Park ob Potoku nezadržno propada že dlje časa. Čeprav je bila ureditev predvidena že pred leti, naj bi tako prenova vendarle stekla v prihodnjem letu. Konec leta 2018 je sicer na razpisu za ureditev prihodnjega parka ob Pekrskem potoku zmagala rešitev krajinskih arhitektov Mateje Kučine in dr. Aleša Mlakarja ter arhitekta Uroša Razpeta. Zmagovalna rešitev je predvidela številne novosti, ki bi polepšale trenutno območje ob potoku, predvsem pa vzpostavile zdravo naravno okolje, v katerem bomo lahko pod krošnjami dreves uživali vsi meščani, predvsem pa bo prosperirala naravna flora in favna.

Idejna rešitev že izbrana

Strugo renaturiranega potoka se zasadi izključno z avtohtono obvodno vegetacijo (trstičje, vodne in obvodne rastline, grmovnice, drevesa), parkovne površine pa tako z avtohtono kot tudi alohtono (parkovno, okrasno) vegetacijo,” so zapisali v projektnem dokumentu. Ob vseh prečnih cestah nameravajo urediti nove drevorede. Kot so pred časom pojasnili na mariborski občini, je v skladu z natečajno rešitvijo predvidena ureditev struge Pekrskega potoka z razširitvami za ureditev vodnih biotopov.

Potok je trenutno kanal. Cilj je, da ta kanal ponovno preuredijo v potok v pravem pomenu besede, s svojimi razširitvami in poglobitvami vred, v katerem bodo ponovno naseljene vodne živali ter rastline.

Potok bo z vzpostavitvijo novih lesenih brvi, platoja na vodi in mostov možno prečkati na kar 10 mestih. Prihajajoči park bo razdelan v štirih enotah (B, C, D, E) in v treh fazah. Vzdolž potoka bodo oblikovali potrebno infrastrukturo – peš in kolesarsko pot z urbano opremo (pitniki, kandelabri, smetnjaki, klopi, mize, stojala za kolesa …) Na posameznih razširjenih poteh bodo oblikovali manjše trge z dopolnilnimi vsebinami. Na voljo bodo informacijska točka, razgledni stolp, urbani park, vrtički s tržnico, sanitarije, pasji park, otroška igrišča, celo arheološki park na območju Vile Rustice, kjer bodo uredili še vodni biotop.

Osrednji trg z info točko

V enotah C in D se predvideva vzpostavitev urbanega parka. Slednji zajema prostrane travnate površine, veliko urbane opreme, tematske botanične zasaditve (drevesa, okrasne trave, grmovnice) ter veliko manjših tematskih delov; otroško igrišče, mini golf, že načrtovani skate park, skupnostno zelene površine, urbano vodo ter seveda vstopni trg z Info centrom celotnega parka Pekrski potok.

Kavarna, pasji park, otroško igrišče in vrtički

Na omenjenem območju se obeta tudi kavarna, mala sejna ali prireditvena soba, mali razstavni prostor, skladišče (izposoja koles, mini golf opreme…), ter razgledni stolp. Med šolo in stanovanjsko sosesko urejeno še manjše vrtičkarsko območje, ki je namenjeno tako stanovalcem kot šoli, ki lahko vrtičke uporabi za potrebe izobraževanja in populariziranja pridelave hrane pri najmlajših. Enota D1 bo preurejena v pasji park.

Enota E bo nekoliko bolj naravoslovno obarvana. Vstopni trg omenjene enote se prične v podaljšku ulice Matije Murka, kjer bo središče druženja, trgovanja in izmenjave semena, sadik in pridelkov. Poleg lokala so tu še prostori za prodajo pridelkov, skladišče, sanitarije ter stojnice na samem trgu.

Ožje območje parka bo opremljeno tudi z 244 novimi parkirnimi mesti za stanovalce naselij.

Obstoječi rastlinjak na tem območju nameravajo obnoviti ter po potrebi nadgraditi. Ta predstavlja skupnostni vrtnarski center in je namenjen vzgoji rastlin, trgovanju, predavanjem, cvetličarskim in vrtnarskim razstavam ter druženju. Poleg omenjenega so v tej enoti še skupnostna zelena površina, urbana voda, otroško igrišče in biotop ob Ljubljanski ulici.

Območje parka bo v prvi fazi med Ljubljansko in Dravograjsko ulico z možnostjo nadaljevanja do Pekrske gorce, na Ulici Pohorskega odreda pa bo srce parka, kjer bo med drugim urejena tudi tržna ploščad, ki bo povezovala prebivalce stanovanjskih naselij s samim parkom. Ob BMX stezi bodo vzpostavili osrednji odprti prostor za programske sklope, na vzhodu pa bomo na novonastalo območje vstopali iz Ljubljanske ulice, kjer bodo urejene tudi nove površine za vrtičkarje.

Pred izvedbo je treba še sprejeti OPN

Izvedba načrtov je bila sprva načrtovana za leto 2020, a takrat ni stekla. Dodatne izzive je predstavljal tudi nakup zemljišč, potrebnih za ureditev, ki niso bila v lasti občine. Do poletja leta 2020 naj bi bil sprejet tudi občinski prostorski načrt, za projekt pa naj bi bila zagotovljena tudi evropska sredstva. Trenutno so v proračunu zagotovljena sredstva za izvedbo pumptracka.

Trenutno poteka projektiranje idejnega projekta za ureditev parka ob Pekrskem potoku, ta pa bo z vsemi aktualiziranimi rešitvami, ki vključujejo tudi zahteve soglasodajalcev, zavodov in širše javnosti, bo v kratkem predstavljena tudi vodstvu Mestne občine Maribor, so pojasnili na Mestni občini Maribor.

Preden se začne projektiranje projekta za izvedbo, je treba sprejeti še OPN. Dokončana je projektna dokumentacija za izvedbo gradnje kolesarske tlačilne steze (ang. Pumptrack) za najmlajše kolesarje. Izvedba je predvidena po sprejetju proračuna, torej v letu 2023,” pojasnjujejo na Mestni občini Maribor.