Leicester, 20. 11. 2021 17.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
STA, Ž.K.
65

Po reprezentančnem odmoru sta dogajanje v angleški ligi otvorila lanska finalista FA pokala Leicester City in Chelsea. Varovancem Thomasa Tuchla je reprezentančni odmor, kot kaže, koristil, saj so se v Leicestru vrnili na zmagovite tire, gostitelje so premagali s 3:0 (2:0). Nogometaši Chelseaja bodo tako tudi po 12. krogu na lestvici zadržali vsaj tri točke prednosti pred najbližjimi zasledovalci. Manchester United pa je pod vodstvom Oleja Gunnarja Solskjaerja doživel že četrti poraz v sezoni. Z rezultatom 4:1 jih je premagal Watford. Na večerni tekmi je Liverpool, ki sedaj (vsaj začasno) zaseda drugo mesto, s 4:0 premagal Arsenal.

Čeprav še niso popolnili ekipe s poškodovanimi igralci, še vedno manjkata Romelu Lukaku in Mateo Kovačić, so Londončani, ki so v zadnjem krogu na domačem igrišču le remizirali z Burnleyjem, prikazali zelo dobro predstavo in bi lahko zmagali s še višjim rezultatom. Od začetka do konca so bili boljši, že njihov uvodni pritisk je obrodil sadove.

Po kotu v 14. minuti, ki ga je izvedel nekdanji igralec Leicestra Ben Chilwell, je bil v kazenskem prostoru najvišji Antonio Rüdiger. Branilec Chelsea je postal pravi specialist pri doseganju golov svoje ekipe proti Lisicam, proti njim je Nemec dosegel že štiri gole, kar je skoraj polovica vseh, ki jih je v svoji karieri dosegel za Chelsea (devet golov na 165 tekmah).

Antonio Rüdiger slavi že svoj četrti zadetek proti Leicester Cityju.
Antonio Rüdiger slavi že svoj četrti zadetek proti Leicester Cityju. FOTO: AP

Če je bil pri prvem golu nekdanji ljubljenec domačih navijačev podajalec, je bil pri drugem v 28. minuti strelec. Ne sicer Chilwell, ampak N'Golo Kante, ki je z lepim strelom z roba kazenskega prostora premagal vratarja Kasperja Schmeichla.

N'Golo Kante je zadel za povišanje vodstva na 0-2.
N'Golo Kante je zadel za povišanje vodstva na 0-2. FOTO: AP

Londončani so imeli v prvem polčasu 70-odstotno posest žoge, v strelih je bilo 9:0, v drugem polčasu so nekoliko stopili s plina, toda še vedno bili zelo nevarni. Chilwell, Callum Hudson-Odoi in Christian Pulišić so zapravili priložnosti, slednji pa je bil v 71. minuti vendarle natančnejši, tako kot pri zapravljeni priložnosti mu je tudi tokrat asistiral Hakim Ziyech, s katerim sta v drugem polčasu kot rezervista skupaj stopila na igrišče.

Gostje so kljub visokem vodstvu napadali do konca tekme in dosegli še tri gole, uspešni so bili Pulišić, Reece James in Hudson-Odoi, a so vse tri zadetke sodniki zaradi nedovoljenega položaja razveljavili. Tudi domača ekipa je bila kadrovsko nekoliko oslabljena, saj so zaradi poškodb manjkali James Justin, Ricardo Pereira in v aktualni sezoni verjetno najboljši igralec Lisic iz Leicestra Youri Tielemans. Nogometaši Leicestra so v dobri uri in pol igre le trikrat ogreli dlani vratarja Edouarda Mendyja, najlepši priložnosti sta imela Jamie Vardy, ki je z glavo streljal čez gol in James Maddison, čigar strel z levico je vratar iz Senegala potisnil prek gola.

Edouard Mendy
Edouard Mendy FOTO: AP

Mendy je tako na svoji 60. tekmi v dresu Chelseaja še 35. mrežo ohranil nedotaknjeno, težjo nalogo pa lahko pričakuje že v torek, ko se bodo modri iz Londona v Ligi prvakov na tekmi, ki bo odločala o prvem mestu v skupini H, pomerili z Juventusom. Prihodnji konec tedna pa na Chelseajev Stamford Bridge prihaja še en zgodovinsko težek tekmec, Manchester United.

Leicester v četrtek v Ligi Evropa gosti varšavsko Legijo, ki je Lisice na prvi tekmi premagala z 1:0, nato pa angleško prvenstvo nadaljujejo še z eno domačo tekmo in sicer proti Watfordu.

Statistika tekme Leicester City - Chelsea

Na šestih tekmah, ki so potekale ob za angleško ligo tradicionalnem sobotnem terminu, smo lahko videli kar tri trenerske debije. Liverpoolova legenda Steven Gerrard se je prvič predstavil navijačem Aston Ville, Dean Smith, ki je prav Gerrardu odstopil stolček pri Villi, je debitiral na klopi Norwich Cityja, Newcastle United pa je odigral prvo tekmo pod taktirko Eddieja Howa, a ta na St. James' Parku ni bil prisoten, ker je dan pred tekmo oddal pozitiven test na covid-19.

Gerrarda sta v zadnjih minutah tekme razveselila Ollie Watkins in Tyrone Mings, ki sta zadela za zmago Ville proti Brightonu, ki po izjemnem uvodu v sezono sedaj zmage ne beleži že sedem tekem. Prve zmage na klopi novega kluba se je razveselil tudi Smith, čigar Norwich je z 2:1 premagal Southampton in se tako po 12-ih krogih odlepil z dna lestvice. Tam je sedaj Newcastle United, ki je s 3:3 remiziral z Bentfordom in tako ostaja edini klub, ki se v aktualni ligaški sezoni še ni veselil zmage. Z enakim rezultatom (3:3) se je končala tudi tekma med Burnleyem in Crystal Palaceom. Wolverhampton, ki pod vodstvom Bruna Lageja stopnjuje pripravljenost, je z 1:0 premagal visokoleteči West Ham. Odločilni zadetek je 58. minuti tekme dosegel Raul Jimenez.

United znova izgubil, Solskjaerju se močno trese stolček

Nogometaši Watforda, ki so se po zgolj sezoni igranja v drugi ligi vrnili med angleško elito, so na domačem Vicarage Roadu gostili Manchester United. Že v šesti minuti srečanja je Joushuo Kinga v lastnem kazenskem prostoru nespametno podrl Scott McTominay in domačim podaril enajstmetrovko. Izvedel jo je Ismaila Sarr, David De Gea je njegov strel ubranil, Kiko Femenia pa je odbitek pospravil v mrežo gostov. A veselje Watforda je bilo kratkotrajno, saj je glavni sodnik zaradi prehitrega utekanja igralcev obeh ekip naročil ponovitev najstrožje kazni. Žogo si je na belo piko znova namestil Sarr in znova je njegov strel De Gea obranil.

So pa domači v 29. minuti le prišli do regularnega zadetka, podajo Emmanuela Dennisa je v zadetek pretvoril King. V zadnji minuti rednega dela prvega polčasa pa je Sarr s polvolejem povišal prednost svojega moštva na 2:0 in se tako odkupil za zgrešeno enajstmetrovko.

Strateg Rdečih vragov Ole Gunnar Solskjaer, ki se bi mu ob morebitnem porazu še močneje zatresel stolček, je moral ob polčasu nekaj spremeniti. Norvežan se je odločil iz igre potegniti Marcusa Rashforda in Scotta McTominaya, v igro pa je poslal Anthonya Martiala in Donnyja van de Beeka. Dvojna menjava se mu je obrestovala že v 51. minuti, ko je van de Beek po podaji Cristiana Ronalda zadel za zmanjšanje zaostanka na 2:1.

