Zadovoljna.si
Napihnjenost - 4

Šport in zdravje

5 učinkovitih načinov, kako premagati napihnjenost

Zadovoljna.si
15. 09. 2020 08.08
1

Včasih se vam trebuh tako napihne, da komaj zapnete gumb na hlačah. Vedno ni težava v tem, da ste pojedli preveč, vzrok za napihnjenost lahko tiči povsem drugje. Krive so lahko pogrete testenine ali pa denimo hormoni. Poglejmo, kako se boriti z napihnjenostjo ...

Ste vedeli?

Napihnjenost je posledica odvečnih plinov v črevesju. Povzročijo jih slabe prehranjevalne navade, določena vrsta hrane ali hormoni, predvsem pri ženskah v času pred in med menstruacijo. Verjele ali ne, 'krivec' za napihnjenost so lahko tudi pogrete testenine ali riž. Zaradi spremenjene strukture živil v odporen škrob so za nekatere tovrstna živila težko prebavljiva. Zato je pomembno, da uživate sveže pripravljeno hrano.

Jejte vlaknine!

Vlaknine pomagajo pri izboljšanju in pospeševanju prebave, saj sodijo med probiotike. Ženske na dan potrebujejo vsaj 25 gramov vlaknin, vendar jih mnoge zaužijejo premalo. Da bi vnos povečale, si za zajtrk pripravite polnozrnate kosmiče, čez dan pa prigriznite jagode, borovnice, suhe marelice in suhe slive. Vendar bodite previdne, da z vlakninami ne pretiravate, saj hiter in prevelik vnos tovrstnih snovi lahko povzroči še večjo napihnjenost. Količina mora biti ravno prava.

Tudi zdrava hrana lahko napenja.
Tudi zdrava hrana lahko napenja. FOTO:

Zmanjšajte vnos hrane, ki napenja

Zdrava hrana, ki je povečini bogata z vlakninami, lahko v črevesju povzroči napenjanje. Določena zelenjava, kot so denimo brokoli, cvetača, zelje ali pa stročji fižol in ostale stročnice, lahko v črevesju naredijo pravo zmešnjavo. Tovrstni hrani se nikar ne odpovejte, pomembna je le prava mera.

Ko se z nami poigrajo hormoni

Pogost vzrok za napihnjenost so tudi hormonske spremembe, predvsem med ovulacijo. Takrat so ženske videti polnejše, saj se zaradi sprememb v hormonih trebušne mišice sprostijo, prihaja tudi do zaprtja. Za odpravo teh težav je najbolj priporočljivo uživanje vlaknin. V dneh med menstruacijo povečajte tudi vnos kalcija in magnezija. Priporočeni dnevni odmerek kalcija je 1.200 miligramov na dan, magnezija pa od 200 do 400 miligramov na dan.

Gibajte se!

To, da je telesna vadba bistvenega pomena, ni treba posebno poudarjati. Za zdrav duh v zdravem telesu naj bi se človek gibal vsaj pol ure na dan. Pri napihnjenosti pa bo pomagalo tudi 10 minut hitre hoje. Vadba pripomore k temu, da se plini hitreje pomikajo skozi prebavni sistem, tako boste hitreje izboljšali svoje počutje.

Hrano dobro prežvečite!

Pogost vzrok za napihnjenost je tudi zrak, ki ga pogoltnete skupaj s hrano. Pomembno je, da si za hrano vzamete čas in jo dobro prežvečite. Med jedjo čim manj govorite, saj tako zraven pogoltnete veliko zraka, posledica pa je napihnjenost. Neprijetnost lahko povzroči tudi pitje po slamici ali pa denimo žvečenje žvečilk.

Poskrbite, da hrano ne goltate, temveč dobro prežvečite.
Poskrbite, da hrano ne goltate, temveč dobro prežvečite.FOTO:


 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375