SLOVENCI ODLIČNO PRIČELI 'MISIJO SP 2023': V Zagrebu ugnali Hrvate, v nedeljo jih v Kopru čakajo Švedi

Svet

Košarkarji Slovenije so v 1. krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023 premagali Hrvaško v Zagrebu s 76:71 (16:19, 41:39, 55:56).

Košarkarji Slovenije so z zmago začeli kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2023, ki ga bodo gostile Indonezija, Filipini in Japonska. V Zagrebu so premagali Hrvaško s 76:71.

Slovenijo v prvem ciklusu kvalifikacij čaka še ena tekma, v nedeljo ob 20. uri v Kopru s Švedsko, ki je danes premagala Finsko z 72:62. V naslednjem terminu februarja 2022 pa se bo dvakrat pomerila s Finsko.

Slovenija bo v prvem delu kvalifikacij odigrala šest tekem, v nadaljevanje kvalifikacij pa se bodo uvrstile po tri najboljše ekipe iz vsake štiričlanske skupine. Po nadaljnjih šestih tekmah bo vozovnice za SP dobilo dvanajst reprezentanc iz Evrope.

Slovenija je v boj za četrti nastop na svetovnih prvenstvih krenila kot četrta reprezentanca na svetu po lestvici Fiba. Njen prvi tekmec pa z 21. mesta in povsem pomlajeno ekipo. Seveda so na obeh straneh manjkali igralci iz evrolige in lige NBA.

Breme favorita brez petih članov olimpijske selekcije (Dončić, Čančar, Tobey, Dragić, Hrovat) je Slovenija upravičila s precejšnjimi težavami in obilico napetosti v zadnjih minutah tekme.

Na začetku je imela zelo nizek odstotek zadetih metov; prvo četrtino je končala s 26-odstotnim metom iz igre, do 16. minute (33:27) pa je zadela vsega šest metov iz igre. Hrvaška je pred tem vodila že z desetimi točkami prednosti (28:18).

Ja, težka bitka je za #mojtim, a prva zmaga je v žepu. Hrvaška je s pomlajeno reprezentanco dobro parirala našim fantom...

Objavil/a Košarkarska zveza Slovenije dne Četrtek, 25. november 2021

Čeprav je v prvem polčasu za Slovenijo le šest igralcev doseglo točke (Blažič 14, Rupnik 10), je semafor v dvorani Dražen Petrović kazal 39:41 za goste. Slovenija je na odmor odšla z metom 8:23 (trojke 5:18), osmimi izgubljenimi žogami in zgolj petimi podajami. Tehtnico je na svojo stran obrnila z bolj čvrsto obrambo in dobila skok v drugi četrtini z 12:6.

V drugem polčasu se stvari niso bistveno spremenile. Varovanci selektorja Aleksandra Sekulića so bili le bleda senca 'napadalnega stroja z olimpijskih iger'. Mlada zasedba Hrvaške ji je z borbeno predstavo povzročila kup preglavic in le zavoljo prebliskov posameznikov so v zaključku tekme prišli do pomembnih dveh točk proti na papirju drugi najboljši ekipi v skupini.

Poleg devetih točk Klemna Prepeliča v zadnji četrtini je bila odločilna tudi trojka z dodatnim prostim metom Jakoba Čebaška 48 sekund pred koncem. Slovenija je s štirimi točkami povedla 72:69 in po osebni napaki najnevarnejšega domačega igralca Filipa Bundovića (16 točk, 7 skokov) pet sekund pred iztekom časa potrdila zmago.

Prepelič je 16 točk dosegel ob metu iz igre 3:13 (trojke 1:7). Jaka Blažič je zbral točko manj (9 skokov, met 3:8), Edo Murić je ob 14 točkah (met 4:11) pobral deset skokov, enajst točk (met 1:5) pa je prispeval Luka Rupnik.

* Dvorana Dražen Petrović, gledalcev 2200, sodniki: Rosso (Francija), Calatrava (Španija), Kozlovskis (Latvija).
* Hrvaška: Prkačin 15 (5:9), Gnjidić 2 (2:2), Gabrić 3, Marčinković 9, Badžim 11, Bundović 16 (6:7), Rogić 5, Marić 6, Rudan 7 (2:2).
* Slovenija: Rupnik 11 (8:11), Nikolić 6 (4:4), Prepelič 16 (9:10), Murić 14 (4:4), Blažič 15 (7:9), M. Lapornik 2, Dimec 8 (2:4), Čebašek 4 (1:1).
* Prosti meti: Hrvaška 15:20, Slovenija 35:43.
* Met za dve točki: Hrvaška 16:30, Slovenija 10:20.
* Met za tri točke: Hrvaška 9:33 (Badžim 3, Bundović 2, Rudan, Rogić, Gabrić, Marčinković), Slovenija 7:33 (Blažič 2, Murić 2, Rupnik, Prepelič, Čebašek).
* Skoki: Hrvaška 37 (29 + 8), Slovenija 42 (33 + 9).
* Osebne napake: Hrvaška 32, Slovenija 24.
* pet osebnih: Bundović (40.).