Donny van de Beek je dosegel svoj prvenec za Rdeče vrage.
Donny van de Beek je dosegel svoj prvenec za Rdeče vrage. FOTO: AP

United je v želji po izenačenju pritisnil in si priigral nekaj priložnosti, dvakrat je preko oziroma mimo gola streljal Ronaldo. V 69. minuti so se gostje znašli v težavah, drugi rumeni karton in posledično rdečega je prejel Harry Maguire in tako soigralcem otežil že tako težko nalogo. Unitedov zvezdnik Ronaldo je za goste sicer zadel v 77. minuti, a je bil v globokem prepovedanem položaju. Nogometaši Watforda so z igralcem več prevzeli pobudo na igrišču in žogo dobro držali stran od nasprotnika, nekajkrat so tudi zapretili, a je dobro branil De Gea. Najnevarnejši je bil mladi Joao Pedro, ki je v igro vstopil v 77. minuti, 15 minut kasneje pa se mu je vztrajnost obrestovala in dosegel je svoj prvi zadetek v Premier ligi. Veselja za Watford pa še ni bilo konec, saj je v samih izdihljajih tekme razglašeno Unitedovo obrambo premagal še Emmanuel Dennis in postavil končni rezultat 4:1.

Statistika tekme Watford - Manchester United
Statistika tekme Watford - Manchester United FOTO: Sofascore.com

Derbi kroga pripadel Liverpoolu

Arsenal je v zadnjem času kazal odlično formo, zmagal je na šestih zaporednih tekmah in na lestvici prišel na peto mesto. Na drugi strani se je Liverpool ubadal s številnimi zdravstvenimi težavami, njegove predstave niso bile tako prepričljive. Čeprav so tudi tokrat nastopili oslabljeni, pa so bili nogometaši Liverpoola v vlogi favorita, saj so na zadnjih petih tekmah proti Arsenalu na domačem igrišču vselej zmagali.

In to jim je uspelo tudi tokrat. Bili so precej boljši tekmec, njihova zmaga bi lahko bila tudi izdatnejša. Začetek tekme je sicer minil v enakovredni igri, sredi polčasa pa so gostitelji prevzeli pobudo in začeli nizati nevarne akcije. Nekaj časa jih je gostujoči vratar Aaron Ramsdale še zaustavljal, ubranil je strele Sadia Maneja, Mohameda Salaha in Trenta Alexander-Arnolda, v 39. minuti pa je vendarle klonil. Alexander Arnold je z desne strani natančno podal žogo pred vrata, Mane pa je z glavo natančno streljal.

Trent Alexander-Arnold je bil ključen igralec Liverpoola, prispeval je dve podaji FOTO: AP

Na začetku drugega dela se na igrišču ni veliko spremenilo. Domači so napadali, Alex Oxlade-Chamberlain je zapravil prvo priložnost v tem delu, Diogo Jota pa je bil v 52. minuti bolj zbran. Pri tem mu je pomagal gostujoči nogometaš Nuno Tavares, ki mu je nerazumljivo podal žogo.

Jota je imel še eno veliko priložnost, spet se je izkazal Ramsdale, vse svoje znanje pa je pred tem na drugi strani moral pokazati tudi Alisson Becker, ko se je v ugodnem položaju znašel Pierre-Emerick Aubameyang.

Mohamed Salah je dosegel že enajsti zadetek v angeškem prvenstvu
Mohamed Salah je dosegel že enajsti zadetek v angeškem prvenstvu FOTO: AP

Londončani so v drugem delu igrali napadalneje, Liverpool pa je izid poskušal povečati s protinapadi, v 74. minuti je enega od teh tudi uspešno zaključil. Udarila je naveza Mane - Salah, Senegalec je bil podajalec, Egipčan pa je žogo le potisnil v mrežo. A to še ni bilo vse, v 77. minuti je Takumi Minamino izkoristil še eno podajo Alexander-Arnolda in postavil končni izid.