Šport

Dončič prekinil črni niz, a se ni uvrstil med deseterico najboljših ne-Američanov

Uredništvo , 09.12.21 ob 08:50

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić je z Dallas Mavericks v severnoameriški ligi NBA na gostovanju pri Memphis Grizzlies prekinil niz treh zaporednih porazov.

Dončić je bil prvi strelec s 26 točkami, Kristaps Porzingis jih je dodal 19, Dallas pa si je v zadnji četrtini z nizom 7:0 v dvorani FedExForum priigral prednost in zmagal s 104:96.

Zaustavili niz petih zmag Memphisa

Z zmago so gosti, ki so komaj drugič na zadnjih šestih tekmah presegli sto točk, zaustavili tudi niz petih zaporednih zmag Memphisa, ki pa so nastopili brez Jaja Moranta. Sprva je bil poškodovan, nato pa je vstopil še v proticovidne protokole lige, četudi je polno cepljen. Trener Taylor Jenkins je dejal, da se dobro počuti.

Prvi strelec domače ekipe je bil tako Jaren Jackson mlajši, ki je prav tako kot Dončić zbral 26 točk.

Dončić, ki je bil zaradi poškodbe levega gležnja pred tekmo še vprašljiv za nastop, je 26 točkam dodal še osem skokov in sedem podaj, izgubil je sicer devet žog, skupno pa je še na svoji 15. zaporedni tekmi zbral vsaj 20 točk.

Res na visoki ravni igramo obrambo. Počasi se prebuja tudi napad. To je dober znak, da smo iz igre danes metali 48-odstotno in nismo dovolili 40+ trojk,” je po zmagi dejal Jason Kidd, trener Dallasa, ki ima zdaj natanko 50-odstoten izkupiček zmag (12-12).

Res na visoki ravni igramo obrambo. Počasi se prebuja tudi napad. To je dober znak, da smo iz igre danes metali 48-odstotno in nismo dovolili 40+ trojk.

Naslednja tekma Dallas čaka v petek po lokalnem času, ko bo niz treh gostujočih tekem nadaljeval v Indiani.

Zmagali so tudi Denver Nuggets, katerih član je Slovenec Vlatko Čančar. Zlata zrna so v New Orleansu proti domačim pelikanom zahvaljujoč 11 točkam Nikole Jokića v podaljšku – skupno je srbski zvezdnik zbral 39 točk, 11 skokov in 11 podaj – slavila s 120:114, Čančar pa po odločitvi trenerja ni vstopil v igro.

Na lestvici desetih najboljših neameriških košarkarjev ga ni

Za košarko specializirana publikacija je naredila seznam najboljših 75 neameriških košarkarjev, poroča žurnal24.si. Na prvo mesto se je zvrstil Hakeem Olajuwon. Čeprav je leta 1996 igral za ZDA na OI v Atlanti, je zaigral kot naturalizirani Nigerijec. V elitno peterico so se prebili še Nemec Dirk Nowitzki, Grk Giannis Antetokounmpo, Kanadčan Steve Nash in Španec Pau Gasol. Sledijo Francoz Tony Parker, Argentinec Manu Ginobili, Srb Nikola Jokić, Dikembe Mutombo iz DR Kongo in Španec Marc Gasol. Šele za njimi je moč najti Luko Dončića.