Italija in Francija sta sporazum napovedali že leta 2017, a je zaradi poslabšanja odnosov med državama v preteklosti do njegovega podpisa prišlo šele danes. Foto: EPA
Italija in Francija sta sporazum napovedali že leta 2017, a je zaradi poslabšanja odnosov med državama v preteklosti do njegovega podpisa prišlo šele danes. Foto: EPA

"Sporazum pomeni zgodovinski trenutek v odnosih med obema državama. Francija in Italija utrjujeta svoje diplomatske, trgovinske, politične in kulturne odnose," je dejal Draghi.

Neimenovan italijanski diplomatski vir je ob tem dejal, da je "Macronov namen vzpostaviti novi temelj za odnose z Italijo. Ta pa je v interesu, da se priključi povezavi Nemčija–Francija".

Francoski diplomatski vir je zavrnil trditve, da naj bi novi sporazum med drugim in tretjim največjim evropskim gospodarstvom pomenil spremembo francoskih diplomatskih prioritet.

Vse podrobnosti sporazuma sicer še niso znane, poseben interes pa je namenjen gospodarskim odnosom in sodelovanju na strateških področjih.

Foto: EPA
Foto: EPA

Pogajanja prekinjena zaradi spora glede prebežnikov

Pogajanja med Italijo in Francijo o omenjenem sporazumu so bila prekinjena leta 2018, ko je imela Italija populistično vlado, ki se je z Macronom sporekla glede vprašanja prebežnikov.

Odnosi med državama so se dodatno poslabšali leta 2019. Takrat je francoski predsednik Emmanuel Macron zaradi besednega obračuna med državama začasno odpoklical veleposlanika v Italiji. Odnosi med državama so se izboljšali letos, ko je vodenje italijanske vlade prevzel nekdanji prvi mož Evropske centralne banke Mario Draghi.

Koordinacija francosko-italijanske vlade pred evropskim vrhom

Sporazum sta Italija in Francija podpisali v času, ko je evropska diplomacija pod preizkušnjo zaradi odhoda nemške kanclerke Angele Merkel iz politike ter nedavnega podpisa koalicijske pogodbe nove nemške vlade med socialdemokrati, Zelenimi in liberalci.

Po pričakovanjih naj bi se nova koalicijska nemška vlada v nasprotju s sedanjo pod vodstvom Merklove bolj osredinila na notranjepolitična vprašanja, še posebej v začetku mandata.

Sporazum med Parizom in Rimom je nekoliko podoben sporazumu med Francijo in Nemčijo iz leta 1963, saj predvideva koordinacijo politike francoske in italijanske vlade pred vsakokratnim evropskim vrhom, kot to že velja med Parizom in Berlinom. Prav tako predvideva redno izmenično sodelovanje premierja ene države na zasedanju vlade druge države.

Sporazum med Italijo in Francijo