Foto: EPA
Foto: EPA

Avstrija je tako postala prva članica EU-ja, kjer je cepljenje proti covidu-19 obvezno.

Zakon o obveznem cepljenju je začel veljati, potem ko ga je v petek podpisal predsednik države Alexander Van der Bellen, nato pa je bil še isti dan objavljen v uradnem listu. Zakon sta predtem potrdila tudi oba domova avstrijskega parlamenta.

Cepljenje proti covidu-19 je v Avstriji obvezno za vse, ki imajo tam stalno ali začasno prebivališče. Izjema so nosečnice, tisti, ki se ne smejo cepiti zaradi zdravstvenih razlogov, in prebolevniki šest mesecev po preboleli koronavirusni bolezni 19.

Uvajali ga bodo v treh fazah, nadzor nad izpolnjevanjem obveznosti cepljenja pa bodo začeli izvajati po začetni fazi sredi marca. Necepljenim grozi plačilo globe, ki bo v hitrem postopku znašala 600 evrov, v rednem do 3600 evrov.

Od novembra lani, ko je vlada naznanila namero o obveznem cepljenju, je proti obveznemu cepljenju proti covidu-19 ob koncih tedna po državi protestiralo na tisoče ljudi. A med političnimi strankami odločitev uživa široko podporo, nasprotujejo mu le desničarski svobodnjaki (FPÖ), ki ga označujejo za protiustavnega.

V Avstriji z devetimi milijoni ljudi je polno cepljenih proti covidu-19 skoraj 70 odstotkov prebivalstva. Zaradi covida-19 je doslej umrlo več kot 14.000 ljudi, odkrili pa so skoraj dva milijona okužb z novim koronavirusom.

Obvezno cepljenje so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP doslej po svetu uvedli Ekvador, Tadžikistan, Turkmenija, Indonezija in Mikronezija.

V Avstriji prvi dan obveznega cepljenja

V Italiji skrajšujejo karanteno tudi necepljenim

Italijanska vlada se je odločila za skrajšanje karantene tudi necepljenim proti covidu-19, če po stiku z okuženo osebo ne kažejo simptomov okužbe s koronavirusom. Karanteno so jim skrajšali z deset na pet dni, razmišljajo pa tudi o odpravi pogoja PC za dostop do delovnega mesta ali javnega prometa.

Poleg tega so se v državi zaradi upadanja števila novih okužb že odločili tudi za postopno odpravljanje omejevalnih ukrepov.

Italija razmišlja o odpravi covidnega potrdila. Foto: Reuters
Italija razmišlja o odpravi covidnega potrdila. Foto: Reuters

Prihodnji petek bi lahko svoja vrata vnovič odprle diskoteke in lokali, v katerih se pleše. Tudi mask na prostem ne bo treba več nositi, je sporočil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Pierpaolo Sileri.

Razmišljajo tudi o odpravi covidnega potrdila o cepljenosti ali prebolelosti, ki je zdaj potrebno za prihod na delo, obisk lokalov in uporabo javnega prometa. To se bo vsekakor zgodilo, ko bo virusa v populaciji malo, kdaj pa bo to, je za zdaj še težko napovedati, je še dejal Sileri.

Želi si tudi čim večjo precepljenost prebivalstva, čeprav se zaveda, da popolne precepljenosti ne bo mogoče doseči. Je pa stopnja precepljenosti v državi visoka. 91 odstotkov prebivalcev, starejših od 12 let, je prejelo najmanj en odmerek cepiva, 88 odstotkov dva, okoli 35 milijonov pa že tudi poživitveni odmerek.

A okoli štirje milijoni prebivalcev, starejših od 20 let, in 1,8 milijona Italijanov nad 50 let še ni cepljenih. Čeprav za te od 1. februarja velja obvezno cepljenje in necepljenim grozi tudi globa.

Kljub temu so na ministrstvu optimistični zaradi visoke stopnje precepljenosti. "To nam bo omogočilo, da bomo začeli novo poglavje v boju proti koronavirusu," je dejal minister za zdravje Roberto Speranza. Položaj se po njegovih besedah izboljšuje, a kljub temu ostajajo previdni. "Se pa številke prvič po več tednih izboljšujejo in jih opazujemo z optimizmom," je še dodal Speranza.