DL: Dnevni center DSO Trebnje - Ustvarjajo, telovadijo in tudi pečejo

13.4.2024 | 13:00

Uporabnike dnevnega centra smo zmotili med razgibavanjem. (Foto: R. N.)

Uporabnike dnevnega centra smo zmotili med razgibavanjem. (Foto: R. N.)

Po besedah direktorice DSO Trebnje se je dnevni center dobro prijel – Vsakemu uporabniku se posvetijo, zanj imajo izdelan individualni načrt – Nadgradnja doma predvidoma prihodnje leto – Po dokončani naložbi bodo ukinili enoto v Šmarjeti

Dom starejših občanov (DSO) Trebnje je pred dobrim letom odprl vrata dnevnega centra, ki pomeni eno izmed skupnostnih oblik oskrbe starejših. Kot ocenjuje direktorica doma Petra Kušar Stojakovič, se je dnevni center dobro prijel, uporabniki ga radi obiskujejo, saj izvajajo številne dejavnosti.

»Vseskozi nekaj ustvarjamo. Zjutraj se tudi dobro razmigamo. Vsi skupaj smo kot ena velika družina, saj smo zelo povezani med sabo. Imamo se prijetno in počutimo se kot doma,« je ob našem obisku povedala Magda Vrhovnik iz Vrhtrebnjega, ena od uporabnic dnevnega centra.

Namenjen je starostnikom, ki še ne potrebujejo celodnevne stacionarne oskrbe in si želijo oziroma potrebujejo pomoč, nadzor ali organizirano obliko prebivanja le za nekaj ur na dan in se dnevno vračajo domov. »Dnevni center starejšim omogoča sodobno obliko dejavnega preživljanja vsakdana v domačem okolju, kar je tudi cilj dolgotrajne oskrbe. Vsakemu uporabniku se posvetimo, zanj imamo izdelan individualni načrt, ki ga izpolnjujemo,« je poudarila Petra Kušar Stojakovič.

Dnevni center je odprt vsak delavnik od 7. do 16. ure, cena 8-urnega varstva pa za uporabnika znaša med 18 in 30 evrov. Obiskujejo ga starejši iz vseh štirih občin Temeniške in Mirnske doline. »Nekateri hodijo vsak dan, spet drugi samo občasno. Lani smo imeli v povprečju okoli osem uporabnikov na dan, za katere smo pripravili različne dejavnosti, od ustvarjalnih do kognitivnih. Trenutna skupina, ki obiskuje dnevni center, zelo rada kuha, zato imamo tudi kuharske delavnice. Spekli so kruh in pripravili štruklje, ki so jih potem dali na ocenjevanje v Trebnje oziroma Mirno Peč in dobili priznanja,« je ponosna direktorica. Ob tem dodaja, da je dnevni center tudi dober most za to, da se nekomu, ki ima pomisleke, približa dom starejših občanov.

NADGRADNJA DOMA PRIHODNJE LETO

Za kakovostnejše, varnejše in prijaznejše okolje za stanovalce in zaposlene DSO Trebnje načrtuje nadzidavo in preureditev svoje stavbe. Tako bodo zagotovili najsodobnejše standarde in normative ter boljšo energetsko in siceršnjo učinkovitost objekta. »Gradbeni stroji bi morali zabrneti že lani, vendar se je naložba, ki jo v večji meri sofinancira država, zaradi katastrofalnih poplav v Sloveniji nekoliko zamaknila. Pričakujemo, da bomo nadzidavo doma začeli prihodnje leto,« pove Kušar Stojakovič.

Predvideni sta nadzidava mansarde in preureditev prvega nadstropja, kar pomeni, da v domu ne bo več 4- in 5-posteljnih sob. Naložba je ocenjena na okoli 5,3 milijona evrov, od tega bo 4,1 milijona evrov prispevalo pristojno ministrstvo, preostalo pa bo zagotovil DSO Trebnje. Končali naj bi jo v letu 2026.

Predvidevajo, da bodo takrat tudi ukinili svojo enoto v Šmarjeti, v kateri imajo 36 stanovalcev, v Trebnjem pa jih je 178. »To je tudi v interesu države, kajti v Šmarjeti prostore najemamo, na mesec plačujemo nekaj več kot 6.000 evrov. Poleg tega je zaradi logistike in racionalizacije poslovanja smiselno, da so vsi naši stanovalci pod eno streho,« še dodaja direktorica.

Članek je bil objavljen v februarski tiskani številki Dolenjskega lista

Rok Nose

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava