Slovenija

V četrtkovih neurjih izpolnjen pogoj za uveljavljanje škode zaradi viharja

Ljubljana , 19. 08. 2022 17.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.L., M.P.
Komentarji
7

Po silovitih četrtkovih neurjih, ki so povzročila tudi veliko gmotne škode, zavarovalnice že prejemajo prve prijave škode. Kot so nam sporočili iz treh zavarovalnic, večje število prijav pričakujejo v prihodnjih dneh, predvsem zaradi poškodb na avtomobilih. Sunki vetra so na nekaterih območjih presegli hitrost 62 kilometrov na uro, kar je po definiciji zavarovalnih pogojev tudi mejna vrednost za vihar. Na kaj morajo biti oškodovanci ob prijavi škode pozorni in v katerih primerih so upravičeni do povračila?

Zavarovalnice prve prijave že prejemajo, kot so sporočili iz zavarovalnice Grawe, so prejeli okoli 10 prijav, vendar pričakujejo, da bodo zavarovanci škodo prijavili v naslednjih dneh. Porast prijav pričakujejo tudi pri zavarovalnicah Triglav in Generali, kjer največ prijav pričakujejo zaradi padcev predmetov, kot so deli strešne kritine, dreves in podobno, na vozila.

Pri vseh treh zavarovalnicah opozarjajo, da si stranka lahko obeta povrnjeno škodo le, če ima sklenjeno ustrezno zavarovanje in kritje.

Zavarovalnice pričakujejo največ prijav zaradi škode ob padcu vej, strešnika ali drugih predmetov na vozila.
Zavarovalnice pričakujejo največ prijav zaradi škode ob padcu vej, strešnika ali drugih predmetov na vozila. FOTO: Luka Kotnik

Izpolnjeni pogoji za uveljavljanje škode zaradi viharja

Četrtkovo neurje z močnim vetrom je največ škode povzročilo na območju Ljubljane in Kranja. Po do sedaj dostopnih podatkih je veter na prizadetih območjih krepko presegel hitrost 17 metrov na sekundo ali 62 kilometrov na uro, kar je po definiciji zavarovalnih pogojev tudi mejna vrednost za vihar. 

Po podatkih Agencije za okolje so v Ljubljani sunki vetra presegli 100 kilometrov na uro. Za Bežigradom so zabeležili nov rekord, in sicer 102 kilometra na uro. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pri Triglavu še dodajajo, da upoštevajo škodo zaradi viharja, če je veter v kraju, v katerem je poškodovana stvar, lomil veje in debla ter poškodoval dobro vzdrževane zgradbe.

Kaj morajo ob prijavi škode zagotoviti oškodovanci?

Ključno je, da zavarovanci morebitno škodo prijavijo čim prej. Zavarovalnice svetujejo, da ob prijavi priložijo nekaj fotografij in ohranijo dokazila ter priložijo zavarovalno polico. 

Škoda, ki je posledica neurja, je krita tudi iz nekaterih kombinacij delnega kaska. Če je neurje poškodovalo vetrobransko teklo, je odprava škode vključena v zavarovanje po kombinaciji "steklo". Enako velja za poškodovana svetlobna telesa, kjer je odprava škode vključena v zavarovanje po kombinaciji "svetlobna telesa in ogledala". Odprava škode na vozilu zaradi neurja je vključena tudi v zavarovanje po kombinaciji delnega kaska "poškodba vozila", so pojasnili na zavarovalnici Generali in dodajajo, da imajo zavarovanci možnost prijaviti škodo na spletni strani zavarovalnice, lahko pa svoje vozilo odpeljejo tudi neposredno do pogodbenega izvajalca zavarovalnice, kjer hkrati opravijo prijavo škode. Podatke o pogodbenikih dobijo na spletni stran zavarovalnice. Oglasijo se lahko tudi na eni od poslovalnic zavarovalnice. Svetujejo tudi, da celotno situacijo na licu mesta fotografirajo in fotografije priložijo k prijavi.

Če ima stranka vozilo ustrezno zavarovano, naj pokličejo na 080 20 46 in prijavi škodni dogodek. V kolikor je škoda nastala zaradi padca strešnika iz objekta in nima zavarovanega vozila za te namene, se naj obrne na upravnika objekta, ki lahko preveri, ali jim krije škodo polica iz premoženjskega zavarovanja, dodajajo pri Grawe. V primeru, da bi uveljavili poškodbo na avtomobilu, naj priložijo še prometno dovoljenje. Po cenitvi škode na avtomobilu stranka dobi cenilni zapisnik, na osnovi katerega se stranka s serviserjem dogovori za popravilo. Serviser vozilo po priznani škodi popravi, zavarovalnici pa izstavi račun, postopek pojasnjujejo pri zavarovalni. 

Tudi pri Triglavu poudarjajo, da je ključno to, da zavarovanci morebitno škodo, ki je nastala v neurju, čim prej prijavijo in ohranijo dokazila. Zelo priporočljivo je, da že pri prijavi priložijo nekaj fotografij škode. Prijavo lahko oddajo prek spletne strani ali njihove digitalne poslovalnice, mobilne aplikacije in na 24-urni brezplačni dežurni telefonski številki 080 555 555. Za pomoč pri oddaji škodnega zahtevka se lahko zavarovanci vedno obrnejo tudi na svojega zastopnika ali obiščejo najbližje predstavništvo oziroma območno enoto Zavarovalnice Triglav.

Ob neurjih je potrebno najprej poskrbeti za lastno varnost, šele nato za premoženje, opozarjajo.
Ob neurjih je potrebno najprej poskrbeti za lastno varnost, šele nato za premoženje, opozarjajo. FOTO: Damjan Žibert

Ob takšnih dogodkih, ki se praviloma zgodijo hipoma, zavarovalnice opozarjajo, da je potrebno najprej poskrbeti za lastno varnost in šele nato za varnost premoženja. Po škodnem dogodku pa naj posamezniki zavarujejo svoje imetje, da se škoda ne veča.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Betuul
20. 08. 2022 10.26
+1
V Četrtek s to nevihto se je razklalo javor drevo na brilejevi lj. Je cele pol debla z vejevjem padla na ploščad , drugi del drevesa ( drevo z deblom in vejami v obliki V) pa visi nad vhodom in prostorom za smetnjake ! Pa do danes še ni prišel niti noben na ogled za sanacijo tega poloma !
gasper111
19. 08. 2022 19.33
+4
Meni tale članek deluje bolj kot reklama za Grawe in Triglav
_Heisenberg_
19. 08. 2022 17.43
-8
Jaz imam zavarovanje za vse....vi luzerji pa jokajte vladi.
BroNo1
19. 08. 2022 17.50
+9
_Heisenberg_
19. 08. 2022 18.06
+0
preprostež
19. 08. 2022 19.19
+0
_Heisenberg_
19. 08. 2022 19.22
+0
Nimam kesa za minuse :D to samo SDS zasluzi.