogosto motijo, misleč, da se lasje cepijo. "Velikokrat gre za nove lase, ki le štrlijo med starejšimi in dajejo dodaten volumen. Tako ni rečeno, da so razcepljeni, verjetno so samo na koncu zelo tanki. Ko las ne uboga več  in ko ga ne morete več oblikovati s krtačo, pa ga je treba odstriči, čeprav ni nujno razcepljen na konici," je razložil. 

Če se vam zdi, da vam lasje izpadajo bolj kot običajno, se verjetno motite. Na dan izgubimo med 150 do 200 las, praviloma največ spomladi in jeseni; v izpraznjenih lasnih mešičkih bodo zrasli novi lasje.
Če se vam zdi, da vam lasje izpadajo bolj kot običajno, se verjetno motite. Na dan izgubimo med 150 do 200 las, praviloma največ spomladi in jeseni; v izpraznjenih lasnih mešičkih bodo zrasli novi lasje.FOTO: Dreamstime

Stranki, ki si želi dolgih las, sam pove, čez koliko časa približno priporoča naslednji obisk. Če si pušča dolge lase, ji ne priporoča striženja prej kot v treh mesecih. Za žensko, ki si želi postati dolgolaska, je po njegovih ocenah recimo dovolj obisk frizerja dva- ali trikrat na leto, zato da bi res čim prej prišla do cilja; las namreč zraste med centimetrom in 1,5 centimetra na mesec in ga ne smemo prepogosto striči, če želimo doseči določeno dolžino.

Vmes odsvetuje barvanje in trajno kodranje, saj gre za postopka, pri katerih se las tanjša in lahko poškoduje, izjemno pomembna je tudi pravilna nega. Ne zgolj s šamponom, balzamom in "leave-in" balzamom, temveč je priporočljivo istočasno uporabljati druge izdelke, ki recimo ščitijo pred toploto med oblikovanjem s sušilcem, likalnikom ali kodralnikom.

Kaj lahko storite za hitrejšo rast las in predvsem za to, da bodo dolgi lasje lepi?

Pri puščanju dolgih las si lahko pomagate tudi s prehrano. Kreativni frizer se spominja, kako so že pred leti verjeli, da k hitrejši rasti las pripomore proso, ki ga lahko na primer zmleto pojemo v jogurtu. Dandanes so na voljo že prehranski dodatki in vitamini, med njimi recimo B-kompleks, vitamin C in kapsule z biotinom.

Če imate dolge lase, jih ponosno pokažite.
Če imate dolge lase, jih ponosno pokažite.FOTO: Dreamstime

Ampak gotovo je pomembnejše od rasti las to, da so lasje zdravi, lepi in gosti, ravno kakovost in sestava las pa narekujeta primerno obliko pričeske. Las raste približno sedem let, kar je tudi njegova življenjska doba. Z leti se krajša, s staranjem so lasje tanjši in bolj izpadajo.

Zato se je treba sprijazniti, da  dolgi lasje niso primerni za vse. "Dolgo frizuro bi zagotovo na primer odsvetoval ženski s preredkimi lasmi, saj morajo biti lepi dolgi lase gosti, polni volumna in življenja. Ne smejo zgolj viseti z glave," je poudaril Tomaž Turk.

In še nekaj, ko vam končno uspe, naj lasje ne bodo speti v figo, čop ali s ščipalko. "Če imate lepe dolge lase, jih pokažite," je pozval. Vsekakor naj zasijejo z vami. Zaslužite si vso pozornost.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375