Slovenija

KUL napoveduje odpravo spornega kadrovanja in zakonov Janševe vlade

Ljubljana, 09. 02. 2022 20.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Anže Božič, STA
Komentarji
7

Le nekaj ur po Pahorjevi prvi uradni potezi v supervolilnem letu so skupno strategijo, kako bi bila videti država, če bi jo vodila leva vlada, predstavili v zavezništvu KUL. Po očitkih, da je edina skupna točka LMŠ, SD, Levice in SAB nasprotovanje aktualni vladi, in pojavu novega strankarskega igralca, Roberta Goloba, so predstavili nabor ključnih skupnih rešitev, ki so jih poimenovali "Rešitve za boljšo Slovenijo".

Kulovci so si vsebino razdelili na štiri področja, vsaka stranka pa prevzema eno tematiko.

SD je prevzel zdravstvo, v katerem med drugim obljubljajo enak dostop do zdravstvenih storitev za vse. LMŠ si je za področje izbrala razvoj in napoveduje dodatnih 100 milijonov evrov za izobraževanje. Levica v ospredje postavlja gradnjo novih in cenovno dostopnih stanovanj, pa tudi nepremičninski davek. V SAB prevzemajo področje gospodarstva in financ.

Področja bi si lahko podobno razdelili v morebitni prihodnji vladi. Ta pa naj bi v prvi točki predvsem odpravila nekatera najodmevnejša kadrovanja in zakone vlade Janeza Janše

To je na drugi strani tudi odgovor političnemu novincu Robertu Golobu, ki se mu približujejo s postavljanjem zelenih politik v ospredje.

Glede mandatarstva in odgovora predsedniku Borutu Pahorju pa na levi pred rezultatom volitev ne želijo konkretno. Vsak ima po tihem svojo računico. KUL se je dogovoril, da bi mandatarja dala stranka z največ glasovi, če bi seveda zmagal levi blok. Kako se v to enačbo vključuje Golobovo Gibanje svoboda, pa še ni znano in bo še stvar pogovorov. 

Nabor ključnih rešitev

Dogodka KUL se je na povabilo predsednice SD udeležil tudi prvi predsednik republike Milan Kučan. Jutri pa bo SD predstavil svoje kandidate za poslance v Ljubljani. Kandidirala bo tudi Tanja Fajon, med kandidati pa je neuradno tudi preiskovalni novinar Blaž Zgaga.

Podrobnejše predvolilne obljube so Marjan Šarec, Tanja Fajon, Luka Mesec in Alenka Bratušek predstavili tudi na javni tribuni v Cankarjevem domu. Prihodnje volitve bodo prelomne, smo slišali, pa tudi konkretno napoved, da bosta prva naloga morebitne prihodnje leve oblasti razveljavitev vseh spornih zakonov Janševe vlade in boj proti korupciji, ki da se je razrasla v zadnjih dveh letih, kar naj bi pisalo celo v koalicijski pogodbi.

Napovedujejo še, da bodo odločno posegli v korupcijo ter povrnili neodvisnost medijev in novinarske avtonomije. Za vse odločilne korake v državi pa bi po njihovem mnenju morali preverjati voljo ljudi na posvetovalnih referendumih in se izidov držati.

Pri zdravstvu so poleg ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja kot rešitve izpostavili, da se vsi zavzemajo za učinkovito javno zdravstvo. Kot so dodali, bi 130.000 ljudem, ki so ostali brez osebnega zdravnika, tega morali zagotoviti, hkrati pa vsem v največ 30 dneh zagotoviti možnost pregleda pri specialistu.

Poudarili so, da je treba rešiti t. i. "sistem dvoživk" v zdravstvu, pa tudi skrajšati nedopustno dolge čakalne dobe. "Potrebujemo avtocesto do javnega zdravstva," je povedala Fajonova. Bratuškova pa je izpostavila, da je treba poskrbeti tudi za dolgotrajno oskrbo. 

Luka Mesec je predlagal ustanovitev javne agencije za nabave, ki se bo orientirala po referenčnih cenah drugih držav. Marjan Šarec pa je izpostavil digitalizacijo tudi v zdravstvu in prevetritev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ter dodal, da bomo razsežnosti krize zdravstvenega sistema videli šele po epidemiji, saj smo se zadnji dve leti obnašali, kot da obstaja le covid-19, druge bolezni pa ne.

Pri odzivu na draginjo je Mesec izpostavil, da mora biti to sistematično, in ne v obliki bonbonier, kot se tega loteva aktualna vlada. Glede cen nepremičnin so izpostavili, da je treba vzpostaviti politiko javnih stanovanj, ki bo cene stanovanj in najemnin do leta 2030 prepolovila. Vztrajali bodo pri gradnji javnih neprofitnih stanovanj, razmisliti bo treba o uvedbi nepremičninskega davka.

Šarec je ob tem spomnil na zakon o poroštvu države za mlade pri nakupu prve nepremičnine, ki ga je njegova vlada tik pred odstopom vložila v zakonodajni postopek. "Mladi ne morejo razumeti, da ne morejo dobiti kredita, za katerega bi plačevali 500 evrov mesečno, za najemnino pa lahko plačajo 600 evrov," je poudarila Bratuškova.

Dotaknili so se tudi znanosti in raziskav, ki so po mnenju KUL pogoj za napredek. Po Šarčevih besedah sta cilj vsako leto nameniti dodatnih 100 milijonov evrov znanosti in ustanovitev ministrstva, ki bo pokrivalo visoko šolstvo, razvoj in digitalizacijo. "Nikoli več ne smemo dovoliti, da bi bile šole zaprte, to je najvarnejši prostor za otroke," je ob tem izpostavila Fajonova in hkrati predlagale brezplačne šolske malice, šolske pripomočke in vrtce. Bratuškova je izpostavila, da morajo imeti vsi dostop do znanja, znanje, ki ga razvijejo inštituti in znanstvene ustanove, pa se bomo morali naučiti bolje implementirati v prakso. Mesec je dejal, da bomo morali izobražene kadre v Sloveniji tudi zadržati.

Do volitev, ki bodo 24. aprila, Šarec pričakuje "kri, znoj in solze," po volitvah pa jih, kot so vsi izpostavili, čaka trdo delo.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja