Slovenija

Vrtovec za embargo na uvoz ruskih energentov: bomo zmogli?

Ljubljana, 12. 03. 2022 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
24UR ZVEČER
Komentarji
0

Življenje nima cene, zato se slovenska vlada zavzema za takojšen embargo na uvoz ruskih energentov, je povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. Slovenija bo zmogla, še pravi minister, čeprav kar 90 odstotkov nafte uvozimo prav iz Rusije.

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je v oddaji 24UR ZVEČER uvodoma dejal, da je potrebno pomiriti javnost, saj je zalog nafte za zdaj dovolj. V skladu z evropsko zakondajo naše zaloge zadostujejo za tri mesece. Kar 90 odstotkov vse nafte v Sloveniji je sicer ruskega izvora. "Ko kupujemo nafto pri Rusih, se s tem financira vojna. Moje osebno etično stališče je, da je treba vojno končati," je dejal Vrtovec. 

Vlada ima sicer na razpolago različne ukrepe, s katerimi bi lahko ublažila rast cen energentov, je povedal Vrtovec. Cene so sicer šle v nebo, a je, kot je poudaril, nafta v Sloveniji še vedno cenejša kot v Italiji ali Avstriji. "Diskusije se odvijajo tudi glede zamrznitve cen." 

Strokovnjak za energetiko Peter Novak je opozoril, da ne kupujemo nafte, ampak njene derivate (bencin, dizel in kurilno olje). Po njegovih besedah imamo možnost, da spremenimo dobavne tokove, lahko bi se bolj usmerili na Bližnji vzhod. "Težko je reči, da bomo zmogli, zaloge imamo za tri mesece, potem pa bo jih treba napolniti," je dejal. Ob tem je poudaril, da je avstrijski politični vrh že odpotoval v Katar, kjer se dogovarja za dobavo plina in drugih energentov. 

Bencinska črpalka
Bencinska črpalka FOTO: Shutterstock

Če bi lahko nafto še nadomestili, pa bodo večje težave s plinom. "Transportne poti so v Evropi različne, ni veliko možnosti za preusmeritve tokov," je povedal Novak. Tudi Vrtovec priznava, da je izziv pri dobavi plina večji. Evropska skladišča so trenutno okoli 30 odstotkov napolnjena, ključno pa je, kako bomo preživeli naslednjo zimo, je ocenil in dodal, da potekajo tudi dogovori z Italijani. 

Novak meni, da bo v prihodnje veliko vlogo v EU odigrala solidarnost. Ob tem je opozoril, da imamo sklenjene dolgoročne pogodbe (z ruskim Gazpromom do leta 2028), če jih odpovemo, pa stroški ne bodo majhni. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3