Stable coini - kaj so stabilni kovanci in kako delujejo?

Vsem je dobro poznana nepredvidljivost kriptovalut, zato je to eno tistih področjih o katerem se je potrebno temeljito pozanimati, preden začnete z investiranjem svojega denarja. Za vse tiste, ki si želite nekoliko varnejše naložbe pa so stable coini zagotovo prava rešitev.

Kriptovalute so digitalna valuta, ki je podvržena ekstremnim nihanjem. To je tudi eden najpogostejših razlogov, zakaj ima še vedno veliko ljudi mnogo zadržkov, kar se tiče investiranja svojega denarja.

Vendar pa obstajajo tudi nekoliko bolj stabilne možnosti nakupovanja kriptovalut.

Kaj so stable coini?

Stable coini so ena izmed mnogih kriptovalut, ki so trenutno na voljo vsem vlagateljem v digitalne valute. Za razliko od ostalih kriptovalut pa so stablecoini manj podvrženi drastičnim nihanjem, kar pomeni, da takšen nakup kriptovalut bistveno zmanjša tveganja pred izgubo denarja.

Kot že ime pove, je glavna lastnost stable coinov njihova stabilna cena, ki je posledica kombinacije stabilnosti tradicionalnih sredstev in prilagodljivosti digitalnih sredstev.

Zaradi tega jih imenujemo tudi stabilni kovanci in so eden izmed najbolj priljubljenih načinov trgovanja v kripto sistemu.

Poleg stabilne cene stablecoine odlikujejo tudi druge lastnosti:

- dostopni so vsakomur 24 ur na dan in vse dni v tednu,

- transakcije so hitre, poceni in popolnoma varne,

- ker so digitalni, jih je mogoče programirati.

Različne vrste stable coinov

Vrednost stable coinov je vezana na ceno neke tradicionalne valute, kot so ameriški dolar, evro, japonski jen in druge, ali pa so zavarovani s kriptovalutami, z blagom ali algoritmi.

Čeprav se osnovne strukture zavarovanja med seboj razlikujejo, si vsi prizadevajo za isti cilj, in sicer večjo stabilnost.

V splošnem stable coine delimo v dve kategoriji.

Centralizirani stabel coini

To so stabilni kovanci, za katere jamči neko podjetje z bančnim računom, na katerem je toliko sredstev, kolikor je v obtoku kovancev.

Podjetje mora komurkoli omogočiti, da lahko svoje stable coine kadarkoli zamenja v eno izmed fiat valut in obratno. Primeri centraliziranih stablecoinov so USDC, BUSD, GUSD, EURS, TCAD, TAUD in TGB.

Decentralizirani stable coini

To so stabilni kovanci, za katerimi ne stoji nobeno podjetje ali organizacija, ampak so v obliki neodvisnega programa naloženi na blockchain.

V tem primeru ni nobenega bančnega računa, ampak je njihovo zavarovanje v obliki neke določene kriptovalute. Najbolj znan primer decentraliziranih stable coinov je DAI.

Čemu so stablecoini namenjeni?

Zavedati se moramo, da nakup kriptovalute, ne glede na to, za katero se odločimo, vedno prinaša določena tveganja.

S stabilnimi kovanci je tveganje bistveno manjše, zato se jih najpogosteje uporablja za:

> Zmanjšanje nihanja portfolia kriptovalut: Vrednost kriptovalut se lahko spreminja iz minute v minute. To je pripeljalo do tega, da so stable coini postali zanesljivejši način vlaganja v kriptovalute, saj vlagateljem daje določeno gotovost, da se vrednosti njihovih žetonov v bližnji prihodnosti ne bo nepredvidljivo spreminjala.

> Shranjevanje in trgovanje s privarčevanimi sredstvi: Pomembna lastnost trgovanja s stable coini je ta, da ne potrebujete bančnega računa in jih je zelo enostavno prenašati praktično po vsem svetu.

> Služenje na račun obresti: Običajno shranjevanje sredstev v stable coine prinaša višje obresti kot pa varčevanje v banki. Zato so stable coini eden od najbolj preprostih načinov, kako služiti od obresti.

> Prenos denarja po nizkih provizijah kamorkoli po svetu: V stablecoinih se po svetu prenaša ogromno denarja.

Najbolj priljubljeni stablecoini

Stabilni kovanci so prinesli pravo revolucijo v svet kriptovalut. Zato ni nič presenetljivega, da je trgovanje z njimi vse pogostejše, posledično temu pa je na trgu vedno več različnih stabilnih kovancev.

Trenutno so med najbolj priljubljenimi:

> Tether (USDT): Theter (USDT) je eden najstarejših stabilnih kovancev, ki je na trgu kriptovalut že od leta 2014. USDT se najpogosteje uporablja za hitro prenašanje denarja med borzami, kjer se cena razlikuje, trgovci pa na račun te razlike zaslužijo.

> USD Coin (USDC): USD coin je na trgu kriptovalut od leta 2018. Podobno kot Theter je tudi USDC vezan na vrednost ameriškega dolarja. Trenutno njegova ponudba v obtoku znaša 54 milijard dolarjev kovancev, in naj bi do leta 2023 celo dosegla 190 milijard dolarjev.

> Dai (DAI): Dai je stabilni kovanec, ki je bil ustvarjen leta 2015. Deluje na Ethereumovem blockchainu, pri čemer je vezan na ameriški dolar ter podprt z etherjem. Za razliko od drugih stabilnih kovancev deluje znotraj decentraliziranega avtonomnega ekosistema pametnih pogodb, pri čemer je njegova ponudba v celoti odvisna od povpraševanje

> Binance USD (BUSD): Binance USD je eden od najbolj uporabljenih stabilnih kovancev na kripto trgu, ki je vezan na ameriški dolar. Ustvarja jih Binance, ki velja za eno največjih kripto borz.

Čeprav veljajo stable coini za stabilne kovance, pa je pot do prave stabilnost še dolga. Zavedati se je potrebno, da vlaganje v kriptovalute vedno prinaša določena tveganja, zato dodatna premišljenost nikoli ni odveč.


Najbolj brano