Pandemiji sledi Pandemenca

Najbolj humorna Borisa v zamejstvu (in tudi v matični domovini …), Devetak in Kobal, bosta drevi v Kulturnem domu v Gorici v okviru tamkajšnjega festivala komičnega gledališča Komigo ponudila občinstvu na ogled, sluh in smeh svojo zadnjo gledališko stvaritev, porojeno v krčih pandemije, kot zgovorno izdaja sam naslov komedije - Pandemenca.

Boris Kobal in Boris Devetak bosta avtorsko komedijo Pandemenca premierno predstavila drevi na festivalu komičnega 
gledališča Komigo v Kulturnem domu Gorica. Foto: Studio Burja
Boris Kobal in Boris Devetak bosta avtorsko komedijo Pandemenca premierno predstavila drevi na festivalu komičnega gledališča Komigo v Kulturnem domu Gorica. Foto: Studio Burja

Pogovoriti se z Borisom Kobalom in Borisom Devetakom pred nastopom na šest oči je bilo zaradi njunih temeljitih, poglobljenih, izčrpnih in izčrpujočih priprav dejansko nemogoče. “Pošlji tehtna vprašanja, na katera bova prav tako tehtno odgovorila,” je bila edina špranjica, skozi katero se je vsilil sledeč dopisni intervju.

Po daljšem prisilnem premoru zaradi pandemije se vračata na odrske deske. Zakaj prav v goriški Kulturni dom?

Boris&Boris: “Prvič zato, ker smo v programu festivala Komigo, drugič, ker nas je Igor Komel vedno z veseljem sprejel, tretjič, ker nihče drug naju ni poklical.”

Boris Kobal in Boris Devetak

humorista in satirika

“Bolj naju je zdelala demenca kot pandemija. Pa tudi živimo v času globalne demence. Je demenca, ki je v bistvu postala pandemija.”

Naslov vajine predstave je Pandemenca. Ali vaju je pandemija tako hudo zdelala?

B&B: “Bolj naju je zdelala demenca kot pandemija. Pa tudi živimo v času globalne demence. Je demenca, ki je v bistvu postala pandemija.”

Ali morda naslov namiguje na vse, kar je treba pozabiti iz časa pandemije in še prej?

B&B: “Namiguje na to, da živimo v času, ko se veliko stvari pozablja. Svetovna politika in mediji nas silijo, da verjamemo samo v sprotne pojave in brskanje po preteklosti je nezaželjeno. Tipičen primer je vojna v Ukrajini. Gledamo sprotne medijske objave, nihče pa ne razmišlja o koreninah, ki so pripeljale do trenutnega konflikta. S tem ne opravičujeva vojnega napada na suvereno državo, po drugi strani pa takozvane liberalne demokracije zapada niso bile sposobne poslušati drugačno mnenje in gledanje v svet. V tem slučaju je prišla na dan neenotost EU, kljub temu, da se želi pokazati javnosti kot monolit, ki ni nikoli bil.”

Kaj lepšega za ZDA! Ali se ne bojita, da bi se gledalci med ogledom predstave nalezni naslova?

B&B: “Tudi če se ga nalezejo, imamo starodavno cepivo, ki se mu reče humor. Ta zagotavlja nekakšno kritično distanco do pandemence.”

Kljub pandemiji sta vseeno ustvarjala, če ne na odru, pa po spletu s predstavo Radio Poper – Vrnitev izbrisanih. Kako ocenjujeta tisto ekransko izkušnjo?

B&B: “Bil je uspešen poskus, ki pa seveda ne poplača užitka predstave pred živo publiko.”

Kolikšen je bil odziv nanjo?

B&B: “Odziv je bil proti vsem pričakovanjem, glede na veliko spletno ponudbo takih in drugačnih dogodkov. Predstavo si je preko spleta ogledalo preko 670 gospodinjstev. Se je pa tudi izkazalo, da smo v drugem poizkusu odpovedali spletno predstavo zaradi pomanjkanja zanimanja ali drugače rečeno prihajali so topli dnevi in ljudje so pokazali svojo voljo po druženju na drug način. Misliva, da je to jasen dokaz, da se podobni spletni dogodki ne bodo do konca prijeli, ker je človek socialno bitje in si želi druženja s sebi podobnimi.”

Kaj bosta gledalcem ponudila v Pandemenci?

B&B: “Pandemenco, oziroma vrsto skečev, ki bodo obravnavili najrazličnejše teme: vojna v Ukrajini, partizanstvo, pandemija, katoliško cerkev, raziskovanje Marsa, pa še dve pomembni zadevi: iz nebes nam bosta spregovorila Pinko Tomažič in Ferdo Bidovec in nenazadnje sam Boris Kobal bo obiskal svojega odvetnika, kjer bosta skupaj zasnovala nove oblike plagiata.”

Bo vajin satirični kabaret spet slonel na preizkušenih likih iz predpandemičnega časa?

B&B: “Beri prejšnji odgovor.”

Ali kateri od vajinih likov nasprotuje, da ga ponovno vlečete na oder?

B&B: “Edini stari lik je pravzaprav župnik Senica, ki se veseli vsakič, ko pride na oder in nam bo povedal način, kako je z božjo pomočjo precepil celo faro. Razen sebe.”

Kateri pa se najbolj veseli vnovičnega izpostavljanja v soju reflektorjev?

B&B: “Marjan, ponovno beri prejšnji odgovor.”

Bodo v vajine kabaretne točke vskočili tudi utrinki aktualnosti?

B&B: “Ne more bit drugače. Tudi ko govorimo o polpreteklosti, govorimo o sedanjosti. Kot nikoli prej se je tudi tokrat izkazalo, da se zgodovina vedno ponavlja.”

V spletni predstavi sta uvedla kviz, ki ga je spretno vodila psička Mimì. Bosta tisto izkušnjo ponovila, da bodo gledalci v dvorani tudi deležni vajinih vprašanj?

B&B: “Ko smo vprašali Mimì, ali bi sodelovala v živi predstavi, nam je rekla, da tudi pes ima svoje dostojanstvo. Pa vendar tudi tokrat ne bo šlo brez kviza. Kaj več o tem boste izvedeli, če se boste udeležili premiere.”

Kako gledata na sedanje stanje duha v zamejstvu, in kako v matični domovini?

B&B: “Kje?” (smeh)

Kako bi z enim stavkom prepričala obotavljivega zamejskega Slovenca (ali predmejskega, op. ur. PN), naj pride danes v goriški Kulturni dom na ogled vajine Pandemece?

B&B: “Zelo enostavno: eden od naju je v penziji, drugi bo zdaj pa zdaj ob službo. Podprite naju! Hvala. Ne bomo pozabili. Naj navedeva tudi IBAN?”


Najbolj brano