Foto: Reuters
Foto: Reuters

Kluge je sicer priznal, da je obvezno cepljenje v določenih primerih res prispevalo k boljši precepljenosti, a dodal, da gre pri tem za specifične situacije, ki jih je treba razumeti v širšem kontekstu. Pri odločanju je treba vsekakor upoštevati tudi to, kakšen učinek utegne imeti obvezno cepljenje na "zaupanje javnosti" in kaj je za določeno skupnost še sprejemljivo, je opozoril. Pozval je k "dialogu s skupnostjo", ki da mora ostati temelj odzivanja na pandemijo.

Obenem je s konkretnimi številkami podkrepil velike koristi cepljenja proti covidu-19. V zadnjem mesecu je v 53 državah in ozemljih evropske regije zaradi covida-19 umrlo 120.000 ljudi, potrdili so deset milijonov okužb z novim koronavirusom. Tako število novih primerov kot smrti se je v zadnjih dveh mesecih podvojilo.

A kljub skrb vzbujajočim podatkom ostaja število smrti zaradi covida-19 tokrat bistveno pod ravnmi iz prejšnjih valov pandemije, je poudaril Kluge. Raziskava, ki sta jo skupaj izvedla WHO in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), je pokazala, da je cepljenje od decembra lani do novembra letos neposredno rešilo najmanj 469.168 življenj.

V Evropi najhitreje okužbe naraščajo pri otrocih

V WHO so pozvali tudi k boljši zaščiti otrok pred covidom-19, saj se okužbe med njimi hitro širijo. Število primerov v Evropi resda narašča v vseh starostnih skupinah, a najhitrejši porast zaznavajo v skupini od pet do 14 let. "Danes ni nič neobičajnega, če je incidenca med mlajšimi otroki od dva- do trikrat višja kot na splošno v populaciji," je povedal Kluge in opozoril, da s tem povezana zdravstvena tveganja niso omejena le na otroke, saj lahko ti hitro okužijo tudi svoje starše in stare starše.

V vseh osnovnih šolah bi morali zato poskrbeti za čim boljše prezračevanje in zagotoviti uporabo zaščitnih mask, to mora postati standarden del varnega učnega okolja, je poudaril regionalni direktor. Ponovnemu zapiranju šol in pouku na daljavo bi se morali medtem na vsak način, če je to le mogoče, izogniti.

Glede cepljenja mlajših otrok je dejal, da mora biti to predmet razprave na ravni posameznih držav.

Ob začetku pandemije se je veliko govorilo o zdravljenju s krvno plazmo prebolevnikov. Foto: EPA
Ob začetku pandemije se je veliko govorilo o zdravljenju s krvno plazmo prebolevnikov. Foto: EPA

WHO odsvetuje uporabo krvne plazme za zdravljenje

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v medicinski reviji British Medical Journal objavila priporočilo, ki odsvetuje uporabo krvne plazme prebolevnikov po covidu-19 za zdravljenje covidnih bolnikov z blažjo ali srednje hudo obliko bolezni.

Kot je sporočil WHO, je svetovalna skupina organizacije presodila, da "zdajšnji dokazi kažejo, da to ne izboljša možnosti preživetja in ne zmanjša potrebe po mehanski ventilaciji". Dodali so, da gre tudi za drago in dolgotrajno terapijo.

Plazma prebolevnikov je sprva obetala, ko so jo intravenozno dali ljudem, ki so zboleli za covidom-19. WHO je zdaj izdal "močno priporočilo" proti uporabi krvne plazme pri ljudeh, ki nimajo resnih simptomov covida-19. WHO še svetuje, da mora biti tudi pri bolnikih s hudim in kritičnim potekom bolezni zdravljenje s krvno plazmo prebolevnikov le del kliničnega preizkušanja.

Večina bolnikov bi se odločila proti prejemu plazme

WHO navaja, da njegova najnovejša priporočila temeljijo na podatkih iz 16 kliničnih preskušanj, v katerih je sodelovalo 16.236 bolnikov z blago, hudo in kritično obliko covida-19.

WHO tudi opozarja na več praktičnih izzivov, kot so potreba po identifikaciji in testiranju potencialnih darovalcev krvne plazme ter zbiranje, shranjevanje in dajanje darovane krvne plazme, kar po mnenju WHO-ja pomeni dodatne omejitve pri izvajanju in uporabnosti terapije.

Po temeljitem pregledu vseh informacij je svetovalna komisija WHO-ja presodila, da bi se skoraj vsi dobro obveščeni bolniki odločili proti prejemu krvne plazme prebolevnikov.

Krvna plazma prebolevnikov je tekoči del krvi ozdravljenega bolnika s covidom-19 in vsebuje protitelesa, ki nastanejo v telesu po okužbi z novim koronavirusom. Ob začetku pandemije covida-19 je bila to ena od možnosti zdravljenja, a se je v kliničnih preizkušanjih pokazalo, da ima le omejeno korist.

Poljska napoveduje obvezno cepljenje za določene skupine

Poljski minister za zdravje Adam Niedzielski je napovedal, da želi Poljska 1. marca prihodnje leto uvesti obvezno cepljenje proti covidu-19 za zdravstvene delavce, učitelje in uniformirane poklice.

Na Poljskem bo sicer od 20. decembra letos do 9. januarja prihodnje leto šolanje na daljavo za osnovne in srednje šole. Poleg tega bodo na Poljskem 15. decembra zaostrili pogoje za vstop v restavracije, hotele, kinematografe, gledališča in cerkve. Kot je na novinarski konferenci sporočil namestnik ministra za zdravje Adam Kraska, bo zgornja meja zasedenosti omenjenih prostorov znižana s sedanjih 50 odstotkov na 30 odstotkov.

Omejitve sicer še naprej ne bodo veljale za cepljenje proti covidu. Nočni klubi in diskoteke bodo po 15. decembru zaprti. Javni potniški promet bo poleg tega omejen na 75 odstotkov sedežev.

Veliko število okužb z novim koronavirusom v kombinaciji z dodatnim tveganjem, ki ga predstavlja različica omikron, po besedah poljskega ministra za zdravje zahteva odločno ukrepanje. Dodatni ukrepi, ki so jih na Poljskem uvedli pred tednom dni, po njegovih besedah niso prinesli želenih rezultatov.

Poljska je 1. decembra sprejela nove protikoronske ukrepe, vključno s prepovedjo letalskih poletov iz sedmih afriških držav ter omejitvami v javnih prostorih, restavracijah, hotelih, kinematografih in gledališčih. Veljavnost teh ukrepov se sicer izteče 17. decembra.

Na Poljskem s skoraj 38 milijoni prebivalcev so v zadnjih 24 urah potrdili 19.366 novih okužb z virusom SARS-CoV-2, umrli so 504 covidni bolniki. Delež cepljenih proti covidu-19 znaša okoli 54 odstotkov.

V Španiji odobrili cepljenje za otroke od pet do 11 let

V Španiji je pristojna komisija odobrila cepljenje proti covidu-19 tudi za otroke, ki so stari od pet do 11 let, je sporočilo špansko ministrstvo za zdravje.

V Španiji ocenjujejo, da bodo z današnjo odločitvijo lahko cepili približno tri milijone otrok v omenjeni starostni skupini. Španija, kjer je doslej proti covidu-19 cepljenih okoli 80 odstotkov vsega prebivalstva, bo lahko s tem ta odstotek še povečala. Z vsemi odmerki cepljenih proti covidu-19 je sicer že slabih 90 odstotkov vseh državljanov, ki so starejši od 12 let.

Evropska agencija za zdravila (EMA) je konec novembra dala zeleno luč za cepljenje otrok od petega leta dalje s cepivom ameriškega in nemškega podjetja Pfizer in BioNTech.

V Španiji kljub visokemu deležu cepljenih zaznavajo porast novih okužb z novim koronavirusom. Sredi oktobra je bila sedemdnevna incidenca okužb 18, kar je doslej najnižja vrednost, trenutno je 139. Kljub temu so razmere bistveno boljše kot v številnih drugih evropskih državah.

EMA in ECDC podprla kombiniranje različnih cepiv proti covidu-19

Kombiniranje vektorskega cepiva in cepiva mRNK pri cepljenju proti covidu-19 poskrbi za dobre ravni protiteles in boljši odziv celic T kot pri uporabi iste vrste cepiva, tako pri primarnem kot poživitvenem cepljenju, sta na podlagi izsledkov študij sporočila EMA in Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC).

Tovrsten režim cepljenja so prejemniki tudi dobro prenašali, ugotavljata EMA in ECDC, ki obenem največje koristi ugotavljata pri prvotnem cepljenju z vektorskim cepivom, ki mu sledi cepljenje s cepivom mRNK.

Glede primarne sheme cepljenja pri kombiniranju dveh cepiv mRNK sicer obstajajo zadostni dokazi o primernosti uporabe v primeru potrebe po fleksibilnosti ali pospešitvi kampanje cepljenja, potekajo pa še raziskave podatkov o varnosti, zlasti z vidika morebitnega povečanega tveganja za miokarditis.

Uporaba vektorskega cepiva kot drugega odmerka je prav tako mogoča, če obstajajo težave pri dostopnosti cepiv mRNK, a glede na omejene podatke, ki so na voljo, ima tovrstna kombinacija z imunološkega vidika manj prednosti kot obratno zaporedje, ugotavljata EMA in ECDC.

Glede poživitvenih odmerkov pa ob sklicevanju na doslej opravljene študije navajata, da je uporaba drugačnega tipa cepiva "glede imunskega odziva prav tako dobra ali boljša" kot cepljenje z isto vrsto cepiva. Dodajata pa, da poživitveni odmerek s cepivom mRNK po prvotnem cepljenju z vektorskimi cepivi poskrbi za boljši imunski odziv kot obratno.

Kot organizaciji še navajata v sporočilu, objavljenem na svojih spletnih straneh, raziskave glede dolgoročne varnosti, trajanja imunosti in učinkovitosti kombiniranja različnih vrst cepiv proti covidu-19 resda še potekajo, a tovrstna uporaba cepiv nudi fleksibilnost, zlasti ko določeno cepivo ne bi bilo dostopno.

V EU-ju so trenutno za uporabo odobrena štiri cepiva proti covidu-19 - cepivi mRNK proizvajalcev Pfizer/BioNTech in Moderna ter vektorski cepivi proizvajalcev AstraZeneca in Janssen. Pri prvih treh cepivih sta v prvotni shemi cepljenja predvidena dva odmerka, pri zadnjem pa eden.