Bruselj predlaga podaljšanje digitalnega covidnega potrdila za eno leto

Evropska komisija je danes predlagala podaljšanje evropskega digitalnega covidnega potrdila do 30. junija 2023. Podaljšanje bo zagotovilo, da bodo lahko potniki med potovanjem po EU še naprej uporabljali svoje potrdilo v primeru, da bodo države članice ohranile nekatere javnozdravstvene ukrepe, so pojasnili v Bruslju.

Evropska komisija je danes predlagala podaljšanje evropskega 
digitalnega covidnega potrdila do 30. junija 2023.  Foto: Tomaž Primožic/FPA
Evropska komisija je danes predlagala podaljšanje evropskega digitalnega covidnega potrdila do 30. junija 2023.  Foto: Tomaž Primožic/FPA

BRUSELJ > Komisija je poleg podaljšanja covidnega potrdila predlagala tudi spremembe uredbe o digitalnem covidnem potrdilu in pozvala Evropski parlament in Svet EU, naj njen predlog hitro sprejmeta. Dosedanja uredba o evropskem digitalnem covidnem potrdilu namreč velja do 30. junija letos.

Evropska komisija je danes predlagala, da naj bi evropsko digitalno covidno potrdilo v prihodnje vključilo visokokakovostna laboratorijska antigenska testiranja med vrste testiranj, za katere se lahko izda potrdilo o testiranju. Poleg tega naj bi zagotavljalo, da potrdila o cepljenju vsebujejo pravilno skupno število odmerkov, prejetih v katerikoli državi članici EU, ne le v državi članici, ki je izdala potrdilo. Predlaga tudi, da potrdila lahko izdajo osebam, ki sodelujejo v kliničnih preskušanjih cepiv proti covidu-19.

V Bruslju so ob tem izpostavili, da o domači uporabi digitalnih covidnih potrdil še naprej odločajo države članice EU. Dodali so, da zakonodaja EU o evropskem digitalnem covidnem potrdilu ne predpisuje niti ne prepoveduje domače uporabe potrdila (na primer za obisk dogodkov ali vstop v restavracijo).

Kadar država članica vzpostavi sistem za izdajanje covidnih potrdil za nacionalne namene, bi morala hkrati zagotoviti, da se za te namene v celoti priznava tudi evropsko digitalno covidno potrdilo, so še pozvali v Bruslju. Evropska komisija poleg tega poziva države članice, naj svoja domača obdobja veljavnosti uskladijo z obdobjem veljavnosti, določenim na ravni EU za namene potovanj.

"Ne moremo napovedati, kako se bo razvijala pandemija, lahko pa zagotovimo, da bodo državljani in državljanke povsod na poti še naprej uživali ugodnosti potrdila, ki deluje in je sprejeto. Brez podaljšanja veljavnosti se lahko zgodi, da bodo v veljavi številni različni nacionalni sistemi in se bomo morali spopadati z zmedo in ovirami, ki jih bo to povzročilo. Evropsko digitalno covidno potrdilo se je izkazalo za učinkovito pri omogočanju varnega in prostega potovanja. Nestrpno pričakujem dan, ko ne bo več potrebno. Do takrat pa nam bo potrdilo omogočalo varno gibanje v Evropi," je danes sporočil evropski komisar za pravosodje Didier Reynders.

"


Najbolj brano